Doğru Manikür Yapmanın Yolları

0
485

Her kadın estetik görünmek ister. Bu görünümlerin arasında eller de vardır. Ellerin estetik bir görünüme kavuşması için manikür işlemleri yaptırabilirsiniz. Manikür sayesinde elleriniz daha güzel, bakımlı ve estetik bir görüntüye kavuşacaktır.

Manikür nedir;

Manikür, el tırnaklarınızın daha güzel bir görünüme kavuşması için yapılan bir tür temizlik ve bakım işlemidir. Bu işlem tırnak diplerinde yer alan ölü derilerin temizlenmesi ile başlar. Tırnaklarınız uzadığında, daha düzgün ve güzel bir görüntüye kavuşması için yapılan işlemler ile devam eder. Bu işlem tırnak aralarında oluşan siyah görüntünün yok olmasına yardımcı olur. Manikürler kuaförlerde yaptırılan işlemlerdir. Fakat bu işlemi evlerinizde de yapmanı mümkündür.

doğru manikür yapma tavsiyeleriEvde manikür nasıl yapılır;

Estetik görünüme büyük katkı sağlayan manikür işlemini aşamalandırarak, evde kolayca yapabilirsiniz. Manikürde temel amaç, bakımlı ve sağlıklı tırnaklara sahip olmaktır. Manikürü fazla vakit ayırmadan, pratik bir biçimde evde uygulamak için şu aşamalar yapılabilir;

İlk olarak tırnakların tüm oje ve boyalardan arındırılması ve temizlenmesi gerekmektedir. Bir asetonlu pamuk yardımı ile tırnaklar silinir ve iyice temizlendiğinden emin olunur.

İlk aşama tamamlandıktan sonra, ellerin kesinlikle kuru olması gerekmektedir. Tırnak kısaltma işlemi yapılacaksa, törpü ya da tırnak makası kullanılabilir. İstenilen şeklin verilmesi için törpülenir. Küt ya da yuvarlak şekilden hangisini istiyorsanız seçebilirsiniz. Törpü seçimi de oldukça önemlidir. Tırnak törpüsü için cam törpü kullanılması daha yararlı olacaktır. Tırnağa daha sağlıklı bir görünüm verir. Törpüleme işlemi her seferinde aynı yöne doğru yapılmalıdır. Aksi halde tırnak zarar görebilir. Törpüleme işlemi sona erdikten sonra, tırnaktaki ölü deriden kurtulma aşamasına geçilir. Bunun için kütikül çubuğu kullanılır. Bu kütikül çubuğu ile tırnak etleri geriye doğru itilir. Bu etlerin çok fazla ittirilmemesi gerekir, aksi halde kanamaya yol açabilir. Geriye ittirme işleminden sonra tırnak etlerini yumuşatmak ve tırnaklarınızı kesmenize yardımcı olmak için tırnak etlerine vazelin ya da yumuşatma özelliği olan başka bir krem ya da losyon sürülmelidir.

evde manikür yapımıDaha sonra eller, manikürün suyunda 3 ya da 4 dakika kadar bekletilir. Manikürün suyunun önceden hazır olması, bu işlem sırasında kişiye büyük kolaylık sağlayacaktır. Daha sağlıklı tırnaklar için ise suya bir çay kaşığı kadar zeytinyağı eklenebilir. Zeytinyağında bulunan E vitamini tırnakları besleyecektir.

Tırnaklar suda bekledikten sonra eller kurulanır. Ölü deriden kurtulama işlemine geçiş yapılır. Bunun için tırnak etine özel bir et makası kullanılması gerekmektedir. Bu işlem son bulduktan sonra manikür işlemi bitmiş olacaktır. Bundan sonra eller nemlendirici ile nemlendirilir. İsteğe bağlı olarak koruyucu tırnak cilası ya da oje uygulaması yapılabilir. Bu işlem sırasında kullandığınız ilaçları işlem bittikten sonra alkol ile temizlemek hijyenik açıdan daha kaliteli bir kullanım sağlayacaktır.

manikür yöntemleri

Kadınlar da bakımı el bakımını tamamlayan manikürde dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bunlardan bir tanesi manikür için kullandığınız malzemelerin kaliteli olmasıdır.  Manikür esnasında hatalı törpü yapmak; tırnak çatlamalarına ve şeytan tırnak oluşumuna sebep olmaktadır. Bu yüzden sert törpü kullanmamaya dikkat edilmelidir. Kötü pensler kullanarak kesilen tırnak etleri, tırnak yanlarının kurumasına, sertleşmesine ve tırnak etlerinin çatlamasına neden olmaktadır. Bu işlem sırasında besleyici kremler ve yağlar kullanmak tırnaklarınız için yararlı olacaktır.

Manikür işlemi sayesinde elleriniz bakımlı ve estetik bir görünüme kavuşacaktır. Manikür uygulamasını anlattığımız şekilde evinizde kolayca yapabilirsiniz.

manikür nasıl yapılır

 

Bir önceki makalemiz olan Etkileyici Makyaj Sırları başlıklı yazımızda Etkileyici Makyaj nasıl yapılır, Etkileyici Makyaj yapma yolları ve makyaj yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER