8 Haftalık Gebelik Süreci

0
140

Anne olacağınızı ya yeni öğrendiğiniz hatta belki de öğrenmek üzere olduğunuz hamilelik sürecinin en heyecanlı dönemlerinden bir tanesi olan 8 haftalık gebelik sürecinde sizi ve bebeğinizi bekleyenler hakkında her konuyu araştırıp öğrenmenizde fayda vardır. Özellikle bu dönemde rahim içerisinde hareketlenmeye başlayan bebeğiniz sizde mide bulantılarına sebebiyet verebilmektedir.

8 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebek

Bu dönemler hamilelik oluştuktan sonra bebeğinizin en hızlı büyüdüğü süreçlerden bir tanesidir. Bir dut büyüklüğünde olan bebeğiniz her gün bir milimetre kadar büyümektedir. Yavaş yavaş burnu, dudakları, sırtı ve bacakları şekillenen bebeğiniz artık ultrasonda tam anlamıyla bir bebek görünümüne kavuşmaya başlar. Siz 8 haftalık gebelik sürecini yaşarken bebeğinizin dakikada 150 kez kalp atışı bulunmaktadır ve bu normal bir insana göre inanılmaz hızlıdır. Yani bebeğinizin kalbi sizden tam 2 kat daha hızlı atmaya başlamıştır. Daha çok küçük olduğu için, siz hissetmeseniz bile eklem yerlerini ve gövdesini kıpırdatmaya başlar ve kendine göre hareketler geliştirmeye başlar.

8 Haftalık Gebelik Sürecinde Bedeninizde Ki Değişiklikler

Bebeğiniz henüz çok küçük olduğundan dolayı dışardan bakıldığında kendini göstermez fakat siz onun varlığını birazcık bile dar olsa bir elbise giydiğinizde rahatlıkla fark edebilirsiniz. Çünkü vücudunuzda belli oranda sıkma görülebilmektedir. Bu sebeple hem yeni elbiselere hem de yeni bir iç çamaşırına ihtiyacınız olabilir. Bulantılarınız çok sık bir hal alacaktır. Bu durum sizi hayal kırıklığına uğratmasın ne kadar bulantı yaşarsanız yaşayın bebeğinizin durumu gayet iyidir. Bunun bilincinde olan ve kendinizi rahatlatın. Yeme düzeninizi sık sık ama az yiyecek şekilde ayarlamaya özen gösterin. Bulantılarınız biraz hafiflese de bir süre sonra sizi daha da zorlayacak bir durum olan mide yanması ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu sebeple sabırlı olun. Sabahları bulantı yaşıyorsanız bu sağlıklı ve güzel bir hamilelik geçirdiğinizin ispatıdır. Genellikle 8 haftalık gebelik sonunda yani 3. Ayınıza adım attıktan sonra bulantılarınız tam anlamıyla yok olacaktır.

8 Haftalık Gebelik Sürecinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her daim meyve yemeye özen gösterin. Meyve tüm hamile kadınların dostudur denilebilir. Bebeğinizin ve sizin ihtiyacınız olan bütün temel besinleri, mineral ve vitaminleri içeren en güzel besin kaynakları meyvelerdir. Aynı zamanda meyve yemeniz daha düzenli ve stabil bir hamilelik geçirmenizde çok etkilidir. Özellikle 8 haftalık gebelik sürecinde meydana gelen bulantılarınızı ve mide yanmalarınızı bahane ederek yiyemediğiniz bütün sebzelerin yerini alarak ihtiyacınız olan her maddeyi kazanmanıza olanak sağlar. Eğer bulantılarınız yüzünden brokoli yiyemiyorsanız ondan alacağınız besini kuru kayısıda size rahatlıkla verebilmektedir.

8 haftalık gebelik süreci

8 Haftalık Gebelik Sürecinde Yaşayacaklarınız

 1. Kendinizi her an yorgun hissetme:

  Kendinizi çok yoran bir iş yapmamanıza rağmen bedeninizin her an yorgunluk sinyalleri vermesinin hamilelikten başka bir sebebi yoktur. Bu nedenle ailenizden, eşinizden ve arkadaşlarınızdan size destek olmalarını isteyebilirsiniz. Yorgunluğunuzu alamasalar bile güzel ve kısa bir yürüyüş sonrasında size yardımcı olmayı kabul edeceklerdir.

