Adet Gecikmesi Neden Olur?

0
172

Adet adı verilen dönem kadınların her ay yaşadığı bir durumdur. Bazı kadınlarda çok ağrılı geçmekle birlikte bazı kadınlarda da hafif bir şekilde atlatılmaktadır. Genellikle 5- 6 gün kadar sürmektedir. Her kişide aynı sürede olacak diye bir kural yoktur. Genellikle ayda bir kere olmaktadır ve her ay ya ileri ya da geri olacak şekilde kayma göstermektedir. Bunlar normal olağan zamanlamalardır. Ama bazen aylar geçmişken adet olmadığınızı fark edebilirsiniz. Birliktelik yaşamamışsanız aklınıza hamile olduğunuz gerçeği elbette gelmeyecektir. Ancak özellikle evli bayanları sürekli şüpheye düşüren adet gecikmesi erken gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Ciddi anlamda aktif cinsel hayatı olan sağlıklı bireylerde adet gecikmesinin nedeni hamileliktir. Ancak bunu sadece bu şekilde hafızalara kazımak oldukça yanlıştır. Çünkü adet gecikmesinin birçok nedeni olabilmektedir.adet gecikmesi neden olur

  1. Stres Kaynaklı Adet Gecikmesi

Stres çoğumuzun yaşadığı sorunlardandır. Dünyada hiç strese girmemiş insan yoktur denilebilir. Aşırı stres başta adet gecikmesi olmak üzere birçok hastalığa da davetiye çıkarabilmektedir. Aslında her şey beyinle iletişimle alakalı bir durumdur. Aşırı stresli olduğunuz dönemlerde vücudunuz anne olmaya hazır olmadığınızın sinyallerini hormonlarınıza gönderir ve yumurtlamayı sağlayan hormon bu şekilde az salgılanmış olur. Yumurtlama ile adet arasında bir ilişki olduğu için, yumurtlama olmadığı zaman adet döngünüzde gecikecektir. Stres belli başlı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. İş değiştirmeniz, farklı bir ortama girmeniz, ağır ve duygusal yönden etkilenebileceğiniz bir olayla karşılaşmanız, başka bir ülkeye taşınmanız, sizi strese sokabileceği gibi âdetinizin de gecikmesine neden olabilecektir.

  1. Hastalık Kaynaklı Adet Gecikmesi

Duygusal stresin adet gecikmesine neden olabileceği gibi fiziksel bir rahatsızlığa sahip olmanız da âdetinizin gecikmesine neden olabilecektir. Yumurtlama döneminizde bir rahatsızlık geçirdiyseniz dolayısıyla âdetinizde bir gecikme olabilmektedir. Örneğin âdetiniz öncesinde ağır grip geçirdiyseniz adet gecikmesi yaşayabilirsiniz.adet gecikmesi stresten kaynaklı

  1. İlaç Kaynaklı Adet Gecikmesi

Adet gecikmesine neden olan başlı başına ilaç örneği, doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları adet düzensizliklerine neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra yeni başladığınız bir ilaçtan dolayı da âdetiniz gecikebilmektedir veya hep kullandığınız ancak doktorunuz kontrolünde dozajını değiştirdiğiniz ilaçlarınızdan ötürü adet düzensizliği yaşayabilirsiniz. Doğum kontrol haplarının kullanımını ve yan etkilerini biraz daha açmak gerekirse, kanamalarınız az olabilmektedir, âdetiniz geç gelebilmektedir ya da düzensiz olabilmektedir. Bu yan etkiler genellikle ilaca başladığınız ilk aylarda sıklıkla görülmektedir. Doğum kontrol hapına başladığınızda yaşadığınız yan etkileri, hapı bıraktığınız zaman da yaşamaya devam edebilirsiniz. Bu durum birkaç ay sonra düzene girecektir. Adet gecikmesi sorununa neden olabilecek diğer ilaçlar ise kemoterapi ilaçları, antidepresanlar ve kortikosteroidler olabilmektedir.

  1. Kilo Değişimleri Nedeniyle Adet Bozuklukları

Çok zayıf olmanız ve çok kilolu olmanız adet gecikmelerine ve adet düzensizliklerine neden olabilmektedir. Örneğin vücut kitle endeksiniz 18’in altındaysa çok zayıfsınız, 26- 27’nin üzerindeyse çok kilolusunuz demektir. Çok zayıfken aniden kilo almanız veya tam tersi çok kiloluyken aniden zayıflamanız da adet düzensizliklerine neden olmaktadır. Ayrıca anoreksia ve bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlar da adet gecikmeleri yaşanmaktadır.adet gecikmesi nedenleri

  1. Çok Yoğun Egzersizler Nedeniyle Adet Gecikmesi

Aşırıya kaçıp egzersiz hareketlerine birden yüklenen ve beslenmesini değiştiren bireylerde adet gecikmesi olması normaldir. Bu durum çoğunlukla sporcu kadınlarda sık görülmektedir. Egzersiz yaparken normalde aldığınız kalori miktarından daha az kalori alırsanız bu da adet döngünüzün düzensizleşmesine neden olacaktır.

  1. Yaş Nedeniyle Adet Gecikmesi

Adet görmeye başlayan genç kızlarda, blue çağında adet gecikmesi, adet kanamalarında ki azlık sık görülen sorunlardandır. İlk dönemlerinde ağrılı geçen adet dönemleri yaş ilerledikçe azalmaya başlayacaktır. Menopoz dönemlerinden önce de adette düzensizlikler görülebilmektedir. Hatta menopozun en belirgin özellikleri arasında adet gecikmesi yer almaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri başlıklı yazımızda Sağlıklı Kilo Alma yöntemleri ve sağlıklı kilo nasıl alınır hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER