7 Haftalık Gebelik Süreci

1
307

Hamileliğinizi henüz yeni yeni öğrenmiş bile olabileceğiniz 7 haftalık gebelik sizin için farklı heyecanlara sebep olabilir. Bu süreçte yıllardır her hamileden duyduğunuz bilgileri kullanmaya ve anne olacak olmanın heyecanıyla her şeyi yapmaya çalışmanız normaldir. Fakat tıpkı bir hastanın ilacını kafamıza göre içemeyeceğiniz gibi herhangi bir hamilenin yaşadığı durumla kendi hamileliğinizi kıyaslamakta çok yanlıştır. Her kadının hamilelik süreci farklıdır ve birbiriyle tamamen bağımsız durumlar içerir. Hormonlarınızın değişiminden tutun beden gelişimine kadar her şey kesinlikle bambaşka olacaktır. Bu durumu kesinlikle aklınızdan çıkartmamalısınız.

7 Haftalık Gebelik Sürecinde Sizdeki Değişiklikler

Bebeğinizin olacağını öğrendikten sonra geçen 6 haftanın sonunda artık 7 haftalık gebelik sürecinde girmiş olursunuz. Bu süreçte kendinizde bir çok değişiklik hissetmeniz normaldir. Bulantı, baş dönmesi, devamlı uyuma isteği, erken gebelik belirtileri, memede gerginlik ve dolgunluk, meme uçlarında koyulaşma, kabızlık, aşerme, devamlı tuvalete gitme isteği ve hazımsızlık gibi pek çok semptomla karşı karşıya kalabilirsiniz. Normal zamanlarda gördüğünüz akıntı hamilelik sürecinde de devam edecektir. Bu akıntının sebebi hamilelikte rahim ağzını kapatarak rahmin iç kısmını korumasıdır.

Bu süreçte bebeğiniz amniyon kesesi içerisindedir. Bu kese özel bir sıvı ile doludur ve görevi bebeğinizi korumaktır. Aynı zamanda gebelik başlar başlamaz bebek bedenini rahmin iç kısımlarına değmekten ve zararlı durumlardan korur. Bu sayede bebeğiniz gelişimini anne karnında rahatlıkla tamamlayabilecektir. Genellikle 7 haftalık gebelik boyunca anne adayı olan herkeste kusma ve bulantı söz konusu olmaktadır. Fakat bu sizde de illa ki görülecek anlamını taşımadığından kendini sıkıntıya sokmanıza gerek yoktur. 3 ya da 3 buçuk ay kadar devam eden bu bulantılar bir süre sonra tamamen ve kendiliğinden geçecektir. Bu bulantının aniden oluşması ve aniden yok olması da tamamen hormonlarla alakalıdır. Aynı zamanda psikolojinizde görülen hareketlilikte bulantılarınızın başlamasına ya da kesilmesine sebebiyet verebilmektedir.

Midenizde meydana gelen bulantının dışında devamlı bir kusma hali de söz konusu olabilmektedir. Özellikle uyandığınız zamanlarda ve sabahın erken saatlerinde kusma çok daha sık görülebilmektedir. Fakat seyrek olarak gün içerisinde de sizi rahatsız edebilecek kadar kusmanız olabilir. Bulantılarınızın kusmaya dönmemesi adına uyandıktan sonra kraker ya da kuruyemiş gibi yağsız ama tuzlu besinleri tüketebilirsiniz. Gün aralarında tükettiğiniz besinleri çoğaltmalı ve az az yeseniz de sık yemeye özen göstermelisiniz. Doyurucu ama sıvı olan içecekleri de besin olarak görebilir ve öğün arasında tüketebilirsiniz. Önceden midenize rahatsızlık veren her türlü gıdadan kesinlikle uzak durun. Eskiden size zarar veriyorsa bedeninizin bu denli hassas olduğu süreçte çok daha kötü sonuçlara yol açabilir.7 haftalık gebelik

7 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeğiniz

Siz onu bebeğim diye sevseniz bile henüz bebeğiniz tıpta embriyo olarak adlandırılıyor. Gelişimi ve büyümesi son hızla sürüyor. Bebeğiniz bir önceki haftaya kıyasla neredeyse 2 kat büyüme göstermiştir ve neredeyse 1 santimetreye ulaşmıştır. Yüzgeç şekline benzer bir halde kollarında, bacaklarında, ayaklarında ve ellerinde gelişmeler meydana gelmeye başlamıştır. Yüzde dikkat çekecek olan organlar oluşmaya başlamıştır. Tam olmasa da göz kapağının çukurlukları, kulaklarında ki boşluklar, burun delikleri ve kalın olan damarları oluşumuna başlamıştır. Sağ ve sol odacıklar olmak üzere kalp odacıkları oluşmaktadır. Aynı zamanda bu dönemde beyinde çok hızlı gelişmektedir. Apandis ve pankreas gibi insülin salgılama da görev alan organlar artık oluşmuştur. Göbek kordonunun içerisinde bağırsaklar yer almaya başlamıştır.

7 Haftalık Gebelik Hakkında Genel Bilgi

  1. Hamileliğiniz süresince yediğiniz ve içtiğiniz her şey tamamen kendi iyiliğiniz ve sizi ayakta tutabilmek içindir.
  2. Bu dönemde bebeğiniz sadece ne kadar ihtiyacı varsa sizden o kadar besin alır.
  3. Bebeğiniz henüz ilk haftalarında sayıldığı için haliyle oldukça küçüktür. Bu sebeple zaten bedeninizde bebeğinizin ihtiyaç duydğu her besin, mineral ve vitamin fazladan bulunmaktadır.
  4. Sürekli halk arasında konuşulmakta olan sen iki canlısın iki kişilik yemelisin sözü tamamen yanlıştır. Çok yemek sadece size fazladan kilo aldırır bebeğinize hiçbir etkisi yoktur.
  5. Olabildiğince sık az ve öğün kaçırmadan beslenme yapmaya özen göstermelisiniz.
  6. Dengeli beslenme ve sağlıklı yiyecekler yemek hem siz hem de bebğiniz için çok önemlidir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. ben 7 haftalıkken aşermeye başladım.vejetaryan olan ben 7. haftadan 19. haftaya kadar neredeyse hemen hemen her gün adana kebap yedim.anne karnındaki çocuk ne istiyorsa hangi vitamin ve minerallere ihtiyacı varsa onlara aş eriyormussunuz genelde.öyle duydum büyüklerden.şu an hala kebap yiyorum ama eskisi gibi değil.düşünün vejataryanlık falan kalmadı 🙂

CEVAP VER