Erkek Tipi Saç Dökülmesi

0
895

Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerin %95’inde kadınların ise %50’sinde ortaya çıkmaktadır. Genetik olan bu durum eğer önlem alınmazsa bir kaç yıl içinde ağır bir kelliğe neden olmaktadır. Genel olarak kellik problemi yaşayan erkeklerin, dökülme sorunu sadece tepe bölgesindedir. Bunun sebebi yan ve enselerde bulunan kıl köklerinin dökülmeye karşı daha korunaklı bir yapıya sahip olmasıdır.

Genetik olan saç dökülmesi, aniden ortaya çıkan bir problem değildir. Saç dökülmesi sorununun ortaya çıkış sürecinin genelde 16 ile 20 yaş arasında belirtileri başlamaktadır. Saç dökülmesi tehlikesi sadece erken yaşlarda değil geç yaşlarda da rastlanabilen bir problemdir. Erken yaşlarda saçın kalitesini kaybetmesi ile bu durumun ileride erkek tipi saç dökülmesi problemine dönüşeceği bellidir.

erkek tipi saç dökülmesiGenetik saç dökülmesi olan bir bireyde ilk olarak görülen belirti saç uzama hızının aşırı derecede düşmesidir. Bu dönemde kısa saçlı insanların kuaföre gitme süreleri neredeyse iki katına kadar çıkabilmektedir. Diğer belirtiler ise saçların eski parlaklığını kaybederek incelmesi, cansızlaşması ve matlaşmasıdır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Riski Kimlerde Görülür?

Bu sadece erkeklere özel bir hastalık değildir. Bu problem kadınlarda da yaşanabilmektedir. Sorunun nedeni, belirtileri ve ortaya çıkma süreci her iki cins içinde aynıdır. Nedenler aynı olduğu gibi bu problemin tedavisi de yine aynıdır.

Erkek tipi saç dökülmesi genetik bir durum olduğundan dolayı anne ve babanın saç dökülmesi ya da kellik probleminin olup olmadığına bakarak saç dökülmesi riski altında olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Genellikle annesinde kellik problemi olan bireyler, annelerinde sorun olmayanlara göre daha çok risk altındadırlar. Özellikle annesinde bu problemi yaşayan insanlar 15 yaşından sonra bu durum ile karşı karşıya kalabilirler.

erkek tipi saç dökülmesinin sonuçlarıErkek Tipi Saç Dökülmesi Neden Meydana Gelir?

Erkek tipi saç dökülmesinin asıl nedeni Dihitro Testesteronu yani DHT kaynaklıdır. Saç köklerinde bulunan bu hormonun artması ile saç dökülme problemi yaşanmaktadır. Yapılan tedaviler ve önlemler ise hep bu hormon üzerindendir. DHT hormonu kıl yapıcı hücrenin içerisine geçerek saç yapımında çok önemli olan bir proteinin sentezinin gerçekleşmesine engel olur. Bu engelleme ile normalde 2 – 10 yıl kadar olan kılların döngüsünü 3 – 4 aya kadar düşürmektedir. Bu döngü sırasında üretilemeyen protein nedeniyle son bulan kılların yerine yenileri çıkmaz. Bu sebepten dolayı da belirli bir süreçten sonra kalıcı kellik problemi ile karşılaşılır.

erkek tipi saç dökülmesinin aşamalarıErkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Erkek tipi saç dökülmesi, tedavisi ya da önlenmesi mümkün olan bir hastalıktır. Önemli olan konu bu durumun erken fark edilip gerekli önlemlerin alınmasıdır. Eğer geç kalınırsa, saç kökleri ölür ve yerine yeni saçların çıkması da çok daha zor bir işlemdir. Saç dökülmelerinde karşı alınabilecek en iyi önlem DHT hormonunun bastırılmasıdır. Bu da Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin belirlediği üç madde ile yapılabilmektedir. Pcoocapil, Minoxidil ve Finasterid içeren ürünler kullanarak saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

erkek tipi saç dökülmesinin nedenleri

Bir önceki makalemiz olan Gelin Makyajı İçin Öneriler başlıklı yazımızda 2017 gelin makyajı yöntemleri, gelin makyajı ve gelin makyajı nasıl yapılır hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER