Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

1
480

Ayaklarımız bütün günün yorgunluğunu taşıyan en önemli organlarımızdan bir tanesidir. Bütün gün ayakkabının ve çorapların içerisinde kalan ayaklarımız, aslında diğer organlarımızdan daha çok bakımı hak etmektedir. Ayaklarımızın sadece güzel görünmesi için ayak bakımı yapılması oldukça yanlıştır. Bu yüzden sadece yaz aylarında ayaklarınıza bakım yapmak yapmak yerine yılın her ayı düzenli bir şekilde bakım yapılması gerekmektedir.

sağlıklı ayaklar için bakım önerileri
Ayak bakımı, bayanların önem verdiği bir konudur. Bunun yanında sağlık açısından da bakımlı ayaklara sahip olmak büyük önem taşımaktadır.

Ayak bakımı için öneriler;

 • Ayaklarınızı sıkan ya da büyük gelen ayakkabı tercihlerinden kaçınmanız gerekmektedir.
 • Yanlış ayakkabı tercihleriniz sonucunda oluşan ayak nasırları, hem canınızın yanmasını sağlayacak hem de kötü görünümlere yol açacaktır. Bu nedenle ayakkabı tercih ederken şıklığına verdiğiniz önemi rahatlığına da göstermeniz gerekmektedir.
 • Evde ayaklarınıza bakım yapmayı ihmal etmeyin.

  ayak bakımı için öneriler
  Bakımlı ayaklara sahip olmak için, düzenli olarak bakım tekniklerini uygulamak gerekir. Bu teknikler için vakit ayırmak gerekir ancak ayak bakımı sonrasında, oldukça rahatladığınızı hissedeceksiniz.
 • Evde pratik olarak uygulayabileceğiniz yöntemler arasında; duştayken ayak tabanlarınızı topuk taşı ile törpülemek ve bu işlemden sonra ayaklarınıza masaj yaparak krem sürmek sayılabilir. Bu sayede hem ayak tabanlarınızda oluşan çatlaklıkları önlemiş olacaksınız hem de kan dolaşımını hızlandırarak ayaklarınızın rahatlamasını sağlayacaksınız.
 • Pedikür yaptırmayı tercih ederseniz, güvenilir ve bu işin ehli kişiler tarafından yapılmasına önem vermelisiniz. Ayak tabanınızdaki ölü derileri alırken canlı derilerin alınıp tabanlarınızda hasar oluşmasına neden olabilirsiniz.
 • Yorgun ayaklarınızı dinlendirmek için soğuk ve tazyikli suyun altında 1-2 dakika tutulan ayakların rahatladığını göreceksiniz.
 • Ayak tırnaklarınızı çok fazla dipten kesmeyin, aksi takdirde batık oluşmasına neden olursunuz.

  ayak bakımı nasıl yapılır
  Ayaklarınızın bakımlı ve güzel görünmesi için mutlaka düzenli olarak törpülemeniz gerekir. Böylece güzel görünümlü tırnaklara da sahip olabilirsiniz.
 • Eğer ayaklarınızdaki nasırlar ağrı yapmıyor ise pedikür yaptırırken temizletebilirsiniz. İyi yapılan bir pedikür sayesinde ayaklarınızdaki nasırlardan kurtulabilirsiniz.
 • Eğer ayaklarınızdaki nasırlar ağrı yapıyorsa, bunun için nasır bantlarından faydalanabilir ya da bir uzman doktoruna başvurabilirsiniz.
 • Ayaklarınızda koku oluşumunu engellemek için aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemelisiniz. Eğer ayaklarınızda koku oluşuyorsa, eve geldikten sonra kolonya ile ayaklarınızı ovarak ayaklarınızın rahat nefes almasını sağlayabilir ve hemen arkasından anti bakteriyel bir sabun ile ayaklarınızı yıkayabilirsiniz.
 • Bir kova sıcak suyun içerisine iki üç kaşık karbonat koyarak ayaklarınızı bu suda bekletip yıkayabilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz küçük bir ayak bakımı yöntemi olarak bilinen karbonat sayesinde ayaklarınızın rahatladığını fark edeceksiniz.
ayak masajı
Ayak bakımının en önemli parçası, ayak masajıdır. Ayaklarınıza düzenli olarak masaj uygulayın. Günün sonunda rahatladığınızı göreceksiniz.

Bir önceki makalemiz olan Yüz Lekeleri için Maske başlıklı yazımızda cilt lekeleri nasıl giderilir, yüz lekesi giderme ve yüz maskeleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

 1. ablacım bu kadar düşünmeye gerek yok.en güzel ayak bakımı ılık suda ya da sıcak suda ayaklarını beş dakika bekleteceksin hop üstüne de kurulayıp nemli iken nemlendiriciyi yedireceksin al sana ayak bakımının alası 🙂

CEVAP VER