 2. Mide bulantısı ve devamlı olarak kusma hali:

  Bir anda ortaya çıkan bulantılar ve her an kusma durumu sizi yorgun düşürmüş ve bezdirmiş olabilir. Genellikle pek çok hamile bayanda etkisi yüksek oranda kanıtlanmış zencefili bolca tüketebilirsiniz. Zencefil içerikli her besini ve direk olarak zencefili rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu durum kesinlikle daha az bulantı hissetmenize yardımcı olacaktır.

 3. Bayılarak yediğiniz besinlerden tiksinmek ve devamlı bir şeyler aşermek:

  Bazı durumlarda aşerme besin gıdalarını aşıp sabun, deterjan gibi alakasız ve zararlı maddelere karşı da olabilmektedir. Bu durum karşısında hemen doktorunuzla iletişim kurun. Çünkü belli bir durumdan sonra değişik aşerme istekleri vitamin ve besin eksikliğinin işareti olabiliyor.

 4. Midede oluşan gaz hissi:

  Kabız olma durumu ve şişkinlik gibi problemlerin yanı sıra 8 haftalık gebelik sürecinin en sıkıntılı durumlarından bir tanesi de mide gazıdır. Bu durum anne adayında gaz çıkartma olarak sonuçlanmaktadır. Bedeninizde meydana gelen hormon değişiklikleri besinleri daha yavaş sindirmenize ve bu durumun sonucunda da hazımsızlık ile birlikte gaz problemine yol açıyor. Bu durumu daha kolay atlatabilmek için hem daha yavaş yemek yiyebilirsiniz hem de daha az hava alarak bir şeyler tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

 5. Şişkin hissetme:

  Genellikle tüm hamilelerde görülmekte olan şişkinlik problemi, hormonlarınızın metabolizmanızı yavaşlatmasından kaynaklanır. Yavaşlayan metabolizmanız haliyle vücutta şişkinliğe sebebiyet verir. Bu durumla başa çıkabilmek genellikle oldukça zordur. Sizin yapabileceğiniz tek şey normalde tükettiğinizden çok daha fazla su tüketmek ve sağlığınızı kaybetmeyeceğiniz bir şekilde diyet uygulaması yapmaktır.

 6. Kabız olma durumu:

  Yine hamilelik hormonları ne yazık ki bağırsaklarınızın çalışmasını oldukça yüksek oranda yavaşlatır. Haliyle 8 haftalık gebelik sürecinde kabızlık problemi yaşamanız doğal bir hal alır. Kabızlık problemi yaşadığınız günlerde lif içeriği yüksek olan besinler tüketmeniz faydalı olacaktır. Fakat devamlı olarak lifli besinler tüketmiyorsanız ve bedeniniz bu duruma çok alışık değilse daha farklı bir besin düzeni uygulamaya başlayın.

 7. Kokulara karşı aşırı hassas olma:

  Bu süreçte en yoğun yaşayacağınız durumlardan bir tanesi de koku hassasiyeti olacaktır. Akşam için yemek hazırlarken bile mideniz bulanıyorsa kendinize eziyet etmektense ya yemek işini bir süreliğine eşinize devredin ya da pişirirken çok fazla koku yapmayan hatta pişirilmeye gerek kalmayan besinleri tüketin. Mutfak pencerelerinizi her daim açık tutarak hava sirkülasyonu sağlayın ve daha az kokuya maruz kalmaya özen gösterin.

 8. Çok daha fazlalaşan vajinal akıntı problemi:

  Vajinal akıntı normal zamanda da pek çok kadının problemidir fakat gebelikte akıntı çok daha fazla görülmektedir. Bu durum aslında sizin için iyidir. Vücudunuz bu akıntı sayesinde daha korunaklı bir hale gelir. Bu sebeple temizliğinizi yaptığınız sürece korkulacak bir durum yoktur.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER