Dekorasyonda Renk Seçimi İçin Tüyolar

1
296

Dekorasyonda renk seçimi en az mobilya seçimi kadar önemlidir. Çünkü dekorasyonda renk seçimi mobilyayı yansıtan ve eşyaların duruşuyla birlikte tarzı yansıtan bir unsurdur. Dekorasyonda renk seçiminde farklı kombinler yaratabilir ve farklı dekorasyonlar oluşturabilirsiniz. İşte, dekorasyonda renk seçimi için tüyolar;

Doğal Renkler: Dekorasyonda doğal renkler kullanarak otantik bir hava yaratabilirsiniz. Ağaç kahvesi, yaprak yeşili gibi renkler doğal renklerdir ve bu doğal renklerle iyi bir dekorasyon oluşturulacaktır.

Zıt Renkler: Dekorasyonda zıt renklerin bir arada kullanılması hoş ve dekoratif bir görüntü oluşturacaktır. Ancak dekorasyonda zıt renkleri doğru kullanmak da çok büyük önem taşımaktadır. Mesela halı ve kanepe arasında zıt renk kullanılmamalıdır. Ancak kanepe ve kanepe yastıkları arasında zıt renkler kullanılabilir. Fuşya kanepe üzerine yeşil, mavi gibi farklı renklerde yastık konularak neşe yakalanabilir. Beyaz bir yastıkla renk açılımı sağlanabileceği gibi, payetli bir yastıkla da ışıltılı bir görüntü elde edebilirsiniz.
renk seçimi

Mat Renkler: Mat renklerle de yapacağınız bir dekorasyonla harika bir kontrast yakalayabilirsiniz. Mat renklerle oluşturacağınız bir salon tasarımı duru bir görüntüyü de size sunacaktır. Mat renkte dolaplar, mat renkte kanepeler ile birleştirilebilir.

Askeri Tonlar: Yeşil, kahverengi, mavi ve kırmızı askeri renklerdir. Ancak her yeşil, kahverengi, kırmızı ve mavi askeri tonlar olmamaktadır. Renklerin en koyusu tercih edilerek askeri tonlarda kombin yapılabilir. Özellikle mutfak dekorasyonunda şık görüntü oluşturabilecek askeri tonlarla mükemmel bir dekorasyon oluşturulabilir.

renk seçimi

Canlı Renkler: Yeşil, mavi gibi renkler neşeli renklerdir. Ancak bunların en canlısı tercih edilerek daha güzel ortamlar yaratılabilir. Bu tarz renkleri özellikle duvarlarda kullanabilir ve hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz. Yeşil ve mavi birbirinin tonu olan renklerdir. Karşılıklı iki kirişi ele alalım. Bir kirişi su yeşiline, bir kirişi de su mavisine boyamalısınız. Her iki duvara da farklı yükseklikte bir ya da iki ayna takmalısınız. Bu sayede karşı duvarın yeşili ayna yardımıyla mavi duvara yansıyacak, mavi duvarın mavisi de ayna yardımıyla yeşil duvara yansıyacaktır. Bu şekilde renkler arasında hoş bir akış olacaktır. Ayna da güzel bir pırıltı…

Karışık Renkler: Hiç alakasız renkleri bir arada kullanarak da güzel dekoratif alanlar oluşturabilirsiniz. Çok farklı renkleri bir arada kullanarak güzel bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Ancak bunu kafanıza göre yapmamanız ve dikkatle yapmanız gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Kanepe Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızda kanepe seçimi, kanepe seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ve kanepe seçiminde nelere dikkat edilmeli hakkında bilgiler vermekteyiz.


1 YORUM

  1. Benim en sevdiğim açık mavi ve beyaz kombini. Sade ama zevkli bir tasarım. Televizyon ünitesini de beyaz ve büyük aldım çok güzel görünüyor. Halılarda krem rengi.

CEVAP VER