Diyet Kahvaltı Nasıl Yapılır?

0
1390

Kahvaltı günün iyi başlaması için gereken en önemli öğündür. Bu öğünde alacağınız her besin size enerji vermektedir. Eğer kahvaltıyı hayatınızdan çıkartırsanız uyku haliniz gün içinde uzun müddetçe devam edecektir. Şekeriniz düşecektir ve diğer alacağınız öğünde gerekenden fazla besin tüketme gereği duyacaksınızdır. Sabah ve öğle öğünleri tek öğünde topladığınızdan açlık haliniz akşam öğününe kadar devam edecektir. Akşam yemeğinde fazlaca yemeniz ise size fazladan kalori yüklemesi yapacaktır. Bu sebeple hem kilo verebileceğiniz hem de kahvaltı yapabileceğiniz bir diyet programı ortaya çıkmıştır. Burada önemli olan nokta diyet kahvaltı sırasında doyurucu ve az kalorili besinler tüketmek ve günün geri kalanında daha rahat edebilmektir. Yapılan araştırmalara bakıldığında kahvaltı yapmanın metabolizmayı %10 daha hızlı çalıştırdığı görülmektedir. Kahvaltı ile uyku haliniz son bulacak ve gün boyu iş hayatınızda, günün sonunda ise ev hayatınızda yapacağınız işlerde konsantrasyonunuz yüksek olacaktır. Böylelikle daha verimli ve üretken olacaksınız. Kahvaltı yapanların yapmayanlara göre daha fazla kilo verdiği görülmektedir.

Diyet kahvaltı yapmak öğünü ve hafif bir akşam yemeği vücudunuzun barındırdığı enerjiyi daha faydalı şekilde kullanmasına yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanında diyet kahvaltı ile kendinizi zinde hissedecek ve ruh halinizi daha mutlu edebileceksiniz. Bazı noktalara özen göstererek az kalorili diyet kahvaltısıyla güne daha enerjik başlayacaksınız. Bu menüyü kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Çalışan kadınların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.  Erkeklerin ve kadınların çalışma hayatlarında oluşu bazen kahvaltı öğünlerinin aksamasına neden olmaktadır. İşe yetişememe, çocukları okula hazırlama derken bu öğün ister istemez atlanılmaktadır. Bunun için kahvaltının hazırlanma süresi de önem arz etmektedir. Bu durumda seçebileceğiniz diyet kahvaltı örneği hem hızlı hazırlanabilir, hem de doyurucu olmalıdır.

diyet kahvaltı nasıl yapılırDiyet Kahvaltıda Ne Yenmelidir?

  • Müsli ve yoğurt
  • Tam tahıllı grisini ve yoğurt
  • 1 adet meyve ve yanında kahvaltılık gevrek
  • Haşlanmış yumurta ve meyve
  • Bir kâse yoğurt ve yanında meyve
  • Meyve ve yanında bal eklenmiş muzlu süt seçeneklerinden tercih edebilirsiniz.

Yoğurdun zayıflama konusunda ki önemi bu örneklemelerden de anlaşılmaktadır. Lifli gıdalar tokluk derecenizi arttıracaktır. Diğer öğüne kadar dayanmanızı kolaylaştıracaktır. Yaban mersini, lifli meyveler, keten tohumu gibi gıdalar karbonhidrat bakımından zengin lifli gıdalardır. Her sabah yumurta tüketimini ihmal etmemeniz gerekmektedir. Protein kaynağınızı yumurtadan karşılayabilirsiniz. Gün içerisinde portakal suyu içebilirsiniz bu sayede kan şekeriniz dengelenecektir. Portakal suyu sevmiyorsanız süt içebilirsiniz. Muzlu süt de diğer seçebileceğiniz çeşitler arasında yer almaktadır.

diyet kahvaltıDiyet kahvaltı yaparken sürekli aynı ekmek grubunu tüketmeyin. Bir gün kepekli ekmek yediyseniz diğer gün çavdarlı ekmek yiyin. Tabi bu ekmek gruplarını birer dilim olarak almalısınız. Yeşillikleri diyet kahvaltınızdan eksik etmemeniz gereklidir. 1 tane domates, 1 tane salatalık, roka, kıvırcık, maydanoz ve 2-3 adet sivri biber tüketmelisiniz.

 

Bir önceki makalemiz olan Fırında Beşamel Soslu Makarna Tarifi başlıklı yazımızda Fırında Beşamel Soslu Makarna, Fırında Beşamel Soslu Makarna nasıl yapılır ve Fırında Beşamel Soslu Makarna yapılışı hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER