Bebek Beslenmesi Hakkında Bilgiler

0
353

Yeni doğan bebek hızlı bir şekilde büyür, aynı zamanda vücut sistemlerini oluşturan organlar da hızlı bir şekilde gelişir. Yeni doğan bir bebek ilk 4 ay sadece emme ve yutma işlevini gerçekleştirebilir. Bu yüzden bebek beslenmesi için ilk 4 ay sadece sıvı besinler verilmesi gerekir.  Özellikle de anne sütü en sağlıklı ve en temel besindir. Yeni doğan bir bebeğe kendi bırakmadığı sürece anne sütü verilmeye devam edilmelidir.  Anne sütünü kolayca yutmasının yanında, bebeğin büyümesi ve gelişmesine yarayacak enerji, protein, vitamin mineralleri içerdiğinden dolayı bebeği dış etkenlerden korur. Eğer yeni doğan bir bebek anne sütünü almıyor ise anne sütüne benzetilmiş hazır mamalar, sulandırılmış hayvan sütleri veya yoğurt verilmelidir.  4-6 Ay arasında bebek, besinleri ağız içerisinde çevirme işlevini yerine getirmeye başlar. Genelde 5. Ay itibari ile dişleri çıkmaya başlar ve sindirim sisteminde değişiklikler gözlenir.  6. Aydan sonra ek besin verimi başlanabilir. Ek besinler de yumuşak ve ezilmiş olmalıdır. 0 – 12 ay arası bebek beslenmesi oldukça önemlidir. Bu dönemde alınan besinler ve gıdalar bebeğin tüm hayatını etkiler.

bebekler ve beslenme

0-6 Ay arası bebek beslenmesi:

– Sadece anne sütü

– Anne sütü almıyor ise devam maması verilir.

ay ay bebek beslenmesi

  1. Ay itibariyle bebek beslenmesi:

– Yoğurt,

– Meyve ve sebze püresi,

– Yumurta sarısı (alerjik özelliğinden dolayı az miktarda verilerek git gide çoğaltılır)

bebek beslenmesi için öneriler

  1. Ay Bebek Beslenmesi:

– Yumurta sarısı

– Bisküvi

– Pirinç unu

– Sütlü mama

– Meyve suyu

– Tavuk veya balıketi

– Bitkisel yağlar

– Sebze çorbaları

– Devam mamaları

bebekler için sağlıklı beslenme

  1. Ay Bebek Beslenmesi:

– Güzelce ezilmiş ev yemekleri

– Yumurta

– Pastörize peynir.

– Tahıl veya ezilmiş kuru baklagiller

– Yoğurt

– Devam mamaları.

  1. 9. 10. ve 11 aylarda da 7. ayda verilen besinlerin aynıları verilir, farklı besinlere 12. ay geçilebilir.

bebek beslenmesinde meyve

  1. Ay Bebek Beslenmesi:

– Sofrada kendi seçimlerine göre istediği yemek

– 500 ml yoğurt veya süt.

– Peynir

– Yumurta

– Et türler

– Meyveler veya taze sıkılmış meyve suları.

0-1 Yaş arası bebeklere verilen besinlerin içine ayrıca tuz eklenmez, besinlerde bulunan doğal tuzlar zaten yeterli olacaktır. Ek gıdaya geçen bebek, anne sütü almaya da devam etmelidir. Bu dönemde anne sütü diğer besinlerden çok daha önemlidir. Ek gıdalar çocuğu doyurmak için değil, besinlere alışması için ve anne sütünü desteklemek içindir. 4 aydan sonra tek başına anne sütü bebeğe yeterli olmayacaktır. Bu yüzden bebek ek besinler ile desteklenmelidir. Yani anne sütü başta olmak üzere ek besinler az miktarda bebeğe verilmelidir.

Bebeklerde Gizli Açlığa Dikkat!

İnsan beyni gelişiminin büyük bir bölümünü, yaşamının ilk bir yılı içerisinde tamamlar. Bu dönemde yeterli beslenmeyen bebek hem fiziksel hem de zihinsel açıdan geri kalır. Bazı durumlarda bebek aç değildir, kilosu normaldir ama zihinsel olarak gelişimi geri olmaktadır. Bu durum için ilk akla gelen gizli açlıktır. Bu durumu engellemek için katı gıdaya geçildiğinde bebeğin doymasından ziyade besinlerin içeriği çok önemlidir. Karbonhidrat, yağ karışımı ve protein gibi besinler içeren, vücut için yeterli besinler tercih edilmelidir. Bu dönemde sağlıklı besinler ile beslenen çocuk fiziksel ve zihinsel gelişimini sorunsuz bir şekilde tamamlayacaktır. Bu dönemde bebek beslenmesi oldukça önemlidir, bu yüzden bebeği doktor kontrolün de bulundurmak ve doktor tarafından tavsiye edilen besinlerin dışında besin vermemek gerekir.

 

bebeklerde beslenme tavsiyeleri

Bir önceki makalemiz olan 1 Aylık Bebek Gelişiminde Önemli Hususlar başlıklı yazımızda 1 aylık bebek beslenmesi, 1 aylık bebek boy ve kilosu ve 1 aylık bebek kilosu hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER