Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

0
466

Kroki: Bahçe dekorasyonu yapmadan önce bir kroki çizerek bahçenizin boyutlarını, şeklini ve dönüm yerlerini göstermeniz, bahçenin hangi alanında neye yer vereceğinizi göstermeniz ile ilgili bir kroki oluşturmalısınız. Hazırladığınız kroki sayesinde bahçe tasarımınızı çok daha kolay ve basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Alışveriş Listesi: Bahçenize bitkiler ve yeni dekoratif eşyalar almak için bir mağazaya girip elinize sepet alıp doldurmamalısınız. Bu hem bahçede güzel bir düzenin oluşmasını engelleyecektir. Hem de gereksiz yere masraf yapmanıza sebep olacaktır. Bahçenizde kullanacağınız dekorasyon ürünleri listenize eklemelisiniz. Bahçe krokiniz üzerinden nereye ne dikeceğinizin ayarlamasını yapmalı ve bunları alışveriş listesine eklemelisiniz. Bu sayede hem gerekli malzemeleri almış olursunuz, hem de daha planlı bir şekilde dekorasyonunuzu oluşturmuş olursunuz.

Hangi Bitkiler Birlikte Kullanılmıyor? Bazı bitkiler vardır ki aynı anda bir arada kullanılamaz. Bazı bitkilerde yalnızca bir bitkiyle uyumsuz değil yanına hiçbir bitkiyi kabul etmez. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bahçenize dikmeyi düşündüğünüz tüm bitki, ağaç ve çiçeklerin araştırmasını yapmalı ve her hangi bir şeyle bir arada yetişip yetişmeyeceğinin tespitini yapmalısınız. Aksi taktirde kaş yapayın derken göz çıkarabilirsiniz.bahçe dekorasyon

Hangi Bitkilere Alerjiniz Var? Bahçe dekorasyonu yaparken elbette ki kendinizi de düşünmelisiniz. Kendinize zararlı olacak olan bitkileri bahçenizde kullanmamalısınız. Aksi taktirde o bahçe size bir cennet değil cehennem olacaktır. Mesela günümüzde en çok alejisi görülen çam polenleridir. Eğer ki böyle bir alerjiniz varsa siz de çam ağacını bahçenize dikmemelisiniz.

Aydınlatma: Bahçe dekorasyonunda diğer bir önemli husus ise aydınlatmadır. Eğer ki bahçenizin yalnızca gündüzleri kullanılabilecek bir alan olarak kalmasını istemiyorsanız, akşamları için de bahçenizi hazırlamanızda fayda vardır. Akşamları da kullanabilmek için güzel bir aydınlatma sistemi kurmanız ve bahçenizi hoş bir şekilde aydınlatmanız sayesinde bahçe dekorasyonunuz mükemmel olacaktır.

Kendinize Yer Ayırmayı Unutmayın: Bahçenizi çok güzel dizayn ettikten sonra o bahçe süs mü öylece duracak mı? Tabi ki de tadını çıkaracaksınız. Bahçenizin tadını çıkarmak, bahçenizde nefes almak ve bahçenizde can bulmak istiyorsanız o halde bahçenizde kendinize de bir yer ayırmalısınız. Bahçenizde kendinize ayırdığınız yerde kahvenizi yudumlayabilir, kitabınızı, gazetenizi okuyabilirsiniz. Yani bahçenizin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda yatak odası, yatak odası dekorasyonları ve yatak odası dekorları hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER