7 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilgiler

0
671

Bebeğiniz doğduktan sonra 7. Ayına girdiyse, yavaş yavaş rahat bir nefes almaya başlayabilirsiniz. Çünkü artık bebeğiniz zor dönemlerinin çoğunu atlatmış demektir. Bu dönemde desteğiniz olmadan oturabilecektir. Bazı bebeklerin kemik gelişimine göre yardıma ihtiyacı da olabilmektedir. Böyle bir durumda bu süre 8. aya kadar sarkabilmektedir. Bundan dolayı, bebeğinizin kemik gelişimi konusunda tereddüt ediyorsanız, her ihtimale karşı oturduğu yere yastık takviyesi yaparak onu güvende tutabilirsiniz. Bebeğinizi artık mama sandalyesine rahatlıkla oturtabilirsiniz. Bu dönemde bebeğiniz, kendi kendine hareketlenmelere başlayacaktır. Başını, kollarını ve ayaklarını hareket ettirebilecek aynı zamanda kendi etrafında dönebilecektir. Bazı bebeklerde emekleme dönemi başlayabilmektedir. 7 aylık bebek gelişimi esnasında bebeğinizi yüzükoyun bıraktığınızda ellerinden destek alarak hafifçe doğrulabilecektir. Sizinle iletişimleri daha da güçlenecektir. Genellikle sizi izleyecek, taklit etmeye çalışacak ve neden sonuç ilişkisi kurmaya çalışacaktır. Oyuncaklarını tutabilecek ve onların renklerini ayırt edebileceklerdir. Onlara ilginç gelebilecek eşyalara uzanıp kavrayabileceklerdir.

7 Aylık Bebek Kahvaltısı

Bebeğinizin emmesi ve kilo alımı iyiyse proteinini anne sütünden almaya devam etmesi uygun olacaktır. Bu aylarda katı gıdalara geçebilirsiniz. Sizinle birlikte kahvaltı masasına oturtabilirsiniz. Eline verdiğiniz küçük gıdalarla rahatlıkla beslenebilecek duruma gelmişlerdir. Yalnız bu sırada bebeğiniz sizi izleyecek ve nasıl yediğinize bakacaktır. Özellikle kaşığı ve çatalı nasıl tuttuğunuzu inceleyecek ve sizi taklit edecektir. Eline tutabileceği küçük bir kaşık verebilirsiniz. Unutmayın 7 aylık bebeğiniz sizi taklit ederek her şeyi yine sizden öğrenecektir.

7 aylık bebek gelişimi7 Aylık Bebek Beslenmesi

7 aylık bebek gelişimi arasında yer alan en önemli değişiklik beslenmesinde olacaktır. Beslenmesinde ki değişiklikler her geçen gün artarak devam edecektir. Artık katı gıdalara geçebilirsiniz. Ancak eğer sütünüz varsa, anne sütüne de devam etmelisiniz. Beslenmesi ile ilgili önemli bir nokta ise ilk olarak katı gıdayı daha sonra anne sütünü vermeniz gerektiğidir. Bu şekilde yapmayıp önce emzirirseniz bebeğinizin karnı süt ile doyacaktır ve katı gıdayı yemeyecektir. Verdiğiniz besinleri küçük küçük parçalar şeklinde bölmeli ve o şekilde eline vermelisiniz. Muz veriyorsanız onu yoğurtla sulandırıp vermeniz gerekmektedir. Püre halinde vereceğiniz gıdalarla daha kolay beslenebilecektir. Meyveleri verirken saplarından ve çekirdeklerinden ayırıp bebeğinize öyle vermelisiniz. Peynir, muz, ekmeğin iç kısmı ve haşlanmış yumurtanın sarısı gibi gıdaları ezip verebilirsiniz.

7 Aylık Bebeğinizin Aşıları

Bebeğinizin 7 aylıkken vurulması gereken herhangi bir aşısı bulunmamaktadır.

7 Aylık Bebeğin Kilosu

7 aylık bebek gelişimi esnasında kilosu ve boyu takip altında tutulmalıdır. 7. Ayında erkek bebeğin kilosu en az 6000 g en fazla 10250 g olmaktadır. 7. ayında kız bebeğin kilosu ise en az 6000 g en fazla 10250 g olmaktadır.

7 Aylık Bebek Neler Yapar?

Özellikle bu aylarda bebeğiniz konuşmalarınızı yani kelimelerinizi taklit etmeye başlar. Sosyal olaylara katılımlarıyla ilgilerini tamamen size çevirmiş durumdadırlar. Etraflarında gelişen olaylara ve değişik renkli ya da şekilli eşyalara çok merakları vardır. Artık sizi gördüğünde duygularını belli edebilmektedirler. Yanınızdan kısa bir zaman ayrılsalar dahi, geri döndüklerinde sizi görür görmez gülümser ve mutlu olduklarını hissettirirler. Heyecanını, gözlerini aniden açarak, ellerini ve ayaklarını hareket ettirerek yani genel anlamda vücut dilini kullanarak da belli ederler. Nesnelere parmaklarıyla ulaşmaya çalışır ve bir elinden diğer eline kolaylıkla alabilirler. Kolay kolay pes etmezler. Bir koltuğa çıkmaya çalışıp çıkamadıkları zaman arkalarından ittirmeyin ya da ona yardım etmeye çalışmayın. Bırakın başarsın ve o mutluluğunu yaşasın. Zaten çıkamadığını görünce hoşnutsuzluğunu size doğrudan belli edecektir.

7 Aylık Bebeğin Boyu

7 aylık olan erkek bebeğinizin boyu en az 62 cm, en fazla 75 cm olmalıdır. Kız bebeğinizin boyu en az 62 cm en fazla 75 olmalıdır.

7 aylık bebek eğitimi7 Aylık Bebeğiniz Neler Yer?

Mevsimine göre sebzeleri ve meyveleri püre şekline getirip bebeğinize verebilirsiniz. Ispanak, pancar ve pazı verilirken dikkat edilmelidir çünkü yapılarında nitrat vardır. Vereceğiniz peynir tuzsuz ve pastörize olmalıdır. Lor peyniri evde yapıp vermelisiniz. Tuzsuz ve yumuşak olması sebebiyle bebeğinizin hoşuna gidecektir. 7. ayın sonlarına doğru yağsız kırmızı eti pürelerine katabilirsiniz.

7 Aylık Bebek Bakımı

Keşfetme duyguları hat safhaya çıkmaya başlayan bebeğinizin meraklarını gidermek için çaba harcadığına şahit olacaksınızdır. Merak duygusunun yanında korku duyguları da gelişim gösterecektir. Siz her zaman yanınızda olduğunuz için sizden kolay kolay ayrılmasını beklememelisiniz ancak başka odalarda neler olduğunu ve kapının ardında neler geliştiğini merak etmektedir. Sizden ayrılmaya başlarken bile sürekli arkasına bakıp orda olup olmadığınızı kontrol eder. Arada bir kendinizi göstererek onu rahatlatmalısınız. Desteğiniz olmadan oturmaya başlamışlardır. Bunu yaparken sağa sola kayıp düşebilirler. Zamanla ellerini kullanarak düşmesini kendisi engelleyebilecektir. Bebeğinizi rahatlatmak ve huysuzluğunu gidermek için ona banyo yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin küvetini birkaç santim suyla doldurun ve yanından ayrılmayın.

 

Bir önceki makalemiz olan 3 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilgiler başlıklı yazımızda 3 aylık bebek aşıları, 3 aylık bebek beslenmesi ve 3 aylık bebek gelişimi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER