Cilt Hastalıkları Nelerdir

0
2987

Deri vücudu örten en büyük organdır. Deri vücudun ısısını ayarlar, gaz alışverişi yaparak solunuma ve terleyerek boşaltıma yardımcı olur. Deri vücudu dış etkenlerden korumaktadır. Deri üç bölümden oluşur;

 1. Üst deri
 2. Alt deri
 3. Deri altı

Deri üzerinde birçok cilt hastalıkları görülmektedir. Bu cilt hastalıkları bazen kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir.

farklı cilt hastalıklarıYaygın cilt hastalıkları nelerdir;

 • Kellik
 • Ergenlik sivilcesi
 • Mantar hastalığı
 • Uçuk
 • Atapik egzama
 • Vitiligo
 • Liken
 • Behçet hastalığı
 • Cüzzam
 • Kurdeşen

Kellik

24 saat içerisinde 100 adetten fazla saçınız dökülüyorsa bu ciddi bir problemdir. Bayanlarda 20 – 30, erkeklerde 30 – 40 yaşları arasında görülür. Saç dökülmesi bulaşıcı bir hastalık değildir. Tedaviye erken başlanırsa önlenebilir.

cilt-hastaliklari-nasildir

Ergenlik sivilcesi

Sivilce genellikle omuz, sırt, yüz ve göğüs bölgesinde görülmektedir. Sivilceler sıklıkla ergenlik döneminde görülmektedir. Stres, fazla terleme, kimyasal ve kozmetik ürünler sivilceleri arttırmaktadır. Sivilceleri sıkmak ya da oynamak doğru bir davranış değildir. Özellikle ergenlik döneminde görülen ve gençlerin oldukça rahatsızlık duyduğu bu cilt hastalığı bulaşıcı değildir.

sivilce

Mantar hastalığı

Mikrobik, bulaşıcı, küf ve maya mantarlarının oluşturduğu bir hastalıktır. Hamam, havlu, havuz, terlik gibi malzemeler ve toplu kullanılan alanlarda mantar bulaşma olasılığı çok yüksektir. Tedavisi olan bu hastalık için doğru ilaçları kullanmak gerekir.

Uçuk

Genellikle dudak ve burun delikleri etrafında görülmektedir. “herpes simpleks virus tip 1” uçuğa yol açan virüstür. Doğrudan bir uçuğa dokunarak veya ev eşyalarının paylaşımı ile kolayca geçebilir. Virüs sadece dudak ve burun çevresine değil vücudun diğer bölgelerine de geçebilir.

Atapik egzama

Bu hastalık herhangi bir yaşta görülmez. Özellikle bebeklerde bu hastalığa rastlamak mümkündür. Belirtileri; kol, bacak ve yüzün dış yüzeyinde görülür. Büyükler de ise genelde kolların ve bacakların iç yüzeyinde bulunur. Bu hastalık bulaşıcı bir hastalık değildir. Tedavisi için mutlaka bir dermatologa gitmek gerekir.cilt hastalıklarında tedavi

Vitiligo

Cilt üzerinde beyaz lekelerin oluşmasına Vitiligo denir. Vücuda renk veren hücrelerin sebepsiz bir şekilde yok olması ile oluşur. Vitiligo tedavi edilebilinen bir hastalıktır ve tedavisi 3 ay sürer. Vitiligo oluşumunda vücuttaki hücrelerin kaybolması, vücudun zararlı güneş ışınlarından etkilenmesine neden olur. Bu yüzden deride yanıklar ve kanser oluşumunu destekleyen benler oluşur. Vitiligo hastalığı olan kişi kendini güneş ışınlarından korumalıdır.

cilt hastalıkları için önerilerLiken

Yemek borusu, ağız içi ve kadın, erkek cinsel organlarında görülen bir hastalıktır. Stres ile beraber hepatit B, hepatit C ve karaciğer hastalıkları bu hastalığın oluşumunu tetikler. Kaşıntıya bağlı döküntüler ile oluşan bu hastalık, özellikle ellerde, ayakta ve ön yüz bölgesinde meydana gelir. Bu döküntüler miniktir, fakat birleşerek büyür.

Behçet Hastalığı

Ağız içi ve cinsel bölgede yaralar oluşan, aynı zamanda deri, göz, eklem, damarlar başta olmak üzere bütün organlara yayılabilen ve nedeni belli olmayan bir hastalıktır. Tedavi için mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Cüzzam

Bu hastalık deri ve siniri tutarak belirtilerini gösteren kronik bir hastalıktır. Cüz zamlı hastalara geç tanı konur ve tedaviye geç başlanırsa sakat kalma riski artar. Tedavi yöntemleri farklı olmaktadır. Mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.kurdeşen nedir

Kurdeşen

Bir diğer adı kurdeşen olan bu hastalık tüm vücutta yaygın olarak görülür. Cilt üzerinde kabarık, sınırları genel olarak belirli, farklı boyutlarda ve kızarık döküntülerdir. İlaçlar, gıdalar, ev tozları ve hayvan gıdaları, böcek ısırası gibi nedenlere bağlı ortaya çıkabilir. Bu hastalık için doktora başvurulması gerekir.

Bütün bu hastalıkların belirtileri görüldüğünde, en kısa zamanda uzman bir doktora görünmeli ve gerekli önlemleri almalı, uygun tedavileri yaptırmalısınız.

 

 

Bir önceki makalemiz olan Anabolik Steroid Nedir başlıklı yazımızda Anabolik Steroid kullanımı ve Anabolik Steroid zararları hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER