Çocuk Eğitimi için Öneriler

0
474

Toplumumuzda çocuk eğitimi ve gelişimi hakkında yapılan büyük yanlışlardan bir tanesi aşırı koruyucu anne baba tutumudur. Çocuk yetiştirmek ve çocuk eğitimi en kutsal, en büyük, en zor ve hayat boyu devam ettirilmesi gereken bir sanattır. Çocukların kişilik gelişimini ve psikolojik gelişimini doğru yönlendirmek anne babaların en büyük görevlerinden biridir. Her ne kadar doğuştan ve genetik olarak alınan özellikler olsa da her çocuğun ayrı fiziksel yapısı, kişilik özelliği, duygusal yapısı, anlayışı, ruhsal gelişimi ve zekâ kapasitesi vardır.  Bütün bu özellikler, devamlı değişen çevre, aile ortamı ve çevre şartları ile etkileşince ortaya birçok yönü ile anne babadan farklı olarak biyopsikososyal yapı ortaya çıkar.

ocuk eğitiminde yapılması gerekenlerÇocuk Eğitiminde Çocuğu Anlamak

Çocukların genel davranış özelliklerini anlamak ve onların ruh dünyalarına inmek psikososyal gelişimi yönlendirmek açısından oldukça önemli bir noktadır. Çocukların ruh dünyalarına inmeden yapılan eğitim ve yönlendirme gayretleri, çoğu zaman hedefine ulaşmaz. Anne babalar her gün beraber oldukları çocuklarını tanıyamamakta ve onların psikososyal gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bazı anne babalar ise çocuklarının sadece fiziki bakımlarına beslenme, barınma ve sağlık sorunlarını gözetip, olaylar karşısındaki tepkilerini, düşüncelerini, yorumlarını, sevinçlerini, üzüntülerini, ruhsal yönlerini gerektiği kadar hesaba katmazlar. Olaylar karşısında önceliğimiz çocukların psikolojik gelişimi olmalıdır. Çocukları anlamadan, onların ne istediğini bilmeden yönlendirme yapmak, onların karar vermelerine baskı yapmak doğru bir davranış olmamaktadır. Her çocuk aynı yaratılmamıştır. Sizin yapmak isteyip de yapamadığınız şeyleri, çocuğunuzun yapmasını beklememelisiniz. Sizin çocuğunuz olabilir ama sizin gibi düşünmek zorunda değildir. Bu nedenle kendi düşüncelerinizden önce çocuklarınızın düşüncesi önemlidir. Çocuklara sizin hayalleriniz doğrultusunda yön vermekten ziyade, kendi hayallerini dinleyip, onların istekleri ve hayalleri doğrultusunda yön vermelerine yardımcı olunmalıdır.

ocuk eğitiminde yapılmaması gerekenlerÇocuk Eğitimi için Çocuğa Ayrılan Vakit

Günümüzde aileler çocuklarına gerektiği kadar vakit ayırdıklarını düşünürler. Ama kendilerine ‘bugün çocuğumla ne kadar vakit geçirdim, onunla beraber bugün ne yaptım?’ sorusunu sorduklarında tatmin edici bir cevap alamazlar. Gün içerisinde gereğinden fazla çalışma, stres ve günlük yaşantı, çocuklara ayrılan sürenin kısalmasını sağlamaktadır. Çoğu aile günümüzde televizyon ve telefonları bakıcı olarak kullanmaktadır. Çocukların saatler harcadıkları bu teknolojilerde, çocuklar için olumlu katkı sağlayacak hiçbir şey bulunmamaktadır. Anne ve babanın çocuğu ile oyun oynarken geçirdiği bir saat her şeye bedeldir ve her çocuğun en sevdiği an, o andır. çocuk eğitimi için doğru adım atmak istiyorsanız, onlarla vakit geçirmeye çalışmalısınız.

ocuk eğitimi için neler yapılmalıAnne babalar eğer çalışıyorlarsa, akşam eve geldiklerinde en az yarım saat ayrı ayrı çocukları ile vakit geçirmelidir. Gün içerisinde anne babayı özleyen çocuk her ikisi ile ayrı ayrı oynayarak bırakılıp gidilme içgüdüsünü bastırmalıdır. Çocuk için oyun oldukça önemlidir. Çocuklar oyun oynamayı ailelerinden öğrenir. Hiçbir şekilde oyuncak oynamayı bilmeyen çocuk ailesi ile hiç oyun oynamayan çocuktur. Çocuk eğitimi için 0-6 yaş oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde alınan tüm bilgiler ve ruhsal gelişimler çocuğun bütün hayatına yansır. Çocukların sağlıklı birer birey olması için bu dönemde çocukları anlamalı ve onların istekleri yönünde hareket etmelisiniz. Aksi takdirde ileride onları, mutsuz, memnuniyetsiz ve hayatından bezmiş bireyler olarak görebilirsiniz. Çocukları anlayabilmenin en iyi yolu da onlarla vakit geçirmekten geçer.

 

ocuk eğitimi için öneriler

Bir önceki makalemiz olan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi başlıklı yazımızda çocuk eğitimi ve çocuk gelişimi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER