Doğum Kontrol Hapı Nedir?

0
169

Doğum kontrol hapı, günümüzde her kadın tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu bilinci kazanan kadınlarımız daha dikkatli adımlar atmaktadır. Peki doğum kontrol hapı nedir? Doğum kontrol hapları, östrojen ve progesteron içeren haplardır. Oldukça yüksek etkinlik ve bunun yanında düşük yan etkiye sahiptir.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl İşe Yaramaktadır?

Hamilelik nasıl oluşur? Kadın yumurtalıklarıyla erkek sperminin birleşip yumurtayı döllenmesiyle oluşmaktadır. Döllenen yumurta rahim içine yerleşir ve bunun sonucunda hamilelik meydana gelmektedir.  Doğum kontrol hapları içerisinde bulunan hormonlar vücudun kontrolünü ele geçirir ve yumurtaların, yumurtlamasını önler. Bunun sonucunda, spermin dölleyebileceği bir yumurta olmaması nedeniyle hamilelik meydana gelmemektedir.

Doğru bir şekilde kullanılmasıyla güvenirliliği artmaktadır. Hatta bu oran %100’e yakın olacaktır. Ancak hap kullanılmasının bırakılması sonucu yumurtlama geri dönmekte ve hamilelik meydana gelebilmektedir.

Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanabilir?

Doğum kontrol hapı nedir? Kimler kullanabilir? Bazı özel durumlar dışında genellikle doğum kontrol haplarını her kadın kullanabilmektedir. Özellikle henüz çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar, adet düzensizliği yaşayan kadınlar, 40 yaş altı kadınlar ve adet sancılarını engellemek isteyen kişiler kullanmaktadır.

Doğum kontrol haplarının hamileliği önlemek dışında bazı yararları da mevcuttur. Bu haplar sayesinde adet döneminin ne zaman başlayacağı kadınlar tarafından bilindiği için daha güzel bir durum oluşturacaktır. Bazı fonksiyonel yumurtalık kistlerinin tedavisinde de işe yaramaktadır. Özellikle kadınların çok şikayetçi olduğu bir durum olan adet sancılarından kurtulma yolları olarak, doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Adet öncesinde gerginlikler yaşanabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için de kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapı nedir ve başka ne işe yaramaktadır? Kısırlığın sebeplerinden biri olarak sayılan yumurtalık, rahim ve tüplerinde meydana gelen iltihaplanmaların önüne geçebilmek için kullanılmaktadır. Önemli bir nokta olan dış gebelik oluşumu engellenmek adına, doğum kontrol hapının işe yaradığı gözlemlenmektedir. Ayrıca adetin erkene alınması veya ileri tarihe atılması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu durumda doktora danışarak kullanılması önemlidir.doğum kontrol hapı nedir nasıl kullanılır

Hangi Durumlarda Bırakılmalıdır?

Doğum kontrol hapı nedir ve hangi durumlarda bırakılması gerekmektedir?  Gibi sorular önem arz etmektedir. İlk kullanılmaya başlandığında meydana gelen sorunların sonrasında, hapın bırakılması daha doğru olacaktır. Örneğin şiddetli baş ağrısına, migren nöbetlerine, görme bozukluklarına, şiddetli bacak ağrısına, ani bir şekilde sarılık oluşmasına neden olduysa ve eğer ameliyat geçireceksiniz onun öncesinde, doğum kontrol hapını bırakmalısınız.

Doğum Kontrol Hapları Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

  • Hamilelik veya hamilelik şüphesi olanlar
  • Damar tıkanıkları mevcut olanlar
  • Ağır karaciğer rahatsızlıkları olanlar
  • Vajinal akıntısı olanlar
  • Kötü huylu tümörü olanlar
  • Yüksek tansiyon ve şeker hastalıkları olanlar
  • 35 ve üstü yaşlarında olan kadınlar ve özellikle sigara kullananlar, doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Yan Etkileri Var Mıdır?

Hapların kullanılmasıyla birlikte ilk aylarda leke tarzında kanama oluşabilir. Bu durumda olmanız, hapı bırakmanıza neden değildir. 3 kutu kullanımından sonra bu kanamalar geçecektir. Geçmezse veya şiddetli bir kanama olması halinde, doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır. Bazı kadınlarda kilo alma sıkıntısı da yaşanmaktadır. Bu nedenle doktorunuz daha düşük dozlu hapları kullanmanıza karar verecektir. Doğum kontrol hapları kullanmaya başladığınız zamandan sonra adet kanamalarının süresi ve miktarında azalma görülecektir. İlk kullanılmaya başlandığında adetin başlanması beklenir, 21 gün boyunca alınır, bir kutu bitimine son bir tablet kala adet kanaması başlayacaktır. Sonra ki kutuya, adet kanamasına bakmadan, son tabletten 7 gün sonra tekrar başlanır ve yine 21 gün devam edilir. Kısaca 21 gün ilaç kullanımı ve ardından 21 gün ara şeklinde kullanılmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER