Dengeli Beslenme Önerileri

0
982

Vücudumuz her zaman çeşitli besin maddelerine ihtiyaç duyar. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan besin öğeleri, yeterli miktarda ve besleyici değerini yitirmeden uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin temel amacı vücudumuz için gerekli vitamin ve mineralleri belirli ölçülerde almaktır. Günlük hayatta tükettiğimiz besinler kendi arasında 5 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; karbonhidratlar, mineraller, proteinler, yağ ve şekerdir. Bu gruplandırmaya besin piramidi denilmektedir. Dengeli beslenme için gıdaların doğru seçimi çok önemlidir. İşte bu doğru seçim için beslenme piramidinden faydalanılabilir.

Dengeli Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dengeli beslenme için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu önemli noktaları, günlük hayatımızda doymuş yağ oranı yüksek besinleri az tüketmek, doymamış yağ oranı yüksek besinleri yeteri miktarda tüketmek olarak sıralayabiliriz. Süt ve süt ürünleri tüketilmeli ama yağ oranlarına dikkat edilmelidir. Yarım yağlı süt içip yağsız yoğurt yemek gibi. Yağsız et, kuru baklagiller, tavuk ve balıkta tüketmemiz gereken besinler arasındadır. Bu besinleri tüketirken haşlama, fırında ya da ızgara olarak pişirip tüketmek diğer pişirme şekillerine göre daha sağlıklıdır. Günlük hayatımızda şekerli gıdalara çok fazla yer vermemeliyiz. Günlük tuz tüketimimizde bir çay kaşığını geçmemelidir.  Günün en önemli öğünlerinden olan kahvaltıyı atlamamaya özen göstermelisiniz.  Günlük öğün sayınızı 3 ana ve 3 ara olarak planlayabilirsiniz. Bol bol su tüketilmelidir. Sağlığınız açısından su tüketimi oldukça önemlidir. Yiyecekleri iyi çiğnemek ve mideyi tam doldurmamak da sindirimi kolaylaştıracaktır.

dengeli beslenme önerileriDengeli Beslenme Kuralları

  • Sağlıklı ve uygun kiloda olmak
  • Abur cuburdan uzak durmak
  • Hareket etmeyi hayatımızın bir parçası haline getirmek
  • Spor yapmak
  • Porsiyonlarınızı olabildiğince küçük tutmak
  • Bol sebze tüketmek, yağdan ve şekerden kaçınmak, su içmeyi ihmal etmemek
  • Yemek yemeye başlamadan önce bir bardak su içmek gereğinden fazla yemek yemenizi engelleyecektir
  • Yemeği yavaş ve bilinçli bir şekilde yemek
  • Yatmadan önce yemek yememeye dikkat etmek
  • Tek tip beslenmeden kaçınmak

Bu kurallar sağlığınız ve dengeli beslenme bakımından günlük hayatınızda uygulanabilmesi çok da zor olmayan, hayatınızı kolaylaştıracak niteliktedir. Birkaç dikkat edilmesi gereken kuralla, hastalıklardan uzak bir şekilde sağlıklı bir yaşam sürmeniz mümkündür. Beslenmenize dikkat etmeniz kronik hastalıklara yakalanma riskinizi en aza indirir, yorgunluk hissini azaltır. Düşünme gücünüzün daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Metabolizmanızın düzgün çalışmasını sağlar. Dengeli ve düzenli beslenerek kilo kontrolünü elinizde tutabilirsiniz. Bunun yanı sıra dengeli beslenme ile ulaştığınız estetik görüntü sonucunda hem kendinize olan güveniniz artacak hem de kendinizi psikolojik olarak daha rahat hissedeceksiniz. Aslında şöyle bir bakılacak olursa istediğiniz görüntüye ulaşmak ve hayatınızı kolaylaştırmak sizin elinizde. Sadece birkaç altın kural ile tüm beden sağlığınızı korumanız mümkün. Kısacası yemek için yaşamamalı yaşamak için yemelisiniz.

dengeli beslenme yöntemleri

Bir önceki makalemiz olan Mantar Enfeksiyonu Çeşitleri başlıklı yazımızda Mantar Enfeksiyonu, Mantar Enfeksiyonu nasıl geçer ve Mantar Enfeksiyonu tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER