Doğum Çantasında Olması Gerekenler

0
1493

Hamilelik süreci uzun olmasına rağmen bebek heyecanından doğum çantası son haftalara bırakılır. Bu yanlış bir harekettir. Hekimler tarafından da 36 hafta sonra yani bebek 1 aylıkken başlamanız önerilir. Ancak erken doğum olabileceğinden en iyisi 32. haftada başlanmasıdır. Doğum çantası hem psikolojik hem de fiziksel olarak sizi doğuma hazırlar. Doğum çantasının hazır olduğunu bilmek size rahatlık verir. Doğum sırasında telaştan doğum çantası unutulabilir. Bu yüzden doğum çantasını daima görebileceğiniz (yatak odası, salon, ev kapısına en yakın noktalar…) yerlere koymanız tavsiye edilmektedir. Doğum çantasında olması gerekenler anne ve bebek için olmak üzere ikiye ayrılır:

doğum çantasında neler olmalıdırDoğum çantasında olması gerekenler nelerdir;

  1. Anne İçin Doğum Çantası: Anneler için doğum çantasında birçok şey bulunması gerekir. Ancak anneler bebekleri için gerekenleri düşünmekten kendileri için gerekenleri unuturlar. Ancak doğum çantası hazırlarken içerisine anne ile ilgili çok önemli malzemeler konmalıdır. Anneler için olması gerekenler sırasıyla 2 adet gecelik, 1 adet pijama (bebeğinizi emzirmek için önden düğmeli olanı tercih ederseniz hem bebeğiniz hem de siz rahat etmiş olursunuz), 1 adet sabahlık (doğumdan sonra yürüyüş için) ve üşümemeniz için yanınızda bir tane şal bulundurmanızda fayda vardır. Bunun yanında 2 adet atlet, 4 külot, en az 2 adet emzirme sutyeni, 1 adet doğum sonrası hijyenik ped (doğum sonrası kanamanız mutlaka olacaktır, bu yüzden kesinlikle bulunmalı), göğüs pedleri (göğüs tahrişini önlemek için), göğüs ucu kremi (göğüs uçlarında oluşabilecek çatlakları önlemek için mutlaka lanolinli göğüs ucu kremi olmalı), ıslak mendil, 3 çift çorap, 1 adet terlik, rulo havlu veya peçete olmalıdır. Kişisel bakım ve temizlik ürünleri (diş fırçası, diş macunu, sabun, el ve yüz havlusu, kolonya, tarak, deodorant vb. ), en güzel anlarınızı belgelemek için fotoğraf makinesi veya kamera, kirli çamaşır torbası, hastaneden çıkarken rahat, bol, hatta mümkünse dikişsiz kıyafetler ve nüfus cüzdanı, sigorta kartı, hamilelik sürecindeki tetkikler doğum çantasının olmazsa olmazlarıdır.

 odoğum çantası ne zaman hazırlanır

  1. Bebek İçin Doğum Çantası: Bebekler için doğum çantasında 1 paket küçük boy bebek bezi, ıslak mendil (alkolsüz ve bilindik ürün olmasına dikkat ediniz), 3-4 adet zıbın, uzun kollu ve bacaklı tulum, 3 adet başlık ve patik bulunması gerekenler arasındadır. 3 adet çorap, 2 adet hırka, 2 adet yumuşak havlu, en az 3 adet önlük, 1 tane battaniye( doğum mevsimine bağlı olarak eve bebeği götürürken lazım olacaktır), eve götürürken bebeğinizi taşıyabileceğiniz bir adet port bebe çantası, her ihtimale karşı da emzik ve biberon almayı unutmamalısınız.

anne ve bebek için doğum çantasıBebeğinizin ilk hallerini görüntüledikten sonra isterseniz bütün albüm satan yerlerden rahatça bulabileceğiniz özel bir günlükle bebeğinize ait çok özel anlar bırakabilirsiniz. Nazara inanıyorsanız 1 adet da nazar boncuğu (büyük ihtimalle yakınlarınız getirecektir) da bulundurulabilir. Hastane odalarını birçok hastane kendisi süslemesine rağmen, siz yine de her ihtimale karşı yanınıza oda süsleme eşyaları alınız. Doğum çantasında olması gerekenler, doğum tarihinden en az iki ay önce hazırlanmalıdır.

doğum çantası hazırlama yöntemleri

Bir önceki makalemiz olan Ay Ay Bebek Gelişimi Nasıldır başlıklı yazımızda bebek aşıları, bebek beslenmesi ve bebek gelişimi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER