El Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

0
536

Güzel görünmek için hepimizin isteyeceği ortak noktada buluşabileceği durumlar vardır. Bunlardan bir tanesi de el bakımı yapmaktır. Kadınlar ellerinin bakımlı, güzel ve sağlıklı görünmelerini istemektedirler. Bu konuya oldukça önem vermektedirler. Lekesiz eller her kadının istediği bir durumdur. Ancak bazı durumlarda bu pek mümkün olmamaktadır. Örneğin doğuştan gelen rahatsızlıklar ve yaşın ilerlemesinden kaynaklı sonradan oluşabilen lekeler söz konusu olabilmektedir. Bu lekeler psikolojik açıdan çok takıntı yapan kadınlarda bazı psikolojik sorunlara dahi yol açabilmektedir. El lekeleri yaşlılıktan kaynaklı olabilmekte ve buna tıpta lentigo denilmektedir. 40 ve 45 yaşları arasında ortaya çıkabilmektedir. Açık tenlilerde daha belirgin olmaktadırlar. Derinin üstündeki lipofuzsin birikimlerinden oluşmaktadır. Kahverengi renginde olmaktadırlar. Ellerin üstünde gözlemlenmektedirler. Bu oldukça sık görülen alanlardır. Daha sonrasında burun ve çevresinde görülebilmektedir. Yanlış oluşan bir algı mevcuttur. Yaşlılık lekeleri ilerki yaşlarda kansere dönüşmemektedir.

El lekeleri oluşumunun belli başlı nedenleri mevcuttur. Bunlar arasında sigara kullanımı, alkol kullanımı ve güneş ışınları sayılabilmektedir. Kalıtsal olan bazı hastalıklar neticesinde de ortaya çıkabilmektedirler. Uzun süreler boyunca doğum kontrol haplarını kullanmanız, hormonal bazı dengesizlikler, sürekli olarak kullandığınız bazı ilaçlar ve bunlara ek olarak gebelik döneminde ki bazı etkenleri, karaciğer rahtsızlıklarınızı ve strese bağlı olarak el lekelerini eklenebilmektedir. Yaz kış fark etmeden, güneşe çıktığınız zaman yarım saat öncesinden yüksek faktörlü güneş kremlerinizi sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu şekilde ellerinizde veya burun ve burun çevresinde oluşabilecek kahverengi lekelerin oluşumunu engellemiş olacaksınız. El lekelerinizden kurtulmanız için bir el kreminden bahsetmek gerekmektedir. Bu el kreminin içeriğinde, C Vitamini, yeşil çay özü ve salisilik asit bulunmaktadır. Bu kremi kullanmanız elinizdeki veya başka bölgelerinizde ki kahverengi lekelerden kurtulmanız için fayda sağlayacaktır.el lekeleri

El Lekeleri İçin Soya Fasülyesi Kürü

Öncelikle el lekeleri için uygulayacağınız kürün 1 ay boyunca 3 defa uygulanması gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Bir tencereye 2 bardak suyu dökün ve kaynamasını bekledikten sonra içine 6 yemek kaşığı soya fasulyesini atın. Ardından 20 dakika boyunca kaynamasını sağlayınız. Suyun rengi kaynama esnasında kırmızı renge dönünce bir kahve fincanını dolduracak şekilde süzerek alınız. Bu arada kaynama esnasında suda azalma gözlemlerseniz biraz daha ilave edebilirsiniz. Ardından aldığınız bir su ılınınca bir pamuk yardımıyla lekelerinizin üstüne sürünüz. Elinize sürdüğünüz soya fasulyesi kurudukça tekrarlayınız. Bu sürme işleminiz 4 defayı bulabilir.

El Lekeleri İçin Limon Ve Sirke Kürü

Limon ne kadar da muhteşem bir besin! Çare olmadığı bir dert neredeyse yoktur. Bir tatlı kaşığı limon suyunu ve bir tatlı kaşığı sirkeyi küçük bir kapta karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı biraz dinlendirdikten sonra el lekelerinize yine bir pamuk yardımıyla sürünüz. Bu kürü de 1 ay içerisinde 3 defa yapmalısınız.

Yukarıda iki ayrı kür uygulamasından bahsedilmiştir. Bu iki kür kesinlikle aynı zamanlı uygulanmamalıdır. Farklı zamanlarda ayrı ayrı uygulamanız gerekmektedir.el lekeri nasıl geçer

El Lekeleri İçin Buğday Özü Kürü

©Gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir.

©İki avuç buğday

©İki su bardağı yağmur suyu

©Bir çorba kaşığı kadar badem yağı

©İki yumurta sarısı

Yapılışı ise şu şekildedir. Buğday ve yağmur suyunda pişirilecektir. Ardından buğdaylar pişince ezilmesi gerekecektir. Ezilip sıkıldıktan sonra yumurta sarılarını, badem yağını ezilmiş ve suyu sıkılmış buğdaylara eklenmelisiniz. Bu karışım olduğunca çırpılarak bir fırça yardımıyla el lekelerinize sürülmelidir. Bu karışımı sabah akşam lekelerinize uygulamalısınız. Bu maske hem el lekeleri sorununuza hem de sivilce probleminize çare olacaktır.

El Lekeleri İçin Soğan Kürü

Bu kür için kırmızı bir soğana ihtiyacınız olmaktadır. Kırmızı bir soğanın suyunu sıkın ve içine iki çora kaşığı kadar elma sirkesi ekleyin. Ardından bu karışımı bir pamuk yardımıyla sorunlu bölgenize sürün. Kurumasını bekleyin ve ılık su ile durulayın.

El lekeleri oluşumunun önüne geçebilmeniz için yukarıda verilen önerilere uymanız büyük önem arz etmektedir. Oluşmuş el lekeleriniz için ise bu kürleri uygulamanız büyük önem arz edecektir.

Bir önceki makalemiz olan Siyah Ruj Sürme Teknikleri başlıklı yazımızda siyah ruj modelleri ve siyah ruj sürme yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER