6 Haftalık Gebelik Dönemi

0
1836

6 Haftalık gebelik döneminde bebeğin kalp atışları rahatlıkla duyulabilir. Bu hafta bebeğiniz yumurtadan yeni çıkmış bir kurbağa gibi ve nohut tanesi kadar görünmekte. Bu hafta da önceki haftalar gibi oldukça önemlidir. Gebe kalındıktan 10. haftaya kadar geçen süre embriyo süresidir. Bu süreç içerisinde bebeğin gelişimini engelleyecek faktörlerden uzak durmak gerekir. Tüm sakatlıkların ve bebekte oluşan problemlerin bu haftalar içerisinde olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

6 haftalık gebelik bebek görünümü6 Haftalık Gebelikte Bebekte Oluşan Değişimler

Bu haftanın başından itibaren bebeğe besin ve oksijen maddelerini götüren, bebeğin aldığı karbondioksit ve artık maddelerin size geri gelmesini sağlayan dolaşım sistemi, plasenta görevine başlamıştır. Eğer rahminizi görebilseydiniz bebeğinizin büyük kafasını ve siyah noktacıklar halinde gözüken gözlerinin, burun deliklerinin oluşmaya başladığını fark edebilirdiniz. Oluşmaya başlayan kulakları kafasının iki yanında çukur şeklinde, kolları ve bacakları da çıkıntı şeklindedir. Kalp atışları dakikada 100 ile 160 arasında değişmektedir. Bu da sizin kalp atışınızın yaklaşık 2 katı kadardır. Tüm vücutta kan akışı da başlar. Kemikleri, beyni ve kasları gibi hipofiz bezleri de gelişmeye başlar. Şuanda bebeğin boyu mercimek tanesi kadardır.

6 haftalık gebelik dönemi için öneriler6 Haftalık Gebelikte Duygusal Dalgalanmalara Hazır Olun!

Kendinizi çift karakterli gibi hissetmeye başlayabilirsiniz. Bir gününüz çok mutlu geçerken diğer gününüz hüzünlü ve mutsuz geçebilir. Bu duygusal dalgalanmalar çok normaldir. Bu duygusal dalgalanmalara değişen hormonlarınız etki etse de hayatınızda büyük ölçüde değişiklik olması da neden olmaktadır. 6 haftalık gebelik bebek ve anne adayı için önemli bir süreçtir. Bu dönemde düşük riskleri fazla olduğu için kanamalarda ve ağrılarda mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

gebelikte 66 Haftalık Gebelikte Annede Oluşan Değişiklikler

 • Bedeniniz henüz dışarıdan görülen bir değişikliğe uğramamıştır ancak içeride birçok değişiklik gerçekleşmektedir.
 • HGC hormonu leğen kemiğinize giden kan akışını arttırmakta ve böbrekleriniz idrarınızı dışarı atmak için tam kapasite ile çalışmaktadır.
 • Bu haftada da mide bulantıları devam etmekte, kokulara karşı hassasiyet ve göğüslerdeki hassasiyet devam etmektedir.
 • Yorgunluk hissiniz hala devam etmektedir. Vücudunuzda oluşan değişiklikler ve vücudunuzun artık daha fazla çalışıyor olması, sizin daha çabuk yorulmanıza neden olacaktır. Bu yüzden yorgun, uykusuz ve halsiz olmanız çok normaldir.
 • Mide yanmanızın ve hazımsızlığınızın oluşmaması için yemek yerken yavaş yemeli ve öğünlerinizin arasını kısaltarak az ve sık yemelisiniz.

6 haftalık gebelik dönemi için tavsiyeler6 Haftalık Gebelik Önerileri

 • Uyumak gebelik sıkıntılarını daha az hissetmenizi sağlar. Bu nedenle daha rahat bir hamilelik geçirmek için uykuya daha fazla vakit ayırmalısınız.
 • Yemek yemekte zorlanıyorsanız, yemek yerken kokudan uzak durmanız, yemeği daha rahat yemenizi sağlayabilir.
 • Pişmemiş salam, sosis, sucuk, pastırma ve çiğ köfte gibi besinlerden uzak durmalısınız.
 • Yenilen besinlerin fazla acılı ve baharatlı olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Bulantıların azalması için tatlı tüketmek yerine hafif tuzlu besinleri tüketmelisiniz.
 • Memelerin büyümesi sizi rahatsız edebilir. Alttan destekleyici sutyen kullanarak daha rahat edebilirsiniz.
 • Yapılan araştırmalarda sigara kullanan bayanların ilk haftalarda düşük yapma riskinin daha fazla olduğu ve daha çok karşılaşıldığı görülmektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde sigara kullanımından uzak durulmalıdır.
 • Kulaktan dolma bilgiler ve hiç duymadığınız batıl inançlar ile bu dönemde sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bu konuda hiç kimseyi dinlemeden doktorunuzun önerdiği doğrultuda gitmek, bebeğiniz ve sizin için en sağlıklısı olmaktadır.
 • 6 haftalık gebelik ve sonrasında saç boyatmaktan ve kimyasal ürünlerden uzak durmalısınız. Günde an az 2 – 3 litre su tüketmeye dikkat etmelisiniz.

6 haftalık bebek ultrason görüntüsü

 

Bir önceki makalemiz olan Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli başlıklı yazımızda bebeklerde tuvalet eğitimi, çocuk tuvalet alışkanlığı ve tuvalet eğitimi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER