Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

0
346

Kış aylarında ayaklarımızı sürekli kapalı kalması, yaz aylarında ise artan sıcakların etkisi nedeni ile sıkça ayak kokusu nasıl giderilir şeklide kendimize çözümler aramaya çalışmaktayız.

Bebek bohçası nasıl hazırlanır? Bebek bohçasında neler olur? Bebek bekleyen annelerin ilk aylardan başlayarak doğuma kadar araştırdığı ve kendisine sorduğu soruların başında gelir. Anne adayı hem kendisi için hem de bebek için alışveriş yaparak, t...

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte terleme söz konusu olmaktadır. Kış aylarında da üşümemek için kalın giyinilmesi nedeniyle vücudumuzun hava almasını engellemek, terlemenin nedenleri arasındadır. Tabi bu etkenler ayak kokusunu tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır.

Terlemenin nedenleri ve aslında çözüm olabilir; 

Ayak kokusunun yanı sıra vücutta özellikle koltuk altı, el ve genital bölgede ter bezleri aktif ve yoğun olarak çalışmaktadır. Havaların ısınması ve soğumasının yanı sıra giyilen kıyafetler sonucu terleme olacağı gibi bazı bünyesel faktörlerden ötürü terleme oluşumu birçok kişide görülmektedir.

Bu nedenle terlemenin önüne geçebilmek için bünyemizi iyi tanımalı ve uygun miktarda kıyafet kullanmalıyız.

Ayrıca hormonlar, heyecan ve adrenalin de terleme sebepleri arasında sayılmaktadır. Bluğ çağına erişmiş gençler, bu dönemlerinde hormonlarından ötürü çok terlemekte ve ardından koku oluşumu meydana gelmektedir. Özellikle ayak kokusu problemi ile karşı karşıya kalınması, kişilerin ayak bakımı gibi çareler aranmasına neden olmaktadır.

Makalemizde iki ana unsur bulunmaktadır.

1-Ayak Kokusunu giderme yolları nelerdir?

2-Ayak kokusunu önleyici tedbirler nelerdir?19

Keza belli bir sağlıksal problemimiz olmaması halinde ikinci seçenek yani önleyici tedbirler ayak kokusuna kesin çözüm noktasında daha etkili bir seçenek olacaktır.

Ancak ayak kokusu nasıl giderilir konusu makalemizin başlıca konusu olması nedeni ile öncelikle ayak kokusunu giderme yolları üzerinde duracağız.

Ayak Kokusu Giderme Yolları Nelerdir?

Ayak Kokusuna Karbonat

 • Karbonat bir çok temizlik ürünü noktasında özellikle doğal yöntem arayanlar arasındaysa, ayak kokusuna karbonat kullanmanız sizin için etkili bir tercih olabilir. Ayakkabınıza kabartma tozu koyup bir gece beklemesini sağlarsanız, ayak kokusunu engellemiş olacaksınız

Ayak Kokusuna Sirke

 • Sirke de doğal çözüm arayanlar açısından ev temizliğinde de sıkça kullanılan bir üründür. Suyun içerisine birkaç damla sirke dökünüz ve bu su ile ayakkabınızı yıkayınız. Ayak kokusuna sirke ile bu şekilde bir çözüm bulabilirsiniz.

Ayak Kokusu İçin Diğer Doğal Yöntemler

Ayak kokusuna karbonat ve sirke haricinde tuz, limon suyu, bebek pudrası, lavanta yağı gibi diğer doğal yöntemleri de kullanarak kendinize has kesin çözüm yöntemi bulabilirsiniz.

Bunlar için aşağıdaki maddelerden kendinize uygun olan ögeleri seçebilirsiniz.

 • Tuzun koku oluşumuna engel olduğunu söylemek mümkündür. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı tuz ekleyiniz. Su ayaklarınızı sokabileceğiniz soğukluğa erişince, ayaklarınızı bu suyla yıkayınız. Bu işlemi sabah ve akşam yapmalısınız.
 • Limon suyuyla ayaklarınızı ovmanız, ayak kokusunun önüne geçecektir.
 • Ayakkabılarınızı yaz kış demeden çorapla giymeye özen gösteriniz. Çoraplarınızı da sık sık değiştirmelisiniz. Böylece koku oluşumunun önüne geçmiş olacaksınız.
 • Lavanta yağını bir kova suya 15- 20 damla olacak şekilde dökünüz ve ayaklarınızı bu suda 15- 20 dakika bekletiniz. Birkaç hafta boyunca günde iki kereye kadar uygulayabilirsiniz.
 • Sarı kantaron bitkisi ayak kokusu çözümünde kullanılabilmektedir. Beş bardak suya 2 yemek kaşığı sarı kantaron bitkisini atınız. Hazırlamış olduğunuz bu suyla terli ayaklarınızı yıkayınız.
 • Duşunuzdan sonra bir pamuğa karbonat dökün ve kuruladığınız ayaklarınıza uygulayınız. Bebek pudrasını kullanmanız da ayak kokusu oluşumunun önüne geçecektir.
 • Ayrıca ayak kokusu sivrisineklerin size yaklaşmasını önlemektedir. Yapılan bu ilginç tespite, bilimsel araştırmalar neticesinde ulaşılmıştır. Siz yine de bu rahatsız edici kokudan yukarıdaki uygulamalardan bir kaçını seçip, yerine getirerek kurtulmalısınız.

