Avangart Giyim Tarzı Makyaj ve Elbise Modası

0
598

Moda içerisinde çok fazla terim bulunuyor. Bu yabancı moda terimlerinin ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Mesela bu giyim tazları arasından biri de  Avangart giyim tarzı trendidir. Anlamı araştırıldığında, Fransızcadan gelen bir terim olduğunu görüyoruz. Avangart, öncü birlik veya yenilikçilik anlamlarına gelir. Genellikle, kültür ve sanat içerisinde kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkıyor.

Avangart Giyim Tarzı
Avangart Giyim Tarzı

Avangart giyim tarzı, günlük hayatta pek kullanamayacağımız ürün ve kumaşların bir araya getirilmesiyle ortaya çıkıyor. Avangart giyimde, Yaratıcı bir sanat ürünü ortaya çıkarmak ve sıra dışı olma, en temel özelliklerinden biridir. Deri, gazete, saten kumaş veya aykırı tasarım bir şapka avangart giyim tarzı oluşturmada, bir arada kullanılarak, ortaya yaratıcı bir tasarım çıkıyor. Günümüzde, Avangart giyim tarzı öncülerinden Lady Gaga, ünlüler dünyasında avangart giyim tarzı ile dikkat çekiyor.

Avangart Makyaj Nasıl Yapılır?

Avangart tarz, yenilikçilik anlamına geliyor. Giyim tarzında, avangart tarz oluşturulurken, sanatçılar her ürünü değerlendirerek, ortaya sanat ürünü gibi kıyafetler çıkarıyorlar. Avangart giyim tarzı, tek başına bir anlam ifade etmediğinden, Avangart makyaj ile desteklenerek, ortaya çıkan sanat ürünü tamamlanıyor. Avangart makyaj yapmanın püf noktası, yaratıcı olmak ve elinizdeki ürünleri en iyi şekilde değerlendirmekten geçiyor.

Avangart Makyaj Yapımı
Avangart Makyaj Yapımı

Avangart giyim stilinizi  oluşturduktan sonra, ona uygun avangart makyaj tasarımları uygulayarak, sanatınızı tamamlayabilirsiniz. Mesela, kıyıda köşede kullanmadığınız bir dantel parçası, avangart makyaj ürününün bir parçası olabilir. Dantel parçasını alarak, yüzünüzde uygulayacağınız bölgeye koyarak, sıvı makyaj ürünü ve bir sünger yardımıyla, baskılı bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz. Daha sonra danteli çekerek, fırça yardımıyla üzerinde rötuşlar yaparak, makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Avangart makyajda, sınırlarınızı zorlayan tasarımlar uygulayabilirsiniz.

Avangart Elbiseler

Avangart giyim tarzı, avangart elbiseler ile çağdaş dünyanın sanat eserleri olarak karşımıza çıkıyor. Moda başlı başına bir sanat olarak kadınların vücudunda can buluyor. Tasarlanan kıyafetlerin günlük hayatta giyilebilir olup olmamasından öte, tamamen sanatçının hayal gücüne kalmış ürünler olarak sunuluyor.

Avangart Elbise Modelleri
Avangart Elbise Modelleri

Fashion TV kanallarında çoğu zaman denk gelmişizdir. Bu kıyafetler dışarıda giyilir mi? Demişliğimiz olmuştur. Modacılar, giyime sanat gözüyle baktıkları için genellikle tasarım olan ürünleri ortaya koyuyorlar. Bu tarz ile modacılar ve sanatçılar, farklı ürünlerini sergileme ve modaya yön verme imkanı bulmuşlardır. Günümüzde, teknolojik gelişmelerin her alana yansıması, modacıları da etkileyerek, avangart elbiseler ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Avangart Elbise Modelleri

Avangart Elbise Modelleri
Avangart Elbise Modelleri

Avangart giyim tarzı, pop art, sürrealizm gibi sanat akımlarından esinlenerek ortaya çıkmış bir tarzdır. Sanatçılar, avangart elbise modelleri oluştururken, tıpkı resim, heykel sanatçısı gibi, hayal güçlerini zorlayıcı ürünleri, kumaşlara ve kadın vücuduna işliyor. Her sanatçının, kendine özgü farklı tasarımları bulunuyor.

Avangart Modası

Avangart Giyim Tarzı
Avangart Giyim Tarzı

Avangart giyim tarzı, soyut sanat akımlarından esinlenerek, ortaya çıkmıştır. Dönemin sürrealist ve soyut sanatçıları, toplumsal ve politik olayları sanata nasıl yansıtmışlarsa, moda sanatçıları da günümüz soysal ve politik olayları kıyafetlere uygulayarak yansıtıyor. Avangart tarzı yansıtmada renkler ve formlar çok önemlidir. Kadın vücudunda can bulan avangart tarzında; yapılan makyaj, kıyafet, kadının duruşu ve yüz ifadesine kadar her ayrıntı düşünülerek uygulanıyor. Moda sanatçıları, hayal ettikleri konuya uygun çizimler yaparak, bunları kadın vücuduna işliyor. Günümüzde avangart giyim tarzı denildiğinde ilk akla gelen Lady Gaga oluyor. Sürekli aykırı giyim tarzı ile dikkat çeken Lady Gaga’nın giyiminde, avangart giyim ve avangart makyaj kullandığı görülüyor. Avangart tarzı, Sanatın kendini ifade etme biçimlerinden biri olarak, özgürce kullanılıyor. Sınırsız hayal gücü ile sanatçılar, her türlü kumaş, deri, gazete, plastik, metal gibi daha sayabileceğimiz birçok malzemeyi bir araya getirerek, eserlerini oluşturuyorlar.

Bir önceki makalemiz olan Damat Bohçasında Neler Olur? Kim Ne Yapmalıdır? başlıklı yazımızda damat bohçası nasıl hazırlanır ve damat bohçasına neler konur hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER