Dukan Diyet Listesi Nasıl Uygulanır?

0
107

Fazla kilolardan kurtulmak için öncelikle sağlıklı diyet listesi oluşturmak gerekmektedir. Bu sebeple en çok tercih edilen diyet çeşitleri arasında dukan diyeti de yer almaktadır. Bu diyet sayesinde kısa sürede fazla  kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Dukan diyeti, 40 yıldan fazla süredir bulunan bir diyettir. Dukan diyet listesi içerisinde bulunan besinler protein ağırlıklıdır. Protein ağırlıklı olan dukan diyet listesi içerisinde karbonhidrat tüketimi en aza indiriliyor. Dukan diyeti herkes için uygun bir diyet değildir. Sebebi ise herkesin yapısının, sevdiği besinlerin, metobolizmasının ve beslenme şeklinin aynı olmamasıdır. Örneğin; hayvansal besin tüketimi yapamıyorsanız veya sağlık problemleri sebebiyle tüketmemeniz gerekiyorsa bu diyeti uygulamanız mümkün değildir. Çünkü dukan diyet listesi içerisinde 100 çeşit besin bulunuyor ve bu besinlerin neredeyse 68’i hayvansal gıdalardan oluşuyor.  Dukan diyeti oldukça hızlı kilo vermenizi sağlayan bir diyet çeşididir ve bu diyeti uygulayan kişilerin % 80’i bu diyeti tavsiye etmektedir.  Ancak bu diyeti yapan kişilerin ilk haftalarında enerji eksikliği, ağız kuruluğu, baş ağrısı ve nefes kokusu gibi problemler meydana gelebilmektedir. Dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar içerisinde toplam 100 çeşit besin vardır ve kalori sınırlaması yoktur. Bu  demek oluyor ki listede yer verilen besinlerin aksi söylenmediği sürece istediğiniz kadar tüketmeniz mümkündür.

 • Dukan Diyet Listesi Atak aşaması

68 tane saf protein tüketilebiliyor. 2 ila 7 gün aralığında sürmektedir. İlk haftada 1-4 kilo vermeniz mümkündür. Günlük 2 kaşık kadar yulaf kepeği tüketilebilir. Ayrıca günde en az 20 dakika kadar egzersiz de yapılması gerekmektedir.

Atak aşamasındaki dukan diyet listesi örneği;

Kahvaltı: Yağ içermeyen yoğurt ve 1 tane haşlanmış yumurta

Ara öğün: Piliç ızgara veya başka ızgara çeşitleri

Öğlen yemeği: Süzme peynir (yağsız) ve tavuk eti

Ara öğün:  Yağ içermeyen yoğurt içerisine 1 kaşık yulaf kepeği ekleyerek tüketebilirsiniz.

Akşam yemeği: Izgarada balık ve 1 tane su içerisinde pişirilmiş yumurta

 • Seyir aşaması

68 tane saf protein ve 32 tane sebze eklenmektedir. 6 günde bir, 1 kilo vermeniz mümkündür. Günlük 2 kaşık kadar yulaf kepeği tüketilebilir. Günlük 30 dakika kadar egzersiz yapılmalıdır.

Seyir aşamasındaki dukan diyet listesi örneği;

Sabah: Şekersiz içecek (sıcak) ve yumurta (domatesli)

Öğle: Tavukla karışık salata

Ara öğün: Kereviz sapı ve yağsız krem peynir

Akşam:  Kepekli galeta ve değişik baharat türleri ile hazırlanmış tavuk etidukan diyet listesi

 • Sağlamlaştırma aşaması

68 tane protein, 32 tane sebzeye, tam tahıl içeren ekmeğe, peynir çeşitlerine ve meyveye yer verilir. Seyir aşamasındaki kaybedilmiş olan her kilo için sağlamlaştırma aşamasına 10 gün eklenmektedir. 2 kaşık yulaf kepeği tüketilebilir. Günlük 25 dakika kadar egersiz yapılmalıdır. Bu aşamada 1 hafta içerisinde 2 öğün kutlama yemeği yiyebilirsiniz. Kutlama yemeğinde istediğiniz her çeşit yemeği tüketebilirsiniz.  Ancak kutlama yemekleri arasında en az 1 gün olmalıdır. Ayrıca sadece 1 adet kutlama yemeği seçebilirsiniz.

 • Dengeleme aşaması

Tüm gruplardan gıda tüketilebilir. Bir ömür sürebilir ve günlük 3 kaşık kadar yulaf tüketilebilir. Günlük 20 dakika kadar aktivite yapılmalıdır. Bu aşamanın 3 tane kuralı vardır. Bu kuralların ilki her gün maksimum 3 çorba kaşığı yulaf kepeği yemek, 2. kuralı her gün minumum 20 dakika kadar yürümeniz, 3. ve son kural ise haftada bir gününüzü sadece protein tüketimine ayırmanızdır.

Dukan diyetinde tüketilebilecek yemekler

 • Yağsız etler
 • Kümes hayvanları
 • Balık çeşitleri
 • Süt ürünleri
 • Deniz canlıları
 • Yumurta
 • Sebze çeşitleri
 • Bitkisel proteinler

Bir önceki makalemiz olan Şiddetli Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir? başlıklı yazımızda Bacak Ağrısı geçirme yöntemleri, Bacak Ağrısı neden olur ve Bacak Ağrısı tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER