Diyet Programı Hazırlama Yöntemleri

0
201

Diyet nedir? Birçoğunuza göre diyet, kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda fazla kilolarınızdan kurtulmak için yaptığınız programdır. Aslında diyet sadece beslenme biçimi değildir. Diyet programı ile sağlıklı beslenme biçiminin de desteklenmesi gerekmektedir. Bu diyet programları aslında normalde de beslenebileceğiniz türdendir. Bunu bir hayat standardı haline getirmeniz olasıdır. Her duyulan diyet uygulanmamalıdır. Bütün diyet programları incelenip kendinize uygun öğünler oluşturmalısınız. Çünkü her kişinin metabolizması aynı hızda çalışmaz. Kişilerin hayat standartlarına göre yani iş yaşamları, aile yaşamlarına göre hareket sınırlanmaları vardır. Sürekli masa başında çalışan kişiyle ticaretle uğraşan kişi aynı değildir. O yüzden kendinize uygun diyet programı hazırlayıp bunlara uyun.

İnsanların yaptığı en büyük hata, yıllar boyunca kebap, fast-food, tüm hazır yemekleri tüketip, kilo aldığını görünce bir yerden duyduğu, gördüğü diyet programlarını uygulamaya başlamasıdır. Daha sonra kilo verdiğini görünce eski yaşantısına geri döner ve verdiği kiloları kat be kat geri alır. Bu hataya düşmemelisiniz. Diyet programlarını uygularken metabolizmanızı hızlandırırsınız. Vücudunuz yani mideniz yeni bir beslenme alışkanlığına alışmışken siz bir anda eskiye dönüş yaparsanız sarsılırsınız.

diyet programı nasıl yapılırDİYET PROGRAMLARI SÜRELİ Mİ OLMALI?

İnsanlar genellikle kafalarına göre bir beslenme programı uygularlar ve bunu süreye tabi kılarlar. Bu yapılacak hataların en büyüğüdür. Bundan önce bir diyet uzmanına başvurulmalıdır. Maddi durumu iyi olmayanlar devlet hastanelerinde faaliyet gösteren diyetisyenlere gidebilirler. Diyetisyenler kilo verme konusunda uzmandırlar. Sizin neden dolayı kilo aldığınızı veya neden kilo veremediğinizi en iyi onlar saptarlar. Nedenini bilirseniz doğru bir yolda ilerleyebilirsiniz. Diyet programı belli bir süreye bağlı tutulmamalıdır. Uygulayacağınız diyet programları sizin daimi programınız olmalıdır. Elbette arada kaçamaklar yapabilirsiniz bu sadece sizin için alternatif bir seçenek olarak kalacaktır. Çünkü diyet programınızı yaşam biçimi haline getirmişsinizdir.

ÇİKOLATA DİYETİ NASIL YAPILIR?

Çikolata seven oldukça çok insan vardır. Diyete başlamaya karar verdiklerinde çikolatadan taviz vermek istemeyeceklerdir. Aslında diyet programlarının eksik bir yanı da budur. Sevilen yiyeceklerden vazgeçmek durumunda kalınması uygulanan diyeti zorlaştırarak işkenceye dönüştürür. Özellikle kadınlar regl dönemlerinde bu diyeti uygulayabilirler.

Sabah kahvaltısında, 1dilim beyaz peynir, 1 dilim tam buğday ekmeği, 4 adet ceviz içi ve  domates biber ve yeşilliklerden oluşan bir tabak yemelisiniz.

Öğle yemeğinde, 1 tabak çorba, tavuk eti ile hazırlanmış türlü ancak tavuk etini sevmiyorsanız kırmızı etle de hazırlayabilirsiniz. 1 dilim tam buğday ekmeği yanında bol yeşilliklerden oluşan bir tabak hazırlayın.

diyet programı yapma teknikleriAra öğün de ise, 4 dilim Antep fıstıklı çikolata

Akşam yemeğinde,2 adet biber dolması, 1 kase yoğurt,  domates tabağı hazırlayın. Üstüne isterseniz hafif miktarda zeytinyağı gezdirebilirsiniz.

Bu diyeti uygulayanların mutlu şekilde kilo verdiği anlaşılmaktadır. Gün içerisinde diyet yaparken tatlı krizleri yaşayan insanlar özellikle de kadınlar için harika bir fırsattır. Tabi ki bu programı uygularken aktif egzersizlerinizi yapmayı unutmamalısınız. Suyun ne kadar faydalı olduğu aşikar bir bilgidir. Özellikle yapılan diyet yanında yardımcı bir besin olduğu doğrudur. Bu yüzden susamasanız bile su içmeyi asla kesmemelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Alkali Diyeti Yapma Yöntemleri başlıklı yazımızda alkali diyet listeleri ve alkali diyeti nasıl yapılır hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER