9 Haftalık Gebelik Süreci

0
355

Hem bebeğinizin hem de sizin hızlı bir gelişme dönemine girdiği 9 haftalık gebelik süreci oldukça karmaşık durumlara yol açabilmektedir. Siz hamilelik süreci en güzel duygularınızla yaşasanız bile henüz dışardan bakan biri hamile olduğunuzun farkına varmayabilir. Çünkü tam anlamıyla karnınız büyümeye başlamamıştır. Hamileliğinizde ki embriyonik dönem bu hafta ile son bulacaktır. 9. Haftanız bittikten sonra fetal olarak adlandırılan döneme girmiş olacaksınız ve bu dönemden sonra da bebeğiniz artık fetüs adıyla bilinmeye başlayacaktır.

9 Haftalık Gebelik Süreci Boyunca Bünyenizdeki Değişiklikler

Hamileliğinizin ilk haftalarında başlayan şikâyetleriniz 9 haftalık gebelik sürecinde de devam edecektir. Fakat diğer şikâyetlerinizden farklı problemler de yaşayabilirsiniz. Mide bulantılarınız, midenizde ekşime ya da yanma gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Mide problemi yaşadığınızdan dolayı hazımsızlık sorunu gün yüzüne çıkabilir ve gaz problemi meydana gelebilir. Duygusal yöndeki değişiklikler de bu dönemin en çok görülen değişikliklerinden bir tanesidir. Olmadık bir şeye veya önceden hiç takıntı yapmadığınız bir duruma aşırı tepkiler verebilirsiniz. Her an her şeye ağlamaya hazır bir moddasınızdır. Tıpkı eskiden adet olmadan önce yaşadığınız problemler gibi sorunlar ve sıkıntılar yaşamanız sıklaşacaktır.

9 Haftalık Gebelik Süreci Boyunca Duygusal Değişiklikler

Anne olacağının heyecanını yaşamakta olan anne adayları bu güzel dönemi hormonların etkisiyle kötü yaşamak istemezler. Bu sebeple çoğu bu gergin dönemi atlatabilmek için psikoloğun yolunu tutar. Fakat duygusal değişiklikler yaşamanız çok normaldir. Bu sebeple güzel ve eğlenceli aktiviteler planlayarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bu sadece hem daha verimli ve sağlıklı vakit geçirirsiniz hem de hamileliğinizi doyasıya yaşayabilirsiniz. Tek başınıza evde kaldığınızda sakin ve sessiz evin tadını çıkartabilirsiniz. Ellerinizi karnınızın üstünde hafif hareketlerle dolaştırarak ve bebeğinizin hareketlerini hissetmeye çalışarak sevimli, sağlıklı, şirin ve güzel bir bebeğin hayalini kurun. Ailenizi düşünün ve miniğinize vereceğiniz hayatın planlarını yapın. Bu durum motivasyonunuzu yükseltecektir.9 haftalık gebeliksüreci

9 Haftalık Gebelik Sürecinde Hamilelik Değişiklikleri

Güne ağırlaşmış, büyümüş ve hassas bir hal almış göğüslerle başlayabilirsiniz. Göğüslerinizin büyümesi hamileliğiniz son bulana kadar devam edecektir. Fakat dördüncü ayınızı tamamladığınızda artık göğüslerinizin aşırı hassaslığı kalmayacaktır. Meme ucunuzda yer alan koyu renkli kısımda yer yer beyaz renkli küçük kabarıklıklar meydana gelmeye başlayacaktır. Endişelenmenize gerek yoktur. Bu küçük kabarcıklar siz doğumdan sonra bebeğinizi emzirirken meme uçlarınızın daha nemli bir halde durmasına yardım edecek ve yağ üretimi yapacaktır.

Hamilelik sürecinde havuza ya da denize girmenizin tehlikeli olduğunu söyleyen arkadaşlarınızı bir kenara bırakarak 9 haftalık gebelik boyunca hem dinlenebilmek hem de egzersiz yapabilmek adına havuza girebilir ve doyasıya yüzebilirsiniz. Hamileliğin getirisi olan gevşetici hormonlar vücudunuzu rahatlatacak ve eklem yerlerinizde gevşemeye yardımcı olacaktır. Buda rahat bir doğum yapmanıza yardımcı olmaktadır. Bu sebeple hormonlarınızın genişlemesi sebebiyle kendinizi ve eklemlerinizi çok fazla yormamaya özen göstermelisiniz.

9 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebeğiniz

Hamileliğinizi belli eden karnınızın oluşmadığı gibi henüz bebeğinizin hareketlerini de hissetmeye başlamadınız. Fakat bebek karnınızda hareketlenmeye başladı bile. Dirsek kısımlarında ki bükülmeler oluşmaya başlamıştır ve kolları uzamıştır. Bacak kısımlarında da tomurcuklanma meydana gelebilir. Bu tomurcuklar zaman için ayak parmaklarına dönüşecektir. Yaklaşık 2 ya da 3 santimetre boyuna ulaşan bebeğinizin kilosu da en fazla 3 gram kadardır. Neredeyse bütün sistemleri, kas dokuları ve küçükte olsa organları tamamlanmıştır ya da tamamlanmaya çok yakındır. Doktor kontrollerine gittiğinizde bebeğinizin bacak, kol ve vücut hareketlerini detaylı bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. 7. Ayın sonuna dek kapalı kalacak göz kapaklarının içerisinde ki göz dokusu tamamen oluşmuştur. Burnu, ağzı, burun delikleri ve çok küçükte olsa kulak memesi oluşmuştur. Fakat tam anlamıyla yüz görüntüsünü almamıştır. Yumurtalıklar ve testis oluşumu başlamış, şekillenme görülmüştür. Cinsel organı mevcuttur. Fakat aradan birkaç hafta geçmeden sizin ve doktorunuzun bunu görebilmesi pek mümkün değildir. Ense kısmı tamamen oluşmuştur. Başını normalden daha dik bir şekilde tutabilmektedir. Parmak uçları belirgin bir hal almıştır. Kalp odalarının 4 ayrı kısma ayrılması tamamıyla gerçekleşmiştir. Kalp kapakçıklarının oluşumu tamamlanmıştır. Hormon üretiminde büyük bir yeri olan plasenta beklenilen oranda gelişimini tamamlamış ve görevini yapmaya başlamıştır.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER