Diş Hediği Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
1374

Ülkemizde bebeğin doğumundan sonra farklı adetler uygulanmaktadır. Bu adetler bölgelere ve yörelere göre farklılık gösterse de içerik ve işleyiş biçimleri hemen hemen birbirine benzer. Bu benzerliklerde, isimlerle de karşılaşılabilir. Yapılan diş hediği kimi bölgelerde diş buğdayı olarak da bilinir. Genellikle anne bebek doğduktan sonra ilk dişinin çıkışının yakın akraba ve arkadaşların toplanması ile kutlanmak ister. Bu duruma diş hediği denmektedir. Hedik buğdayın nohutla birlikte haşlanmasıyla hazırlanan bir nevi yemek olarak da sayılır. Diş hediğinde nohutla haşlanan buğday çeşitli kuru yemiş ve meyvelerle karıştırılıp süslenerek gelen misafirlere ikram edilir. Bölgelere göre tarifler de değişiklik gösterir. Bu kutlamada çocuk yüksek bir taburenin üstünde bulunduğu odanın orta kısmına oturtulur ve etrafına bir örtü yayılarak örtünün üzerine misafirler tarafından hediye olarak getirilen çeşitli eşyalar konulur. Bu eşyaların her birinin bir meslek simgelediğine inanılır. Örneğin; berberlik makas, öğretmenlik kalem gibi objelerle bağdaştırılıyor ve çocuk hangisini eline alırsa büyüdüğün de o mesleği yapacağına inanılıyor.

Diş Hediği Partisi

Anadolu’nun birçok yöresinde uygulanmakta olan hedik adeti, diğer adıyla diş buğdayı, eski bir Türk geleneğidir. İlk diş çıkışıyla yapılmakta olan adet, çocuğun dişlerinin daha sağlam olmasını, çabuk büyümesini ve rızkının bol olmasını sağlamak amacı ile yapılır. Bebeğin ilk dişi çıktığı zaman yakın akrabalar ve arkadaşlar çağrılarak diş hediği hazırlanır. Diş buğdayı töreni ritm tutulup şarkılar söylenerek kutlanan bir organizasyondur. Bu adetin bilinmediği veya uygulanmadığı yörelerde, çocuğun dişini gören kişi tarafından çocuğa hediye alınması adeti uygulanır. Genellikle Ege bölgesinde ve Marmara bölgesinde uygulanan adet bu şekildedir. Diş hediği partisi, aile tarafından özen ile hazırlanılır ve fazlasıyla önemsenir. Çocuğun ilk dişi eğlenceli bir şekilde kutlanır.diş hediği nedir

Diş Hediği Tarifi

 • 750 gram aşurelik buğday
 • 250 gram nohut
 • 1 kutu pudra şekeri
 • 100 gram fındık
 • 200 gram dövülmüş ceviz
 • 100 gram üzüm
 • 1 paket Hindistan cevizi
 • 200 gram kayısı kurusu

Yapılışı

 • 1 gece önceden ıslatılan nohutlar az tuzlu suda yumuşayana kadar haşlanır.
 • 1 gece önceden ıslatılmış buğdaylar yıkanır ve suyunu çekip bulamaç olmayacak şekilde haşlanır. Diğer yandan kayısılar küçük küçük doğranır ve kuru üzümler yıkanıp temizlenir. Fındıklar arzuya göre büyük bırakılabilir. Fındıkların tane tane kalması daha lezzetli olmasını sağlar.
 • Şeker hariç bütün malzemeler büyük bir kap içerisinde karıştırılır. Pudra şekerinin önce yarısı ilave edilir. Arzuya göre diğer yarısı ilave edilebilir.
 • Son olarak da süsleme şekerleri ve Hindistan cevizi ile süslenir.
 • Hazırlanan diş buğdayının içerisine altın yüzüğünüzü atabilirsiniz. Yüzüğünüz kimin kâsesinden çıkarsa bebeğinize içinden gelen bir hediyeyi alacaktır.diş hediği nasıl hazırlanır

Diş Hediği Partisinde Kullanılan Malzemeler

Diş hediği partisinde yere bir sofra örtüsü serilir ve üzerine misafirlerin getirdiği hediyeler yan yana konur. Sofra üzerinde bulunan hediyelerin her biri bir mesleği çağrıştırır ve çocuk hangisini seçerse büyüdüğünde o mesleğe yöneleceği düşünülür. Tüm bunların ardından diş hediği yenir. Günümüzde bu gelenek doğum günü organizasyonları gibi kutlanmaktadır. Yapılan diş hediğinin yanında pastalar, börekler ve kurabiyeler sunulur. Masa hazırlanır etraf süslenir. Bebeğin ilk dişi aile yakınları tarafında eğlenceli ve güzel bir şekilde kutlanır. Türk geleneklerinden biri olan diş hediği yörelere göre farklı farklı kutlanmaktadır. Her yörede yapılan hazırlıklar ve diş hediği farklı olmaktadır. Diş hediği partisi için gelen misafirler bebeğe küçük hediyeler getirir. Bu güzel organizasyon ile Türk geleneği güzel bir şekilde devam etmekte ve aile bağları kuvvetlenmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Nedir ve Kimlere Uygulanır? başlıklı yazımızda tüp bebek ve tüp bebek tedavisi aşamaları hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER