Cilt Lekeleri ve Baş Etme Yöntemleri

2
675

Cilt lekesi adını verdiğimiz izler daha çok yaz mevsiminde görülen ve neredeyse her yaştaki insanın başına gelebilecek bir cilt sorunudur. Cilt lekeleri halk arasında genellikle güneşten oluşan lekeler olarak bilinmektedir. Ancak cilt lekeleri yalnızca güneş lekelerinden meydana gelmez. Sivilceler, çiller, yaş almamızdan kaynaklanan kahverengi izler, hamilelik izleri ve doğuştan beri var olan lekeler de cilt lekesi olarak adlandırılmaktadır.

cilt lekeleri
Cilt lekeleri pek çok nedenle oluşabilir ve bunlardan kurtulmak genellikle zordur. Ancak sabırlı davranıp, düzenli tedavi uygularsanız, bu lekelerden kurtulmanız mümkündür.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçirilebilir?

Cildinizde oluşan lekeleri engellemek için ilk olarak lekelere sebebiyet veren sebepleri yok etmek gerekmektedir. Bu sebepleri bilirseniz cilt lekelerini önleme konusunda daha başarılı olabilirsiniz.

Cilt Lekelerinin Sebepleri Nelerdir? Neden Oluşurlar?

Ciltte oluşan renk tonlarında ki farklılığının ortaya çıkması ile oluşan lekelere genel olarak cilt lekeleri adını verebiliriz. Melanin pigmenti cildinizde birikerek, önceden cilt lekesine sahip bir alanda fazlalaşır. Melaninin fazla olduğu bölgelerde de bazı lekeler oluşur. Bu durum cilt lekelerine sebep olmaktadır. Sadece bu sebebin haricinde;

  • Çok uzun süre güneşte kalınmasıyla
  • Genetik faktörlerin sebep olmasıyla
  • Cildiniz için kullandığınız kimyasal maddelerin ve belirli ilaçların etkisiyle
  • Doğal olmayan bronzlaşma yöntemlerinde solaryuma devamlı olarak girilmesiyle

ciltteki lekeleri oluşturabiliyor. Bu sebepler göz önünde bulundurularak daha dikkatli olmakta fayda vardır.

Cilt lekesi adını verdiğimiz lekeler halk arasında sadece yüzde oluşur gibi bilinse de aslında vücudumuzun her yerinin ciltten meydana geldiği göz önünde bulundurulursa, bütün vücudumuzda cilt lekesi görülebilir.  Hatta çok uzun süre güneş ışığının etkisi altında kalmış olan ciltlerde koyu renkli kahverengi lekeler şeklinde meydana gelen güneş lekeleri, çok fazla Ultraviyole ışınına maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Ultraviyole ışınları cildimizde ciddi oranda güneş lekeleri meydana gelmesine sebep olabilirler ve cildimiz için ciddi oranda sağlık problemleri oluşturabilirler.

 Cilt Lekelerini Nasıl Giderebiliriz?

Cilt lekeleri genellikle sık karşılan bir sorun olduğu için tedavi yöntemleri de oldukça fazladır. Örneğin evde yapabileceğiniz bitkisel maskelerle ya da doktorunuzun yazacağı herhangi bir medikal krem yardımıyla cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Bu yöntemleri biraz açmak gerekirse;

  1. Medikal Yöntemler

Bu tarz tedavi yöntemlerinde, asit içerikli kimyasal ürünler kullanabilirsiniz. Bu tarz ürünler cildinizin soyulmasına yardımcı olmak amacıyla asit içermektedir. Fakat bunun için direk doktora gitmenize gerek yoktur. Örneğin sirke oldukça asit içerikli bir sıvıdır ve bu işlem için oldukça idealdir. Çünkü asit içerikli olan bu tarz ürünlerden bir kaçı kanser yapıcı maddeleri içinde barındırmaktadır. Bu sebeple kendi yöntemlerinizi kullanmanız, sizin için daha ideal olacaktır. Cilt lekelerinizi açmak amacıyla kullandığınız meyve asidini yalnızca güneşten kaynaklanan lekelere değil yüzünüzde meydana gelebilecek sivilce lekelerinde de kullanabilirsiniz. Bu yöntemin tek dezavantajı yüzünüzü oldukça kızartabiliyor olmasıdır.

cilt lekeleri
Cildinize uygulayacağınız peeling veya maskeler ile, cilt lekelerini gözle görülür derecede azaltmanız mümkündür.
  1. Kimyasal Peeling Yöntemi

Bu tarz peelingler, cilt derisinin üst kısmında bulunan tabakanın soyularak lekeleri temizleme işine yaramaktadır. Ancak derinizde aşırı hassasiyet oluşturması, yanmaya sebebiyet vermesi, kabuklanma ve kızarıklık yapması nedeniyle çoğu kişi tarafından tercih edilmemektedir. Eğer yapmak isterseniz dikkatli olmanızda fayda vardır. Bu peelingleri cildinizde, sadece leke olan bölgeye uygulamanız gerekmektedir.

  1. Lazer Uygulaması

Cilt lekelerinizi gidermede ki bir diğer yöntemde lazer uygulaması yaptırmaktır. Kimyasal peeling uygulamasında olduğu gibi lazerde de ciltte soyulma durumu söz konusu olmaktadır. Lazer yöntemi cilt lekelerinden kurtulmanız için çok etkili ve basit bir yöntemdir. Fakat ağrı, kaşıntı, yanma, morarma ve kabuklanma gibi yan etkileri olabilmektedir.

  1. Krem

Dermokozmetik adı altında üretilmiş olan kozmetik içerikli kremler cilt lekeleri için etkili sonuçlar verecektir. Fakat bu kremleri eczane haricinde başka bir yerden almanızı kesinlikle önermiyoruz.

 

cilt lekeleri
Cilt lekeleri için doktor kontrolünde uygulayacağınız tedavi yöntemleri sayesinde, eski doğal ve pürüzsüz cildinize kavuşabilir, hatta cildinizi tazeleyebilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. cilt lekesine yatkın bir cildiniz varsa kesinlikle güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu sürün ve yağlı cilt tipine sahipseniz bir an evvel dermatoloji doktoruna danışın derim

  2. Asit içeren kimyasal peelingler gerçekten etkili oluyor ve sonuç kısa sürede alınıyor. Leke kremleri ile aylarca uğraşıp sonu hüsrann

CEVAP VER