Dekorasyona Nereden Başlanmalı?

2
216

Ev dekora ederken dekor parçalarının ve bu parçaların nasıl kullanıldığının dışında dekorasyona nereden başlandığı da önem taşımaktadır. Dekorasyona doğru yerden başlayarak doğru bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Ancak dekorasyona yanlış yerden başlamak dekorun tamamen yanlış olmasına sebep olmaktadır. Peki, dekorasyona nereden başlanmalı?

perdeÖnce Perde: Dekorasyon yapılırken önce perde seçilmelidir. Duvar nasıl ki ilk boyanıyor, perde de duvarı kaplayacak bir parçadır ve ilk seçilmesi gereken üründür. Perdenizi hareketli ya da sade nasıl tercih etmek istiyorsanız o şekilde tercih etmelisiniz.

 

dolap

 

Dolaplar: İkinci tercih edilmesi gereken parçaysa dolaplardır. Dolaplarda evinizin büyük bir kısmını kaplayacak olan parçalardır. Bunun için de öncelik verilmesi gereken parçalardır. Dolaplarınızın rengi diğer eşyaların seçiminin yapılmasında önem taşımaktadır.

 

kanepeKoltuk, kanepe ve yataklar: Dolaplardan sonra ilk seçilecek parça ise koltuk, kanepe ve yataklardır. Doğru ve düzgün bir yerleşim ile dekorasyonunuz son derece güzel ve hoş olacaktır. Koltuk, kanepe ve yataklarınızın tercih edeceğiniz üçüncü parçalar olması ve halıdan önce tercih edilmesinin sebebi dileğinizce tercih edebiliyor olmanızdır. Halı seçimini önce yapmanız sizin seçim olanaklarınızı da engelleyecektir.

halıHalı: Halının en son seçilmesi sayesinde ev dekorasyonu daha kolay bir şekilde yapılacaktır. Eğer ki koltuk takımınız desenliyse daha sade bir halı tercihi yapmalısınız. Koltuk takımınız sadeyse, desenli bir halı tercihi yapmalısınız. Ayrıca tercih edebileceğiniz tüylü ve püsküllü halılar da evinizde çok samimi bir hava yaratacaktır.

aksesuarAksesuar: Evinizi dekor ederken en sona aksesuarları bırakmalısınız. Aksesuarlar ile ev dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Evinizde kullanabileceğiniz büyük vazolar, çiçekler evinize renk ve canlılık katacaktır. Bunun yanı sıra evinizi fotoğraflarınız ile de süsleyebilirsiniz. Duvarınıza asacağınız güzel tablolar evinizde nostalji havası estirecek. Mumlar evinize ışık katacak olan ve evinizde hoş bir loşluk yaratacak olan nadide parçalardır.

yastıkYastıklar: Yastıkların samimiyetinden yararlanmayı unutmamalısınız. Kanepe ve koltukların üzerine koyacağınız renkli yastıklar evinize samimi ve hoş bir hava yaratacaktır. Bunun yanı sıra yere atacağınız minderlerde evinizi samimi bir havaya ulaştıracaktır. Tercih edeceğiniz yastıkları farklı renk ve farklı desenlerde tercih ederek daha canlı bir görüntü oluşturabilirsiniz.

 

Bir önceki makalemiz olan Giyim Odası Nasıl Düzenlenmeli? başlıklı yazımızda dolap düzenleme, giyim odası ve giyim odası dekorasyonu hakkında bilgiler vermekteyiz.


2 Yorumlar

  1. Dekorasyona baslanirken önce odanın sekli boyutları tavan boyu evin ışık alıp almaması gibi etkenler göz önünde bulundurularak, dekorasyonda başlanmalıdır. Ardından mobilya secimi ve ona uygun perde hali kombinleri yapılmalıdır.

  2. Dekorasyonda perdeden başlanmaz. Hangi alemdeyiz. Mobilya seçilir perde de ona gore kombinlenir. Sıra budur. Perde önce alınırsa mobilya yi uydurmak için düşünür durursunuz. Geri kalan sıralama doğrudur.

CEVAP VER