Erkek Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

2
520

Erkeklerin cilt yapısı kadınlara göre daha dayanıklıdır. Fakat ne kadar dayanıklı olursa olsun aynı kadın cildindeki gibi özene ve bakıma ihtiyaç duyar. Yani kadınlarda olduğu gibi erkek yüz bakımı içinde gerekli olan dört işlem geçerlidir. Bu işlemler temizleme, tonikleme, nemlendirme ve gece bakım ürünlerinden oluşmaktadır.

Erkek Yüz Bakımında Doğru Başlangıç

Yüz temizliğinde en önemli olan nokta ciltte bulunan doğal nem tabakasının yani sebumun tamamen kurutulmamasıdır. Cildin üzerinde bulunan koruyucu ve nemlendirici tabakanın, tamamen yok olması cildin kendisini saldırıya uğramış hissederek daha fazla salgı üretmesine sebep olmaktadır. Üretilen salgı ile saldırıya karşılık vermeye çalışan cilt kendisine zarar vermeye başlamaktır. Bu yüzden erkek yüz bakımı için en çok dikkat etmeniz gereken konu cildin yağ- nem dengesinin tam olarak kurulması gerektiğidir. Bu sayede cildin istenmeyen fazla salgılar üretmesinin önüne geçilmelidir. Bu dengenin korunması için gerekli olan birkaç alışkanlık bulunmaktadır. Bu alışkanlıklardan cilt temizliği ve cilt nemlendirmeyi doğru yapmanız gerekmektedir. Özellikle temizleyici seçiminde cilt tipinize en uygun olanını seçmeniz gerekmektedir. Ürünlerin deterjan içermemesi gerekmektedir. Örneğin normal ciltler için sabun kullanılabilirken kuru ciltler için krem kullanılması gerekir. Eğer yağlı bir cilt ise jel temizleyicilerin kullanılması en doğrusudur.

Erkek yüz bakımı için diğer bir aşama ise temizlemeden sonra yüzde oluşabilecek gözeneklerin veya var olan gözeneklerin açılmasını engelleyecek olan çalışmadır. Bu aşamadaki önlemler için genellikle tonik kullanılır. Tonik kullanımı cilt yapısına göre alkollü veya alkolsüz olarak kullanılmalıdır. Eğer yağlı bir cilt için kullanılacaksa alkollü, kuru bir cilt için kullanılacaksa alkolsüz bir tonik tercih edilmesi gerekmektedir. Sabah ve akşamları iki uygulama ile ciltte oluşacak gözeneklerin önüne geçebilmeniz mümkündür.

Diğer bir aşama ise cildinizin ihtiyaç duyduğu nem seviyesini yakalamanızdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu nemin cilt tipine göre nemlendiricilerle verilmesi sayesinde cildin kendi kendisine sebum üretmesi engellenmektedir. Kuru ciltler için nem oranı yüksek ve yağ oranı normal olan kremler tercih edilebilir. Yağlı ciltler içinse yine nem oranı yüksek olan fakat yağ oranı az olan kremlerin tercih edilmesi gerekmektedir.erkek yüz bakımı nasıl yapılır

Erkek Yüz Bakımı Sorunları

Erkek yüz bakımı aslına bakılırsa kadınlarınkinden daha zordur. Genel olarak erkeklerin cilt yapısı kadınlarınkine göre çok daha kalındır. Dayanıklı olmasını sağlayan bu kalınlık bünyesinde daha fazla salgı bezi barındırır. Bu da vücudun çok daha fazla sebum ürettiği anlamına gelmektedir. Fazla sebum ile birlikte sivilce ve siyah nokta sorunları erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. Diğer bir sebebi ise fazla sebum daha ileri yaşlarda yüzde yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur fakat yaşlanma belirtilerinde çıkan çizgiler çok daha geniş ve derin oluşur.

Erkeklerin yüz bakımı için dikkat etmesi gereken diğer bir konu ise tıraştır. Tıraş erkekler için tek başına büyük bir cilt problemidir. Tıraş olmak, yüzün sivilcelenmesine ve kıl dibi sorunlarına yol açmaktadır. Tıraş olurken eğer dikkatli olunmaz ise yüzde bulunan ter ve sebumdan oluşan koruyucu tabaka yok edilebilir. Bu sebepten dolayı cilt gerginleşir, soğuğa karşı dayanıklılığı azalır ve daha sonra kuruyarak kazandığı gerginliği kaybeder. Tüm bu nedenlerden dolayı erkekler için ömür boyu alışkanlık haline gelecek olan tıraşın özenli ve dikkatli yapılması gerekmektedir.

Erkek Yüz Bakımında Sivilce ve İzler

Erkeklerin yüzünde en çok karşılaşılan sorunlardan birisi 15 yaşından sonra görülen sivilce problemleridir. 30 yaşına kadar sürebilen bu sivilceler bazen orta düzeyde bazen de çok ağır bir şekilde görülebilmektedir. Sivilce tedavisi, sivilcenin oluşum nedenini ortadan kaldırmak için veya oluşmuş olan sivilcenin giderilmesi için yapılır. Bu amaçla yapılan lazer, peeling ve birçok cilt temizleme işlemi bulunmaktadır. Bu işlemlerden önce yapılması gereken iyi bir dermatoloğa gitmektir. Eğer sivilceler zamanında tedavi edilmezse zaman içinde daha ağır ve kalıcı izler bırakabilir. Bu izlerin giderilmesi sivilcelerin giderilmesinden çok daha zor bir işlemdir. Bu nedenden, yüzde bulunan sivilceler için erken müdahale her zaman daha iyi sonuçlar vermektedir. erkek için yüz bakımı

Erkek Yüz Bakımında Kırışıklık

Erkeklerde, kadınlara göre daha ileri yaşlarda görülen yaşlanma belirtilerinin en başında kırışıklık gelir. Erkeklerin yüz derilerinin kadınlarına göre daha kalın olmasından dolayı da daha derin izler oluşmaktadır. Erkek yüz bakımı ile bu kırışıklığın önüne geçmek mümkündür. Eğer vücudun yağ ve nem dengesi korunur, tıraş sırasında, öncesinde ve sonrasında cilde gerekli olan özen gösterilirse yüzde oluşacak olan izlerin zamanı ertelenir ve oluşan izlerin derinliği azaltılabilir. Ayrıca yüz bakım merkezlerinde erkeklerin bu tür problemlerden kurtulmaları için pek çok işlem bulunmaktadır. Bu merkezler sadece kadınlara yönelik yerler değildir. Cilt bakım merkezlerinde yüzde 40 oranında erkek müşteriler bulunmaktadır. Botox ve dolgu ile göz çevresinde, alında ve yüzün alt bölümlerinde oluşan çizgiler giderilebilir. Lazer uygulamaları ile yüzde oluşan özellikle sivilce izlerini yok etmek de mümkündür.

Bir önceki makalemiz olan Seksi Makyaj Yapma Teknikleri başlıklı yazımızda makyaj teknikleri, seksi gösteren makyaj ve seksi makyaj nasıl yapılır hakkında bilgiler vermekteyiz.


2 Yorumlar

  1. erkeğin çok yüz bakımına ihtiyacı yok.öyle kadınlar gibi her gün bir cilt bakım ürünü kullanmalarına gerek yok ama haftada bir kez traş sonrası maske yapmaları iyi olur.maske seçiminde killi olan maskeler ise kesinlikle işe yarıyor.ama kuru ciltlerde killi maske tercih edilmemeli.

CEVAP VER