Ayak Kokusunu Önleyici Terbirler Nelerdir?

İçeriğimiz de bence ilk konudan daha önemlisi ayak kokusu nasıl giderilir ile alakalı olarak daha önem arz eden önleyici tedbirlere başvurmaktır. Keza ayak kokusuna kesin çözüm arayanlar; “eğer sağlıksal olarak bir nedeni yoksa” aşağıdaki maddeleri uygulayarak kendilerini garanti altına alabilirler.

 • Öncelikle ayak kokusunun engellenebilmesi için terlemenin engellenmesi gereklidir. Çünkü kokuya neden olan bakteriler, terli bölgelerde yaşamaktadır.
 • Terlemenizi engellemek için seçtiğinizin ayakkabıların büyük önem arz ettiğini unutmamalısınız. Ayağınızı sıkan ayakkabıları giymemelisiniz. Özellikle kış aylarında ayağınızın hava alabilmesini sağlayan ince derili ayakkabıları tercih etmelisiniz. Aynı spor ayakkabıyı her gün giymekten kaçınmalısınız. İki günde bir giydiğiniz ayakkabıları havalandırmanız. Bu, koku oluşumunu aza indirgeyecektir. Havalandırırken güneşe koymalısınız. Böylece güneş, ayakkabınızdaki bakterileri öldürecektir.
 • Ayakkabılarınıza geceden maden suyu dökerseniz, koku oluşumunu aza indirgeyebilirsiniz.
 • Ayaklarınızın bakımına eliniz, yüzünüz kadar önem vermelisiniz. Vazelin sürmeniz hem ayaklarınızı yumuşatacak hem de koku oluşumunu engelleyecektir.
 • İçtiğiniz çaydan arta kalanları bir kaba dökünüz ve ayaklarınızı siyah çayda bekletiniz. Bu süre 10 dakika olmalıdır. Ayak kokusu hafifleyecektir.
 • Giydiğiniz çorapları her gün değiştirmeye özen göstermelisiniz.
 • Naftalini büyüklerimizin çokça kullandığını unutmamalısınız. Naftalini geceden ayakkabınızın içine koyunuz ve sabaha kadar ayakkabınızın içinde durmasını sağlayınız. Ayak kokusu engellenmiş olacaktır.
 • Başkalarının eşyalarını kullanmayınız. Mantar oluşumları da kokuya sebebiyet vermektedir. Ayaklarınızda mantar oluşumlarına dikkat etmeli, önünü kesmelisiniz.ayak kokusu
 • Ayaklarınızda nasır oluşumu varsa önlem almalısınız. Örneğin banyodan sonra ayak derisi yumuşayacağı için topuk taşı ile nasırlarınızdan daha kolay şekilde kurtulabilirsiniz.
 • Ayak kokusu için doğadan da faydalanabilirsiniz. Örneğin ada çayını ezip ayakkabınızın içine koyarsanız koku oluşumunu engellemiş olacaksınız. Ada çayının kokuyu emme gibi bir özelliği bulunmaktadır.
 • Ayaklarınızı pudralamayı denemelisiniz. Yıkayınız, kurulayınız ve pudralayınız.
 • Ayaklarınızın nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz. Nemli ayaklarda koku oluşumu daha fazla olmaktadır.

 

Görüldüğü gibi ayak kokusu nasıl giderilir sorusunun çözümü aslında hijyen kurallarını uygulamaktan geçer. Sağlıksal sorunlar hariç ayak kokusuna kesin çözüm arayanların öncelikli uygulayacakları seçenek önleyici tedbirler olmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Siyah Ruj Sürme Teknikleri başlıklı yazımızda siyah ruj modelleri ve siyah ruj sürme yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER