Ayakkabılık Kokusuna Son

0
265

Evlerimizdeki en büyük problemlerden birisi de içeride bulunan ayakkabılığın koridorda, antrede hatta ve hatta evin diğer odalarında kokuya neden olmasıdır. Ayakkabılığın açılmasıyla kapanmasını aynı anda yapmak zorunda kalırız ki koku daha fazla dışarıya çıkmasın diye. Kapaklı dolapları olanlar bir nebze daha şanslıyken açık ayakkabılık kullananlar için durum daha vahim olmuştur. Peki bu duruma nasıl çare bulabiliriz?

Öncelikle imkanınız varsa yapmanız gereken ilk şey açık durumdaki ayakkabılığınızı kaldırıp yerine kapaklı bir ayakkabılık almaktır. Böylece dışardan yeni gelen birisinin ayakkabı kokusu eve dağılmak yerine kapaklar sayesinde ayakkabı dolabına hapsolacaktır.

Bunun dışında haftada bir ayakkabılığınızı düzenli olarak sirkeli suyla sildiğinizde ayakkabılığınıza sinen koku oldukça azalacaktır. Ayrıca eski bir tuzluğun içerisine yarı yarıya tuz ve karbonat koyun. Bu tuzluğu sadece ayakkabılarınızı kullanmak için ayırın. Dışardan gelir gelmek ayakkabınızın içerisine bu tuzlukta bulunan tuz ve karbonatı dökerek ayakkabınızı ayakkabılığa öyle koyun. Tuz ve karbonat ayakkabının içerisinde oluşan nemi ve kokuyu alarak hem ayakkabınızın hem de ayakkabılığınızın kokmasını engelleyecektir.

Yine aynı şekilde ayakkabılığınızın içerisine küçük bir kaba konulmuş karbonat ve kahve bırakırsanız ayakkabılıktaki koku yine oldukça azalacaktır. Aynı şekilde yarım limon bırakmakta kokuyu hapsedecektir.

Tüm bunların yanında sadece kokuyu hapsetmekle kalmayıp ayakkabılığınızdan hoş kokular yayılmasını istiyorsanız ayakkabılığınıza sevdiğiniz bir esansı ağzı açık bir şekilde bırakabilir ya da küçük bir lavanta kesesi oluşturarak ayakkabılığınıza koyabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus önce kokuyu yok edici ve hapsedici ilk maddeleri yerine getirdikten sonra en son koku ayıcı esansları kullanmaktır. Çünkü koku hapsedilmeden esas kullanıldığında ağır ayakkabı kokusuyla birleşen esans kokusu daha da itici bir koku halini alabilir. Tüm bu tüyolara dikkat edildiği takdirde ayakkabılığınızı artık güvenle açabilir hemen kapatmak zorunda kalmazsınız.

Bir önceki makalemiz olan Dantelin Geri Dönüşümü başlıklı yazımızda dantel nasıl geri dönüşür, danteli geri dönüştürme ve dantelleri tekrardan kullanma hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER