En İyi Diyet Nedir ve Nasıl Uygulanır?

0
146

İnternet sitelerinde birçok diyet listesi mevcuttur ve bunlardan bazıları uygulanabilir durumdadır. Bazı diyet listelerinin ise kim tarafından yazıldığı bile belli olmamaktadır. Bu nedenle birçok diyet listesi işe yaramamaktadır. Bu durumun iki açıklaması olabilir; Diyet listesinin iyi hazırlanmamış olması, ya da uygulayan kişi tarafından düzenli olarak uygulanmamasıdır. Bazen en iyi diyet listeleri bile olumlu sonuçlar vermeyebilir.  Bu nedenle sağlıklı diyet listesi seçerken sizin için en uygun olanı tercih etmelisiniz. Dünyada en çok tercih edilen 5 diyet, uzmanlar ve kullanıcı yorumları tarafından belirlenmiştir.

Yapılan En İyi Diyet Hangileridir?

 • Glisemik endeks diyeti

Bu diyette karbonhidrat tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Genellikle bu diyet şeker hastaları tarafından uygulanır. Bu diyette amaç kan şekerini sabit tutmaktır.

Örnek gıdalar: çavdar, arpa ve kepekli buğday beraberinde düşük karbonhidratlı sebzeler tüketilir.en iyi diyet nedir

 • Makrobiyotik diyet

En iyi diyet listelerinden bir tanesi olan makrobiyotik diyetinde 4 önemli kural vardır.

 1. Karın açken yemek yenir ve lokmalar uzun süre çiğnenerek yutulur.
 2. Günlük tüketilen besinlerin yüzde 30’u sebze, yüzde 50’si tahıl, yüzde 10’u çorba ve yüzde 10’u fasulye olmalıdır. Bunların yanında mutlaka az fındık ve meyve tüketilmelidir.
 3. Yeşil çay tüketimi sindirimi hızlandırır.
 4. Bu diyeti yoga ile desteklemek daha iyi sonuç verebilir.

Örnek besinler: fasulye, soya eti, sebze, kepekli pirinci, meyve ve fındıktır. Düşük yağlı yemekler ve lifli besinler ile beslenilmelidir. Bu diyet vejetaryenler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

 • Organik diyet

Sadeliği ön planda olan bir diyet programıdır. Tarım ilaçları, katkı maddeleri ve tatlandırıcı olmayan besinleri tüketmek hedeflenmektedir.

Örnek besinler: kepekli tahıllar, hormonsuz köy yumurtası, süt ve tarım ilacı kullanılmadan üretilen meyve ve sebzeler.en iyi diyet

 • Sonoma diyeti

En iyi diyet listelerinden bir tanesi olan sonoma diyeti, üç aşamadan oluşur.

 1. Aşama

Günde 1 bardak yağsız süt tüketilebilir. Muz ve benzeri meyveler, nişastasız sebze veya tam tahıllar, patates, pirinç, kahvaltılık gevrek, pişmiş havuç, ekmek gibi besinlerin ve alkolün iki hafta yasaklar listesinde olduğu, kadınlar için 1200 erkekler için 1400 kalorili bir diyet listesidir.

 1. Aşama

Diyet istenilen kiloya gelene kadar devam eder. Gün içerisinde 1 bardak şarap içilebilir. 1. Aşamada yasak olan sebze ve meyvelerden günde bir porsiyon tüketilebilir. Kalori limiti erkekler için 1800, kadınlar için 1500 dür.

 1. Aşama

Kilo verildikten sonra sağlıklı yaşam için bu diyet programı uygulanabilir.

Yasaklar listesi;

Öğünler arası atıştırma, hayvansal gıdalar, kurutulmuş meyve, meyve suyu, ekmek, şeker, kraker, kurabiye, katı yağ, pirinç, reçel, peynir, hamur işleri ve dondurmadır. Sabah kahvaltısında küçük, öğlen ve akşam yemeğinde orta boy tabak kullanılmalıdır. Bu diyet programında diyet ürünler kullanılmamalıdır. Asya ve Akdeniz mutfağının karışımından oluşur.

 • Jenny Graig diyeti

En iyi diyet listelerinden biri olan Jenny Graig diyeti; makarna, tavuk, taze meyve ve sebzelerden oluşur. Jenny Graig tarafından geliştirilmiş bu diyet ile siz de 4 adımda zayıflayabilir ve güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Dukan Diyet Listesi Nasıl Uygulanır? başlıklı yazımızda Dukan Diyet listeleri, Dukan Diyeti ve dukan diyeti nasıl yapılır hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER