Bitkisel Varis Tedavisi

0
586

Varis tedavisi denince akla çok değişik tedavi yöntemleri gelmektedir. Lazer ile varis ve kılcal damar tedavisi, varis kremleri, varis çorabı ve en önemlisi varis ameliyatları bu konuda akla gelen tedavi yöntemleri olarak sayılmaktadır ve bunun yanında bitkisel varis tedavisi de bilinen bir yöntemdir. Uzun süre ayakta kalan kişilerde daha çok görülen varisler, ağrıya ve rahatsız edici bir görünüme neden olur. Dengeli ve düzenli beslenmek de varis tedavisinde etkili olan etmenler arasındadır. Bitkisel tedavide ana kural, flavonoid içeriği zengin olan gıdaların tüketilmesidir. Flavonoidiler damarları güçlendirirken, oksidatif ve enflamasyon hasarlardan korur. Küçük taneli meyveler, maydanoz, yeşil çay, kırmızılâhana, turunçgiller, kırmızı üzümler ve kırmızı şarap flavonoid kaynağıdır. Bitkisel varis tedavisi oluşan varisleri tamamen ortadan kaldırmasa da durdurulmasında ve yeni oluşan varislerin tedavisinde kullanılabilir.

varis tedavisiVaris İçin Bitkisel Çözüm

Lahana Yaprağı

Bacaklarınızda bulunan varisli bölgeyi saracak adette lahana yaprağı, bir bardak ılık su içerisinde kaynatılır. Kaynama işlemi bittikten sonra rahatsız etmeyecek sıcaklıkta olan lahana yapraklarının suyu süzüldükten sonra varisli bölgenin üzerine sarılır. Sırt üstü yatarak 1 saat kadar lahana yaprağının, varisli bölgenin üzerinde durması sağlanır.

lahana yağrağıAsma ve Fındık Yaprağı

Asma yaprağının ve fındık yaprağının 1 litre su içerisinde kaynatılıp, günde 3 öğün yarımşar çay bardağı içilmesi, varis tedavisinde kullanılabilecek bir yöntemdir.

fındık yprağıİspirto ve Kafirun

1 litre beyaz ispirtonun içerisine 4 tane kafirun ilave edilir. Elde edilen bu karışım akşam yatmadan önce varisli bölgeye sürülür ve streç filim ile sarılır. Sabah kalkıldığı zaman aynı işlem tekrarlanır.

Rezene

1 bardak kaynar suyun içerisine 4 gr rezene ilave edilir ve 10 dakika demlendikten sonra günde 2 – 3 bardak içilir.

rezene bitkisiSirke

Şişen ve problem yaratan damarları dışarıdan tedavi etmek için sirke kullanılabilir. Temiz bir havlu sirkeye batırılarak sıkılır. Sirkeli havlu varisli bölgeye sarılarak 30 – 60 dakika kadar bekletilir. Bu tedaviden fayda sağlamak için birkaç hafta uygulamak gerekir.

varis tedavisinde sirkeHavuç Tohumu

Yarım litre suyun içerisine 1 avuç kadar havuç tohumu eklenir ve kaynatılır. Lapa lapa olana kadar kaynatılan havuç tohumu sorunlu bölgeye sürülür ve üzeri temiz bir bez ile sarılır. Bu işlem sabah akşam iki defa yapılmalıdır.

havuç tohumuCivan Perçemi

Eşit ölçülerde civanperçemi, başparmak otu 1 su bardağı suyun içerisine katılarak 20 dakika kaynatılır. Karışımın içerisine az miktarda nöbet şekeri eklenir ve yudum yudum içilir.

civan perçemi bitkisiÇobançantası

Çobançantası bitkisi ince olarak doğranır ve bir kabın içerisine alınır. Çobançantası otunun içerisine sirke ilave edilir ve 10 gün güneş ışığında bekletilir. 10. Günün sonunda sorunlu olan bölge bu karışım ile ovularak masaj yapılır.

oban çantası bitkisiBitkisel varis tedavisi uygulamalarında sonuç almak için uygulanan kürlerin devamlı yapılması gerekir. Devamlı yapılmayan kürlerden sonuç alınamaz.

 

bitkisel varis tedavisi sonuçları

Bir önceki makalemiz olan Sağlıklı Kilo Vermek için Öneriler başlıklı yazımızda hızlı kilo verme yöntemleri, kilo verme yöntemleri ve sağlıklı kilo nasıl verilir hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER