Diyet Nasıl Yapılır?

2
119

Eğer verilmesi gereken kilolarınız varsa ve bu kilolar artık sağlığınızı tehdit ediyorsa öncelikle bir diyetisyene başvurmanız gerekiyor. Yine de diyetisyen kontrolünü reddedip kendi imkânlarınız doğrultusunda diyet yapmaya kararlıysanız uzman kişilerin önermiş olduğu bilgilere göz atmanıza fayda vardır. Diyet nasıl yapılır sorusuna, aşağıdaki şekilde yanıt vermek mümkündür;

sağlıklı diyet nasıl yapılırDiyet Programı Nasıl Belirlenir?

Sağlıklı bir diyet uygulayabilmek için öncelikle düzenli beslenmek gerekir. Diyet nasıl yapılır sorusuna cevap bulmanın ilk adımı kilo fazlalığınıza göre bir diyet listesi çıkarmaktır. Hazırlanmış olan programın istikrarlı bir şekilde devamı gelmelidir. Aksi takdirde uygulanan program işe yaramayacaktır. Hızlı bir şekilde verilen kilolar ilk başta sevindirici olsa da eski kilonuzun üstüne eklenerek olumsuz bir şekilde geri dönecektir. Bu sebeple hazırlanan listelerde protein alımı oldukça önem arz etmektedir.

farklı diyet listeleri nasıl yapılırStresin Diyete Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Her ne kadar alınan kilolar düzensiz beslenme sonucu ortaya çıksa da, insan psikolojisi ve buna bağlı olarak gelişen stresin etkileri de kişileri kilo almaya itebilir. Bu sebeple diyet uygulanırken motivasyonun yüksek olması gerekmektedir. Diyet yapmaya karar veren bireylerin, ilk zamanlarda fark edilir şekilde kilo kaybının olmayacağını bilmesi gerekmektedir. Bu sebeple birçok kişide motivasyon kaybı ve ümitsizlik oluşur. Ancak diyet, zaman gerektirir. Bu durumda olumlu sonuçlar alabilmek için sabretmek gerekmektedir. Çoğu kişinin zihninde Diyet nasıl yapılır sorusunun belirmesi bu sebep sonucu ortaya çıkmaktadır.

sebze diyeti nasıl uygulanırVücut Ağırlığının Nasıl Hesaplanır?

Bir diğer adıyla vücut kitle indeksinin hesaplanması olan işlem, uygulayacağınız diyet programının ilerleyişiyle doğru orantılıdır. Diyetisyenler hesapladıkları indeks doğrultusunda program çizer ve uygulanmasını isterler. Bu şekilde uygulanan programlarda sonuç almak çok daha kolaydır.

diyet nasıl uygulanırZayıflamanın Temel İlkesi

Bu noktada çok dikkatli olunmalıdır. Hızlı kilo kaybı ile ilgili diyetlerin vücuda yararından çok zararı olmaktadır. Bu sebeple kayda değer kilosu olmayan kişiler kilosunu korumak ve dengelemek için sağlıklı ve yeterli beslenmelidir. Bu kilo verme yolunda ilerlemenin en doğru adımı olacaktır. Vücudun gereksiz kilolardan kurutulabilmesi için sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Diyet nasıl yapılır sorusuna öz bir cevap bulmak gerekirse, doğru besinleri kısarak zayıflayabilmenin mümkün olmadığıdır. Bu durumlarda sadece gözle görülebilir, aldatıcı zayıflama meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise vücutta oluşan su kaybıdır. Vücut ihtiyacı olan proteini, gerekli mineralleri, vitaminleri dışarıdan karşılayamadığı takdir de depoladığı suyu kaybeder. Buna bağlı olarak vücudunuz birçok tepkime sonucu başka problemler oluşturur. Eğer dilediğiniz gibi bir diyet programı hazırlayıp yola koyulmuşsanız, pozitif düşüncenizi ve motivasyonu arttırmak adına kişisel gelişim kitapları okuyabilirsiniz.

diyet nasıl yapılır

 

Bir önceki makalemiz olan Saç Kıran Hastalığı ve Nedenleri başlıklı yazımızda saç kıran nasıl geçer, saç kıran nedir ve saç kıran tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


2 Yorumlar

  1. diyet nasıl yapılır ? demişsiniz fakat oraya bi ton yiyecek resmi koymuşsunuz napacağız şimdi. valla acıktım ama olmuyor boyle 🙂 en iyi diyet bol su ile olur bence. bol suyu gece gündüz içeceksiniz. lifli bir kaç soft bisküviler. sonracıma bir kaç elma olabilir. tabi arada bir de az da olsa et yemek lazım. bir ayda iki kilo verdim. bakalım sonraki ayda hedef üç kilo.az ilerlesin sağlam olsun demi 🙂

  2. en doğrusu işinin ehli bir diyetisyene gidip gereken bütün tahlillerin yapılıp diyetisyenin verdiği listeye göre, kendi bedenimize uygun beslenme şeklinin belirlenip; diyete sadık kalmaktır…

CEVAP VER