Çocuklarda Bacak Ağrıması Neden Olur?

0
504

Çocuklarımızın sağlığı biz ebeveynler için her şeyin ötesinde yer almaktadır. Onlardaki en ufak ağrı, bizde katbekat daha fazla acıya neden olmaktadır. Ama bazen küçük ağrılar önemsenmeyebiliyor. Özellikle 3 ve 12 yaş aralığında çocuklarda sıklıkla gözlemlenen bacak ağrıları ciddi hastalıkların habercisi olmaktadır. Genellikle büyüme ağrısı olarak bilinen bacak ağrısı birçok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Çocuklarda bacak ağrıması; kemik tümörleri, eklem iltihaplanmaları ve hematolojik hastalıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca romatizmal rahatsızlıkların da bir nedeni olabilmektedirler.

Çocuklarda bacak ağrıması nedeni büyüme ile ilgiliyse masaj yapmak oldukça faydalı olacaktır. Aslında bu yöntemi uygulayıp sonucunda pozitif bir etki gözlemlerseniz başka bir rahatsızlığı olmadığına kanaat getirebilirsiniz. Ancak masaja rağmen geçmeyen ağrıları mevcut ise hemen bir hekime başvurmalısınız. Masajı bir krem yardımıyla ovalayarak ağrıyan bölgeye uygulamalısınız.

Çocuklarda Bacak Ağrıması Tanısı Nasıl Koyulur?

Büyüme ağrıları, uyluk kemiğinin dize yakın kısmında veya incik kemiğinin dize yakın olan kısmında görülmektedir. Bazen her iki kısımda da görülebilmektedir. Bunun yanı sıra ayak bileğinde de ağrılar olabilmektedir. Bacak ağrılarının tanısı nasıl koyulur? Bir hekime başvurmanız halinde yaşanılan ağrıların tanısı röntgen ve yapılacak olan çeşitli laboratuvar testleri sonucunda konulmaktadır. Eğer büyüme ağrısı ise çocuklarda herhangi bir hareket kısıtlamasına gerek yoktur. Günlük yaşantılarına aynı şekilde devam etmelidirler. Okulda beden eğitimi derslerinden de mahrum bırakılmamalıdırlar.çocuklarda bacak ağrıması neden görülür

Ya Büyüme Ağrıması Değilse

Büyüme ağrılarının diğer ağrılardan ayrılabilmesi siz ebeveynlerin gözlemleri altında daha rahat açığa kavuşabilecektir. Peki nasıl ayırt edilmektedir?

©Büyüme ağrıları ise, çocuklar sürekli farklı eklem noktalarından ağrı çekerler. Ancak ağrı sürekli aynı noktada ise ve o noktada şişlik ve hassasiyet söz konusu ise bu ağrı yüksek olasılıkla büyüme ağrısı değildir.

©Çocuğunuz herhangi bir travma yaşadıysa, büyüme ağrısı olmadığını düşünmelisiniz. Örneğin parkta oynarken aniden düştü veya spor yaparken yaralandı… Bu olayları yaşadıktan sonra bacak ağrıması çeken çocukların bir hekime götürülmesi şarttır.

©Kalçada kayma olması, perthes hastalığı ve kalçanın sinoviti gibi sayılabilecek sorunlar da, öyküsü farklı olarak dizde ağrıma yapabilmektedir. Ağrının yanında aksak yürüyüşler de söz konusu olmaktadır.

©Çocukluk çağında sık görülen kemik tümörleri ve hemotolojik hastalıklar ayırıcı tanı olarak kabul edilmemelidir.

©Çocuklarda bacak ağrıması nedeninin romatizmal hastalık olup olmadığını kolayca anlayabilmektesiniz. Bu hastalıklar da yaşanılan öykü ve laboratuvar testleri ile kolay bir şekilde ayırt edilebilmektedir.

Ağrının nereden yansıdığı göz ardı edilmemelidir. Örneğin önce kalçasında veya belinde oluşmuş ağrı sonrasında bacağa veya dize vurabilmektedir. Bu nedenle gerçek hastalığın kaynağına ilk ağrıyan noktayla ulaşılabilmektedir.

Doktorunuz bel ve kalça bölgesini özenle muayene edecektir. Gerekirse laboratuvar testlerine başvuracaktır.çocuklarda bacak ağrıması

Romatizmal ağrı ise genellikle 16 yaşından önce başlamaktadır ve 1.5 aydan daha uzun sürmektedir.  Başka bir neden bulunamadıysa romatizmadan şüphelenilir. Laboratuvar testleriyle kesin sonuca ulaşabilirsiniz.  İltihaplı romatizmalar sadece yetişkinlerde görülebilir diye bir kural yoktur. Neredeyse bütün iltihaplı romatizmalar çocuklarda da görülmektedir.

Çocuğunuza ağrısının nerede olduğunu sorduğunuzda kaval kemiği denilen kemiğin üstündeki bir noktayı gösterir. Ancak iltihaplı romatizma hastalığı varsa sizin ellemenize müsaade etmeyeceklerdir.

Çocuklarda bacak ağrısı nedenlerini, bu küçük kıyaslamalar yoluyla anlayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Yöntemi Nedir? başlıklı yazımızda tüp bebek, tüp bebek kimlere uygulanır ve tüp bebek nedir hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER