Banyo Dekorasyonu İçin Fikirler

0
294

Ev dekore edilirken başta salona ve diğer odalara çok fazla özen gösterilmektedir. Ancak salona ve diğer odalara gösterilen önem her zaman için banyolara gösterilmemektedir. Halbuki banyo ve tuvaletlerde de dekor yapılabileceği unutulmamalı, dekor yapılmasına özen gösterilmelidir. Özellikle de büyük bir banyonuz varsa güzel bir dekorasyon ortaya çıkarabilirsiniz. İşte, banyo dekorasyonu için fikirler;

Tadilat Gerekli Mi?

Banyo dekorasyonu yaparken cevabını vermeniz gereken ilk soru tadilatın gerekli olup olmadığıdır. Eğer ki banyoda tadilat gerekliyse o halde banyoda hiçbir dekorasyon işine girilmeden tadilat yapılmalıdır. Ancak tadilat gerekli değilse direk dekorasyona başlanabilir. Banyo dekorasyonu yapıldıktan sonra tadilatın yaptırılması hem maddi hem de manevi zarara uğramanıza sebep olacaktır.

Hangi Stil ve Tarz?

Banyo dekorasyonu yaparken dekorasyonunuzu hangi stil ve tarzda yapacağınıza karar vermeniz de çok büyük önem taşımaktadır. Bir tarzı veya stili benimsemenizin üzerine dekorasyonu yapmalısınız. Aksi taktirde dekorasyonda karmaşalar oluşacak ve tek bir tarzın çizgisinde ilerleyememenize neden olacaktır.

Banyo Taşı?

Banyonuzda kullanacağınız taşın seçimini yapmakta hayli zordur. Banyo taşını seçerken bilhassa dikkat etmeniz gerekenler bulunmaktadır. Banyoda en çok tercih edilen taş rengi siyah olmaktadır. Ancak siyah veya gri gibi kapalı tonlar banyonun daha küçük görünmesine sebep olacaktır. Bunun için küçük banyolarda bu tarz koyu renkte ki taşlardan kaçınılmalıdır. Ancak büyük banyolarda siyah gibi koyu renk taşlar tercih edilebilir. Ancak küçük banyolarda krem ve pastel tonlarında olan açık renk taş tercihi yapmak en doğru olanıdır.

banyo-3

 

Küvet Mi? Duşa Kabin Mi?

Kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalı buna göre de küvet ya da duşa kabin tercihi yapmalısınız. Eğer ki banyo temizliğim kolay olsun diyorsanız tercihinizi duşa kabinden yana kullanmalısınız. Çünkü duşa kabinde dışarı su sıçraması gibi durumlarla karşılaşılmazken, küvetlerde küvet dışına su sıçrama olayları çok fazla yaşanmaktadır. Bunun için de banyo temizliğini zorlaştırmaktadır. Banyo temizliği açısından tercih yapacaksanız tercihinizi duşa kabinden yana kullanırken, rahatlığınız için tercih yapacaksanız tercihinizi de küvetten yana kullanmalısınız.

Dolap Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Dolap tercihi yaparken dolabın dış görünüşü kadar kullanışını da önemsemelisiniz ve kullanışlı dolap tercihi yapmalısınız. Dolabınızın kullanışlı olması sayesinde banyo ile alakalı tüm malzemelerde banyoda kalır. Her hangi bir yere banyo eşyasın taşımak durumunda kalmazsınız. Bu amaçla da avantajlı olmaktadır. Dolap tercihinizi yaparken bol raflı bir tercihte bulunmalısınız.

Ayna ve Aksesuar Seçimi

Ayna ve aksesuarlara karar verirken bu seçim en sona bırakılmalıdır. Ayna ve aksesuar seçimi en son yapıldığında banyonun stil ve tarzı daha doğru bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Aynalarınızı olabildiğince büyük tercih etmelisiniz. Çünkü aynaların aydınlık veren bir etkisi vardır ve aynaların bu etkisinden yararlanarak banyonuzun daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Aksesuar seçimi yaparken ise yine banyonuzun tarzını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer ki banyonuzun tarzına göre aksesuar seçimleri yapmazsanız o zaman ortaya bir karmaşa çıkacaktır.

banyo-1

Bir önceki makalemiz olan Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri başlıklı yazımızda dekorasyon fikirleri, dekorasyon önerileri ve kendi evini kendin dekore et hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER