Anne Karnında Bebek Gelişimi

1
3869

Ortalama 40 hafta olan gebelik süresinde sorunsuz bir hamilelik geçirmek adına, anne adayları ellerinden geleni yaparlar. Geçmişte anne adayları birçok şeyden habersiz olarak dünyaya getirdikleri bebeklerinin, anne karnında ne gibi gelişimler gösterdiğini bilmezken, günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte anne adayları, bebeklerinin ay ay, hatta hafta hafta gelişimlerini ve kendilerinde olan değişiklikleri takip etmektedirler. Bu süreç içerisinde bebekte olan değişiklikler ve annede olan değişiklikler anneyi heyecanlandırmakta ve daha bilinçli bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır. Anne karnında bebek gelişimi konusunu merak eden anne adayları için ay ay bebek gelişimi aşağıdaki şekildedir;

anne karnında bebek gelişimi
Anne karnında bebek gelişimi, dışarıdan bakıldığında tuhaf görünse de oldukça mucizevi bir olaydır. Bu olayı en iyi anlayanlar ise elbette ki annelerdir.

Gebeliğinizin 1. Ayında Anne Karnında Bebek Gelişimi

Gebeliğin 1. Ayında anne adayının adet görmemesi ile birlikte eşler hamilelikten şüphelenir. Bu şüphe ile birlikte eşler doktora başvururlar. Bu ilk ayda gebeliğin kesin olup olmadığı, ultrason ve testler ile belirlenir. Gebelik var ise en önemli şey bebeğin kalp atışlarıdır. Gebelikte bebeğin kalp atışları 5 – 6 hafta civarında duyulmaya başlanır. Bebeğiniz bu dönemde canlı olması dışında herhangi bir özellik taşımaz. Çok küçük olan bebeğinizin herhangi bir özrünün olup olmadığı bu ay anlaşılamaz. Sadece kalp atışları olan bir hücre şeklindedir.

Gebeliğinizin 2. Ayında Anne Karnında Bebek Gelişimi

Bu ay içinde plasenta gelişir. Gelişen plasenta çok fazla hormon salgılamaya başlar. Bu nedenle annenin sabah bulantıları ve kusmaları olabilir. Baş dönmeleri, baş ağrıları veya fenalaşma hissi oluşabilir. Bebeğinizi artık ultrason da görebilir ve kalp atışlarını duyabilirsiniz. Embriyo olarak adlandırılan bebeğiniz bu ayın sonunda fetus ismini alır. Yaklaşık olarak 2,5 cm kadardır. Ağırlığı ise 10 gr civarında olmaktadır.

Gebeliğinizin 3.Ayında Anne Karnında Bebek Gelişimi

Bu dönemde bebeğinizin tüm yaşamsal organları, oluşumunu tamamlamıştır. İdrar kesesi bir torba şeklinde oluşmuş, böbreği çalışmaya başlamıştır. Fiziksel olarak hamile görünmeyen annelerin duygusal olarak, hormonların etkisi ile çok fazla iniş çıkışları olmaktadır. Bu dönemde hamilelik maskesi denen lekelenmeler görülebilir. Bebeğin boyu bu ayda 5 – 7 cm, ağırlığı ise 10 – 15 gr civarında olmaktadır.

Gebeliğinizin 4. Ayında Anne Karnında Bebek Gelişimi

  1. ayda anne karnında bebek gelişiminde miniğinizin artık saçı, kirpikleri, kaşları, el ve ayak parmakları, parmak izi şekillenmiştir. Artık ses telleri oluşmuş, tat alma duyusu gelişmeye başlamıştır. Bebek, içinde bulunduğu embriyo sıvısını yutar ve bunu idrar olarak çıkarır. Bebeğinizin çıkardığı idrarda embriyo sıvısına karışır. Bebeğinizin refleksleri artık gelişmiştir. Ultrasonda bebeğinizin kaşlarını çattığını, yüzünü ekşittiğini hatta parmağını emdiğini görebilirsiniz. Cinsel organı da tamamen gelişen bebeğinizin cinsiyetini bu ay öğrenebilirsiniz. Bu ay bebeğinizin boyu 9 – 11,5 cm, kilosu yaklaşık olarak 100 gr civarında olmaktadır.
anne karnında bebek gelişimi.
Hamileliğinizin 5. ayından itibaren bebeğinizin ultrasonda, hareketlerini görebilirsiniz. Size oradan bir gülücük bile atma ihtimali var.

Gebeliğinizin 5. Ayında Anne Karnında Bebek Gelişimi

Artık bebeğinizin tekmelerini duyabilirsiniz. Bebeğiniz bu ay oldukça aktiftir. Tekmeler atar, döner ve siz artık onu hissedebilirsiniz. Bebeğinizin organları büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Bebeğinizin diş kökleri gelişmeye başlar. Bebeğinizin büyümesi ile genişleyen rahminiz, kalın bağırsağınıza baskı yaptığı için tuvalet konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sırt ağrılarınız bu dönemde başlayabilir. Mide yanmaları, hazımsızlık ve şişkinlik hissi bu ay sizi rahatsız edebilir. Bebeğinizin bu ay ki kilosu 280 – 320 gr, boyu ise 14 – 16 cm civarına ulaşmıştır.

