Bahçe Aydınlatma Yöntemleri Nelerdir?

0
463

İnsanların vakit geçirmeye ihtiyaç duyduğu yeşil ve huzurlu ortamı bulduğu bahçelerin aydınlatılması dekorasyon açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle yaz aylarında havaların ısınması ile insanların serin yerlerde oturma istekleri de artar bu yüzdende bahçeler onlar için daha önemli olur. Bu denli önem taşıyan bahçelerin aydınlatması da dekoratif açıdan önemli bir unsurdur. Park ve bahçeler genellikle şehrin kalabalığından uzak kaldığı için karanlık karanlık kalırlar. İnsanların kendini daha güvende hissetmesi için bahçe aydınlatma çok önemli bir unsurdur. Aydınlatma tabi ki de görünüş güzelliği ve dekoratif açıdan önemlidir fakat bahçe aydınlatmada dikkat etmemiz gereken önemli hususlarda vardır. Bahçe aydınlatılırken düzgün ve nizami şekilde aydınlatılmalıdır eğer bu hususlara dikkat edilmezse ışık kirliliği ortaya çıkar. Bu kirlilik ışığın fazla gelmesi ve istenmeyen bölgeleri aydınlatması, insanların gözüne rahatsızlık veren ya da aydınlattığı nesneden daha çok ışık kullanılırsa istenilen aydınlatma elde edilemez.dekorasyonlu bahçe aydınlatma

Bahçe Aydınlatma Çeşitleri

Bahçe aydınlatma için kullanılabilecek birçok yöntem mevcuttur fakat bunlar içinden en çok rağbet göreni ve maliyet bakımından uygun olan yöntem solar enerjiden yararlanılarak bahçelerin aydınlatılmasıdır. Bahçe aydınlatmada güneş enerjisi kullanmak için aydınlatmada kullanılan lambaların ve armatürlerin güneş gören kısmına konulan güneş panelleri ile güneş enerjisinden gelen ışınları yakalayarak elde ettiği elektrik enerjisi ile lambaların çalışmasını sağlar bu şekilde kendi enerjisini üreterek bahçeyi aydınlatmış olur. Bu yöntemde armatürlere ve lambalara kablo bağlantısı yapılmadığı için maliyet olarak bir avantaj sağlar. Bahçe aydınlatmada kullanılan diğer bir ürün ise LED lambalardır. LED lambalar fazla ışık vermesi ve az enerji kullanması nedeniyle bolca tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. LED lambaların renkli seçeneklerinin de bulunması dekoratif olarak bahçe aydınlatmasında göze güzel görünen bir görüntü oluşturması ve bahçenin dokusuyla uyumlu olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.ledlerle bahçe aydınlatma

Güneş Enerjili Bahçe Aydınlatma Ürünleri

Çevresinde bulunan diğer gezegenler ve dünya için temel enerji kaynağı olan güneş dünya üzerinde bulunan bütün canlıların en önemli ihtiyaçlarından biri olarak bilinmektedir. Bugün kullanılan çeşitli enerjilerin büyük bir kısmını güneşin ışınları ve sebep olduğu olaylar etkilemektedir. Güneşin dünyaya gönderdiği günlük enerji ile dünya tamamen aydınlatılabilmekte, su ve yağış dengesi sağlanabilmekte ve bitki ve bazı canlıların fotosentez yapılmasına olanak verilebilmektedir. Dünya güneşten yaklaşık 150 milyon kilometre uzakta bulunmasına rağmen bütün bu olayları sağlayacak enerjiyi dünya üzerine gönderebilmesi ne kadar büyük bir enerji kaynağı olduğunun en büyük kanıtıdır. Güneş enerjisinden üretilen enerjiyle çalışan ürünlerin hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte bu enerjiyi kullanarak çalışan birçok ürün hayatımıza girmiştir. Bu ürünlerin başında elbette daha az enerji tüketmesi ve mecburi bir ihtiyaç olması sebebiyle aydınlatma ürünleri gelmektedir.

ledli bahçe aydınlatmaÖzellikle bahçe aydınlatma ürünleri olarak kullanılan bu teknoloji hem enerji tasarrufu sağlamakta hem de elektrik kesintisi gibi durumlardan etkilenmeyerek ömürlük bir kullanım sağlamaktadır. Solar enerjilerin kullanım alanlarının artması ve bu konuda yeni buluşların ortaya çıkması ile daha kaliteli ve sağlam ürünler oluşturulmaya başlanmıştır. Aydınlatma teknolojileri arasında en önemli verime sahip olan güneş enerjili ( solar ) lambalar batarya bulundurun ve batarya bulundurmayan olarak iki farklı çeşitte olabilmektedir. Bataryalı ürünler güneş enerjisini depolayarak istenilen zamanda kullanılmasına olanak verirken batarya bulundurmayan ürünler yalnızca güneş enerjisi altında çalışabilmektedir. Bataryalı ürünler daha çok tercih edilse de batarya bulundurmayan ürünler daha az maliyetli ve daha ucuz olduğu için üretilmeye devam etmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda 2016 banyo dekorasyon, banyo dekorasyon önerileri ve banyo dekorasyonu hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER