X

Dudak Çatlamaları Neden Olur? Dudak Bakımı Nasıldır?

Dudaklar hassas bölgelerdir. Bunun için çok soğukta ve sıcakta çatlarlar, kururlar ve pul pul dökülürler. Bunun gibi bir sonuçla karşılaşmamak için dudak bakımına dikkat etmek önemlidir.

Dudak bakımının ilk aşaması şüphesiz ki nemlendirmektir. Nemli dudaklar her zaman için daha sağlıklı ve bakımlıdır. Özellikle kış aylarında soğuyan havanın etkisinden kurtulmak için dudaklarınıza nemlendirici uygulamalısınız.

Dudakların sağlıksız olmasına ve sağlıksız kalmasına sebep olan en büyük etkende dudakların sudan uzak tutulması ve nemlendirilmemesidir.

Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Dudak çatlamaları, dudağın pul pul dökülmesi ve dudağın kuruması kötü ve bakımsız bir görüntüye sebebiyet vermektedir. Ancak nemli ve pürüzsüz dudaklar her zaman için ilgi çekici ve seksidir. Bunun için dudak bakımına özenmelisiniz. Peki, dudak bakımı nasıl yapılır?

Dudakların çatlamasındaki en büyük sebep nem eksikliğidir. Nem eksikliği yalnızca dudağın dışından giderilebilecek bir durumda değildir. Genel vücut neminizi geri getirmeniz gerekmektedir. Genel vücut neminizi geri kazanmak için bol miktarda su içmeniz önem taşımaktadır. Günde en az 8 bardak su içmelisiniz.

Diş fırçası da dudak bakımında yardım alabileceğiniz bir diğer araçtır. Diş fırçanızı dudak çatlaklarınızın üzerinde oval daireler çizerek yumuşak şekilde gezdirirseniz, dudağınızın üzerinde yer alan ölü deriden de dudağınızı kurtarmış olursunuz. Dudağınızın üzerinden ölü derinin temizlenmesiyle tutağınız parlak bir görüntü kazanmış olur.

Dudak kremleri de dudak çatlaklarını gidermek için tercih edilebilecek bir diğer yoldur. Kremler ile çatlakların nemlendirilmesi sayesinde çatlaklar yumuşayacak, kabuklanmalar son bulacak ve dudak kremsi bir görüntü kazanacaktır.

Aktarlardan temin edebileceğiniz doğal jojoba yağı da sizin dudak bakımınızı sağlamanız için önemli bir etkiye sahiptir.

Bir önceki makalemiz olan Sade Makyaj Nasıl Yapılır, Teknikleri Nelerdir? başlıklı yazımızda Sade Makyaj, Sade Makyaj nasıl yapılır ve sade makyaj yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

ayşe şen :