Gebeliğinizin 6. Ayında Anne Karnında Bebek Gelişimi

  1. ayda anne karnında bebek gelişimi çok hızlı olmaktadır. Bebeğinizin hareketleri artık daha fazla hissedilir olmaya başlamıştır. Bebeğiniz artık el ayak ve kollarını düzenli olarak hareket ettirir. Dışarıdan gelen güçlü ışığı ve sesleri algılayabilir. Karnınızın gerilmesi ile derinizde kaşıntılar ve çatlaklar oluşabilir. Diş etlerinizde ve burnunuzda kanama görülebilir. Sırt ve bel ağrıları yaşayabilirsiniz. Bebeğinizin bu ay ki kilosu 800 gr, boyu ise 33 cm civarına ulaşmıştır.

Gebeliğinizin 7. Ayında Anne Karnında Bebek Gelişimi

Bebeğinizin yüz siması artık oluşmuştur. Ultrasonda kime benzediği konusunda fikir yürütebilirsiniz. Kas dokusunun gelişmesi ile bebeğinizin hareketleri artık dışarıdan fark edilebilinir. Karaciğer, akciğer ve bağışıklık sistemi gelişmeye devam etmektedir. Bu ay dünyaya gelen bebeğinizin yaşama şansı oldukça yüksektir. Bebeğiniz dış dünyaya kendini hazırlamak için hızlı bir şekilde kilo almaktadır. Bebeğinizin kilosu 1000 – 1500 gr, boyu ise 40 cm civarına ulaşmıştır.

anne karnında bebek gelişimi
Bebeğiniz 8 aylıkken, aşağı yukarı bu görüntüde olacaktır. Her ay daha fazla büyüyen bebeğiniz artık dünyaya gelmeye yaklaşmıştır.

Gebeliğinizin 8. Ayında Anne Karnında Bebek Gelişimi

Bebeğinizin kilosu ve boyu büyüdüğü için rahimde ona kalan yer daralmıştır ve öncekine göre daha az hareket etmeye başlar. Göğüslerinizde sızıntı şeklinde kolostrum gelmeye başlayabilir. Mide yanması, hazımsızlık, gaz ve geğirme isteği bu aylarda oldukça fazla görülür. Bebeğinizin hareketlerinde normale göre azalma ve ya daha fazla hareket görürseniz, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Bebeğinizin bu ay kilosu 2000 – 2500 gr, boyu ise 48 cm civarına ulaşmıştır.

Gebeliğinizin 9. Ayında Anne Karnında Bebek Gelişimi

Bebeğinizin hızla büyüdüğü ve günde ortalama 20 – 40 gr aldığı bu dönemde kalsiyum,  omega 3 ve diğer besin kaynaklarından düzenli olarak almanız gerekmektedir. 36. Haftadan itibaren doktorunuzu haftada bir görmelisiniz. Kendi kıyafetlerinizi ve bebeğinizin kıyafetlerini bir çanta hazırlayarak, evinizde herkesin görebileceği bir yere koymalısınız. Bebeğiniz rahim içerisinde oldukça sıkışmıştır. Büyüyen bebeğinizin rahim içinde hareket edebileceği pek fazla alanı kalmamıştır. Dünyaya gelmek için sabırsızlanan bebeğiniz bir an önce dünyaya gelmeyi beklemektedir. Bu ayın sonuna doğru bebeğiniz doğum kanalına girmeye başlayacaktır. Bu da çoğu annede karnının aşağı doğru indiği hissini uyandırır ve anne bebeğinin doğum kanalına girmeye başladığını hisseder. Doğumunun yaklaşması ile sinirli ve aşırı duyarlı olan anne adayının, uyku sırasında bacak krampları artabilir, uykuya dalma konusunda sıkıntı yaşayabilir ve sık idrara çıkma isteği duyabilir.

Eğer hamileliğinizde herhangi bir problem yaşamazsanız bu ayın sonunda doğum kanalına giren bebeğiniz, rahimde oluşturduğu açılmalar ile normal yoldan dünyaya gelecektir. Doktorunuzun sizin için uygun olan doğum şekline karar vermesinden sonra bebeğinize kavuşabilirsiniz.

anne karnında bebek gelişimi
9. ayın sonunda artık bebeğiniz dünyaya gelmeye hazırdır ve artık doğum kanalına girmiştir. Doğum çantanızı mutlaka hazırda bulundurmalısınız.

Bir önceki makalemiz olan 3 Haftalık Gebelik Dönemi başlıklı yazımızda 3 haftalık hamilelikte annenin durumu, 3 haftalık hamilelikte bebeğin durumu ve hamilelik belirtileri hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. bebeğin anne karnındaki gelişiminde yapılan ikili ve üçlü testleri yapmayı unutmayalım yalnız. çocuğun down sendromu dahil pek çok hastalığını tanımlayabiliyor

CEVAP VER