Beyaz Akıntı Neden Olur?

0
307

Kadınlar için büyük sorun teşkil eden akıntılar fizyolojik oldukları müddetçe büyük sorun teşkil etmemektedir. Akıntıların renklerine, kokularına, miktarlarına ve sürekli olup olmadıklarına göre zararlı olup olmadıkları hakkında fikir edinebilirsiniz. Beyaz akıntı neden olur sorusuna gelince, fizyolojik akıntı kadınların normalde salgılaması gereken akıntıdır. Tehlike arz etmemektedir. Eğer akıntınızın rengi beyazsa ve kokusuz ise bu akıntı normaldir. Sürekli olması da normal kabul edilmektedir. Ancak idrarınızı yaparken yanma, ağrı ve kanama olursa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Fizyolojik olan bu akıntılar vücudunuzu mikroplardan korumaktadır. Cinsel ilişki sırasında kolaylık sağlamaktadır. Gebe kalma esnasında spermlerin vajinanızda yol almasını kolaylaştıran akıntıdır. Ayrıca mikropların dışarı atılmasını da sağlamaktadır.

Beyaz akıntı neden olur sorusunun diğer cevabı ise bu tür akıntıların enfeksiyon, üşütme iltihap veya mantar gibi nedenlerle meydana gelmesidir. Cinsel ilişkiden dolayı mikropta kapılabilmektedir. Bu durumda yalnız siz değil partnerinizin de muayene olması gerekmektedir. Eğer mantar başlangıcınız varsa, beyaz akıntınız zamanla daha da artacaktır. Yanma, kaşıntı ve kızarıklık oluşumu başlar ve akıntınız beyazdan sarıya döner. Bununla birlikte kasıklarınızda bir baskı oluşabilir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurunuz ve tahlil yaptırınız.

bayanlarda beyaz akıntı neden olurFizyolojik akıntılar ergenlik dönemlerinde başlamaktadır. Bu son derece normaldir. Adet sırasında veya hücre dökülmesine bağlı olarak beyaz akıntılar meydana gelebilmektedir. Fizyolojik olmayan akıntılarda ise neden mutlaka araştırılmalı ve bulunmalıdır. Muayene olmaktan çekinmemeniz gerekmektedir. Kızlar genellikle kendilerine bir zarar gelmesinden korktuklarından dolayı muayeneye gitmeyi reddederler. Oysa korkulacak bir durum yoktur. Doktorlar muayene sırasında akıntının nedenini teşhis ederken çok ince bir aparat kullanırlar ve kızlık yitirilmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.

Fizyolojik akıntıların çeşitli nedenleri vardır. Bunlar hamilelikte antibiyotik kullanımı, soğuk zemine uzun süre basılması, çok sayıda korunmasız ilişki yaşanması, şeker hastalığı, nemli çamaşır, ıslak mayo ile sürekli oturulması, kokulu tuvalet kâğıtları ve sabunların kullanılması, vajinal bölgenin temizliğine önem verilmemesi, sentetik çamaşır kullanılması, çok fazla tatlandırıcı kullanılması, klorlu sularda yüzülmesi, sürekli kullanılan ilaçların varlığı ve bakteri oluşumu gibi sebepler akıntıya neden olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı akıntınızın rengi sarı ya da yeşil olabilir, kötü koku saçabilir, pütürlü bir yapısı olur ve sizi rahatsız edecek kaşıntı, kanama, yanma, ağrı gibi faktörlere neden olur. Bu belirtilere sahip olmanız bir hastalığınızın olduğuna dair size ipucu vermektedir.

beyaz akıntı neden olurBeyaz Akıntı Tedavisi Nasıl Olmalıdır

Akıntınızın nedeni iyice araştırılmalıdır. Beyaz akıntı neden olur sorusunun tam olarak cevabını yalnızca doktorunuz tespit edilebilir. Doktorunuz vajinanızdan aldığı numuneyi laboratuvara gönderir ve inceleyerek teşhisini koyar. Bunun ardından size uygulanacak tedavi belirlenmiş olur.

 

Bir önceki makalemiz olan Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? başlıklı yazımızda kilo aldıran gıdalar, kilo aldıran yiyecekler ve kilo alma yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER