Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

0
282

Ev dekorasyonu titizlik ve hassasiyet gerektiren bir iştir. Evlenme kararı alınmasından itibaren başlayan ve yıllarca da devam eden dekorasyon işi evin her noktasında farklı olmakta ve büyük önem taşımaktadır. Herkes evinin her köşesinde kendi zevkini yansıtarak kusursuz bir tasarımı yakalamak ister. Hatta bu iş o kadar önemlidir ki ustalıkla yapılması için bu konuda uzman kişilere bile başvurulabilir. Ev dekorasyonu konusunda en önemli noktalardan birisi de banyodur. Banyo dekorasyonu bazı püf noktalara dikkat edilerek yapıldığı sürece etkili sonuçlar alınabilir. Dekorasyon yapılırken banyo misafirlerin çok gördüğü noktalardan biri değildir şeklinde düşünülmemelidir. Dekorasyonunda büyük özen gösterilmesi gereken banyolar günümüzde çok şık bir şekilde dekore edilebilmektedir.renklli banyo dekorasyonu

Banyo Dekorasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle banyonuz küçükse fazla eşya bulundurmamalısınız. Çünkü sıkışık ya da dağınık banyolar sadece estetik açıdan rahatsızlık vermez, insana çok basit gelir ve sıkıntı verir. Küçük bir banyoda lavabonuzun üzerine seçeceğiniz büyük bir ayna hem görünümü güzelleştirir hem de banyonuzdaki ışık, renk ve desenleri yansıtır. Bunun dışında kalabalıktan kaçınmalısınız.
 • Aydınlatma banyo dekorasyonu için önemli bir adımdır. Çünkü modern bir banyo kendisini aydınlığıyla belli etmektedir. Özellikle tek bir noktadan büyük avizenin değil çeşitli noktalardan yansıyan küçük spot ışıkların kullanılması modern bir banyo elde etmenizi sağlayacaktır. Yan duvarlardan verdiğiniz ışıklar ise banyoya muhteşem bir görüntü verecektir.
 • Banyonuzda pencere şıklığının olması gerekir. Eskinin aksine pencereler artık banyoların baş tacı olmaktadır. Pencereli bir banyoya aynayı doğru bir şekilde konumlandırdığız takdirde banyonuz çok daha ferah ve modern bir görünüme ulaşır. Eğer yatay ve uzun bir pencereniz varsa altına aynı uzunlukta çekmeceli ve bölmeli bir sehpa banyonuza muhteşem bir hava katabilir. Ayrıca duvarların köşelerini kapatacak ve raflı veya çekmeceli kısa dolaplarda tercihiniz arasında olabilir.
 • Klozet ve sifonları yerden ayırmak banyonuzda şık bir görünüm elde etmenizi sağlar. Çünkü artık yerden bağlı modellerin yerini duvardan asılı klozet ve sifon modelleri almıştır. Duvardan asılı klozet ve sifonlar aynı zamanda banyonuzda geniş bir alan yaratacaktır
 • Banyo dekorasyonu yaparken küveti ve klozeti mümkün olduğunca kapıdan uzak bir noktaya yerleştirmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle küvetin önünde harekete açık bir alan olmasına dikkat etmelisiniz. Modernliği sağlamanın asıl kuralının sıkışık değil geniş bir dekorasyondan geçtiğini unutmamalısınız.
 • Aksesuarlı attırma banyo dekorasyonu için atılan önemli bir adım olacaktır. Son dönemlerde banyoya koyulan çerçeveler ve vazolar adeta moda haline geldi. Bunun yanı sıra kokulu, renkli sabunlar ve banyonuza rastgele dağıtacağınız kokulu mumlar banyonuza oldukça hoş bir hava katacaktır. Günümüzde eski banyo paspasları popülerliğini kaybettiği için banyonuzda halı görünümlü düz koyu renklerdeki paspasları tercih edebilirsiniz.banyo dekorasyonu püf noktaları

Banyo Dekorasyonu İçin Seramik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo seramikleri; banyo dekorasyonu için önemli unsurlardan olup, banyo duvar ve zeminlerinin kaplanması için kullanılan ince plakalardır. Çeşitli renk, desen ve ebatlarda üretilen bu plakalar seçilirken dikkate alınması gerekli olan bazı noktalar vardır. Bunlar;

 • Kayganlığı
 • Direnci
 • Renk yoğunluğu
 • Kalınlığı
 • Ebatları
 • Kolay temizlenebilme özelliği
 • Yükseklikleridir.

Işığı yansıtan karolar zeminde kayma tehlikesi görünümü yarattığı için genelde banyo dekorasyonu için tavsiye edilmez. Banyo seramikleri konsepte uygun ve kullanıcının tarzını destekleyecek şekilde olmalıdır. Seramik seçiminde banyonuzun büyüklüğü oldukça önemlidir. Büyük ve koyu renkli seramik karolar mekânları küçük göstermekte, küçük ve açık renkli olanlar ise büyük ve ferah göstermektedir. Seçim yaparken bunlara dikkat etmeliniz daha güzel bir dekorasyon yapmanızı sağlayacaktır.

banyo dekorasyonu nasıl yapılır

Bir önceki makalemiz olan Ev Tasarımları Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda 2017 ev dekorasyonu, ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon önerileri hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER