Dondurucuda Saklama Yapmak İçin Tüyolar

1
358

Derin dondurucu kadınlar için büyük ve önemli bir avantajdır. Derin dondurucular sayesinde hayatını çok fazla kolaylaştıran kadınlar birçok yemeği pratik şekilde yapabilmekte ve sebzelerini, meyvelerini, etlerini, yemeklerini derin dondurucuda çok pratik bir şekilde saklayabilmektedir.

Derin dondurucuda saklama işlemi yapılabilmesinin püf noktası ise hangi besinin nasıl saklanacağının bilinmesidir. Eğer ki hangi besini nasıl saklayacağınızı bilirseniz, çok iyi sonuçlar almış olacaksınız. Derin dondurucuda saklama işlemi için dikkat edilmesi gerekenler;

dondurucu

Sebzeler Nasıl Saklanır?

Eğer ki derin dondurucuda saklayacağınız şey sebzelerse o halde sebzelerinizi yıkanmış doğranmış ve suyu süzülmüş bir şekilde saklamalısınız. Derin dondurucuda saklama işleminizi böyle yapmanız sayesinde hem yemeklerinizi daha pratik yapmış olacaksınız. Hem de sebzelerinizi çürümekten kurtaracaksınız. Bamya, yeşil fasulye gibi sebzelerinizi bu şekilde saklayabilirsiniz.

Meyveler Nasıl Saklanır?

Eğer ki derin dondurucuda saklamak istediğiniz meyve çilek, kiraz, vişne gibi meyvelerse bu meyveleri yıkanmış bir şekilde bütün halinde saklayabilirsiniz. Ancak meyveleri saklamak için su katılmamış limonlu suya batırdıktan sonra saklanmalıdır. Bu meyvelerinizin yaşam süresini uzatacaktır. Buzlukta sakladığınız meyveleri buzluktan çıkardıktan sonra yemek için pasta vs. süslemek için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Et Nasıl Saklanır?

Eti buzlukta saklamak istiyorsanız isterseniz kavurduktan sonra isterseniz de çiğ olarak saklayabilirsiniz. Etin kullanım süresi uzundur ve etlerinizi buzdolabınızda 6 aya kadar saklayabilirsiniz. Pişmiş etlerde bu süre 5 ayda kalmaktadır.

Tavuk Nasıl Saklanır?

Eğer ki buzlukta tavuk saklamak istiyorsak çiğ olarak saklamalıyız. Tavuğu doğranmış saklarsanız sizin için daha iyi bir avantaj olacaktır. Çünkü derin dondurucuya koyduktan sonra parçalaması zorlaşacaktır. Ancak kesilmiş ve yıkanmış bir şekilde saklarsanız dondurucudan çıkardıktan sonra çözülmesini beklemeden direk ocağa koyabilirsiniz. Tavuk derin dondurucuda 9 aya kadar saklanabilir.

Balık Nasıl Saklanır?

Balık kesinlikle çiğ ve bütün saklanmalıdır. Balığın derin dondurucuda saklanma süresi ise 3 aydır. 3 ayı geçen balıklar enfeksiyon üretmeye başlayacaktır. Bunun için tüketilmemelidir.

Bir önceki makalemiz olan Kestane Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir? başlıklı yazımızda kestane nasıl pişirilir, kestane pişirme taktikleri ve kestane pişirme yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.


1 YORUM

  1. Yemeği pişirip dondurucuya atanlarda var. Lütfen pişmiş yemeğe baharat atmadan dondurucuya atilmalidir. Baharat atılınca yemek dondurucuda ağırlaşıyor…

CEVAP VER