70 li yılların kıyafetleri
70 li yılların kıyafetleri

70 li Yılların Kıyafetleri başlıklı yazımızda gençlerin yılı diyebileceğimiz bir dönemden bahsetmek ve bu dönemin kıyafetleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu dönemde toplumun getirdiği asilik anlayışı hakimdi. Bu da özellikle gençlerde istediğini giyme, istediğini yeme, istediği saatte eve gelme, istediği gibi müziği dinleme ve istediği gibi yaşama isteği uyandırmıştı.

70 li Yılların kıyafetleri Nelerden Oluşmaktaydı?

Gençliğin yeni tarzları olan punklar, hippiler ve skin headler bu dönemde doğmuştu. Kırsaldan şehirlere göçün artması ile gençlik modernleşme içine girdi. Arabesk tarzda göçün etkisiyle ortaya çıkmıştı. Savaş karşıtı gençlere hippi deniyordu. Hippiler çiçeği barışın, aşkın ve huzurun sembolü haline getirirken 70’ler kıyafet modası kendisini şekillendirmeye başlıyordu.

Hippiler kısa bir süreçten sonra rahatlığın ve tasasız yaşamın simgesi olan Bohem tarzını ortaya çıkardılar. Bohem tarzı 70’lerde moda demekti. Özgürlükçü, asi, sanatsever, hiçbir şeyi kafaya takmayan bu gençliğin ortaya çıkardığı bohem tarzı barışı ve aşkı simgelediği için bir o kadar da asildi. Bohem Giyim Tarzı Elbise ve Kıyafet Modası günümüz kombinlerini incelemek isterseniz, buyurun içeriye:)

Bir süre sonra bohem ve arabesk tezat oluşturdu. Tam bu karışıklıkta ise modern, geleneksel ve sade akımlar oluşmaya başladı. Buda moda akımının ateşleyicisi oldu.

70lerde Kadın Ruhu Ve Moda

70 li yılların sinema kuşağında bayan karakterleri, hippilerin bohem tarzını çıkarması kadınlar arasında kemikleşmiş olan tabuyu yıkarak isyan bayrağını dikmelerine sebep olmuştur. Feminenlik günümüze göre daha da ön plana çıkmıştı. Sütun gibi seksi bacakları ortaya çıkaran kısacık etekler, şortlar, abartılı yüksek topuklar yüksek özgüven duygusuna sahip kadınlar tarafından özgürce kullanılıyordu. Bu da feminen kesimin artmasıyla ortaya çıkmıştı.

70 li Yıllar Özgür Tasarımlar Demekti

70 li yılların kadın kıyafetleri insanların cinsel açıdan da özgür olduklarını en çok hissettiren kıyafetleri de barındırmaktaydı. Çünkü artık kıyafetlerde daha çok vücudu ön plana çıkarma vardı, bu da daha az tutuculuk sergilemelerine neden oluyordu.

Saç bandı, fular veya eşarbı mini eteklerle görmek mümkündü, kıyafetle aynı renkte kullanılan saç batları hacimli ve havalı saçların üzerine oldukça şık durmaktaydı.

70’ler pantolon modası ise kot pırıltılı, yüksek belli, çan altı geniş paçalı, işlemeli, ütü dikişli pantolonlardan oluşmaktaydı.

70’lerin modası bununla sınırlı değildi elbette. Takım elbiseler, Jean etekler, şapkalar, yelek ve ceketlerde mevcuttu.

Kıyafetlerdeki büyük desenler canlı renklerden oluşturulmaktaydı. En çok kullanılan desenler ise baklava, ekose, gül ve puantiyelerdi.

Bisiklet yakalı kazakları, desenli süveterleri, kalın manşetli gömlekleri, uzun yakaları, derin ve yakalı elbiseleri, sırt dekolteli uzun elbiseleri, püsküllü ve kürklü kıyafetleri de unutmamak lazım elbette.

Prairie (çayır) elbisesi hemen hemen her kadının dolabında bulunmaktaydı. Tığ işleri, trikolar, Retro düğmeli dantel bluzlar, kalın kemerli süet eteklerde 70 li yılların tasarımları arasındaydı.

Canlı renklerden oluşan modern kombinler kadınların kendisine olan güveninde artmasını sağlayarak iş hayatına atılımlarını sağlamıştır. İş hayatına atılan kadın ekonomik açıdan da özgür ve güçlü olarak yol kat etmeye başladı.

70 li yılların etek modelleri canlı renklerden ve rengarenk desenlerden oluşmaktaydı. Etek boyları midi, mini ve maxi olarak yıllarca farklı tarz ve şekilde giyildi. Rahatlıkla seyahat etmeye başlayan kadınlar başka kültürlerin kıyafetlerini de beraberinde getirerek yeni moda akımlarının doğmasını sağlıyordu. Böylece de doğuya özgü etnik tarz ve kıyafetler ortaya çıkıyordu.

Kadınlar gardıroplarında artık dolamalı elbise denile Wrap tarzı kıyafetin tasarımcısı ünlü modacı Diane Von Fursternberg kıyafetleri bulundurmaya başlamıştı. Bu tarz elbise bayanlar tarafından çok sevilmiş olacak ki günümüzde de modern çizimli Wrap elbiseler kullanılmaktadır.

70 li yılların moda renkleri ise toprak tonları ağırlıklıydı. Kahverengi tonları, hardal, bordo, avokado yeşili ve pas rengi en çok kullanılan renkler arasındaydı.

70 li yılların kıyafetleri erkek tarafında da farklılık göstermekteydi. Özgürlüğün simgesi bol kıyafetler kullanılmaktaydı. Uzun saç ve sakal modası ile birlikte batık boyalı şal baskılı tişörtler ve gömlekler bol paça pantolonlarla kullanılmaktaydı.

 

Bir önceki makalemiz olan Damat Bohçasında Neler Olur? Kim Ne Yapmalıdır? başlıklı yazımızda damat bohçası nasıl hazırlanır ve damat bohçasına neler konur hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER