40 Haftalık Gebelik Süreci

2
151

Bir bebeğe sahip olmak dünyanın en güzel olaylarından bir tanesidir. Ancak bir bebeğe sahip olmak hiç de kolay olmayan bir süreci ifade etmektedir. Bununla birlikte yaşanan pek çok sıkıntının sonucunda o kadar zaman sabırsızlıkla beklenen bebeği kucağına alan anneler tüm bunlara değdiğini düşünmektedir. 9 aylık süre boyunca kimi gebeliklerde çok fazla sorun yaşanırken, kimi gebelikler ise son derece rutin geçmektedir. Tüm gebelerin içinde bulundukları süreci en iyi şekilde anlamaları için bilinçlenmesi önemli bir gerekliliktir. Sadece doktorların yaptığı bilgilendirme ile sınırlı kalmadan çok fazla okuyup öğrenmek daha bilinçli bir süreci ortaya çıkaracaktır. Bilinçli olmak pek çok farklı anlama gelmektedir. Öncelikle bilinçli annelerin daha sakin bir gebelik geçirdikleri bilinmektedir. Bunun en önemli sebebi de ön kabul halinde olmaları ve yaşanacakları önceden biliyor olmalarıdır. Biz de bu sebeple 40 haftalık gebelik süresince meydana gelen değişimler hakkında önemli bilgileri bu yazıda sizlere sunuyoruz.

40 Haftalık Gebelik Süresinde Bebekle İlgili Durum

 

40 haftaya gelmiş olmak, ciddi anlamda gebeliğin son zamanlarına gelmiş olmak şeklinde değerlendirilebilir. 40 haftalık gebelik süresinde, bebeğin gelişimi ile alakalı veriler son derece büyük bir önem arz etmektedir. Bu süre içinde bebeğin boyu ve kilosu verilen aralıklarda olmak durumundadır. 40. haftada bebeğin boyu 47 ile 55 cm arasında olmalıdır. Kilo ölçüsü ise 2.75 ile 3.50 arasında bir kiloda olmalıdır. Bebeklerin sahip olduğu boy ve kilo değerleri bu verilen aralıklarda olmak durumundadır. Ancak maksimum ölçüler üzerine düşünmenin bir anlamı yoktur. Her anne bebeği için elbette en iyisini istemektedir. Ancak bebeğin sahip olduğu boy ve kilo ölçülerinin neden maksimum değerlerde olmadığının peşine düşmemelidir. Bu hiçbir fayda vermez. Gelişim bu değerlerle yakından ilişkilidir. Ancak yapısal özellikleri de bu anlamda unutmamak gerekmektedir. Bu haftada bebeğin kafa tası kemiklerinin birleşmemiş olmadığı görülmektedir. Bunun en önemli sebebi, doğum anında bir zorlanma yaşanmadan bebeğin doğmasıdır. 40 haftalık gebelik süresinde, bebeğin doğuma hazırlanmaya başladığı görülmektedir. Doğduktan sonra anne karnı koşulları geçerli olmayacağı için, bebeğin vücudu bu adaptasyon sürecine önceden hazırlanır. Bu süreç içinde dünyaya geldikten sonra vücut ısısının dengeli olması için, bebeğin vücudu yeteri kadar yağ biriktirmiş halde bulunur.40 haftalık gebelik süreci

40 Haftalık Gebelik Süresinde Anne Adayları

40 haftalık gebelik sürecinde olan anne adayları için en önemli nokta doğuma gidiş sürecidir. Bu süreci yaşayan anneler, artık sıklıkla, doğum ne zaman sorularına maruz kalmaktan bıkmış olabilir. Ancak çok az bir süre kalmıştır. Normal şartlar altında doğum 42 haftayı geçmez. Ancak bu süreç her anne adayı için geçerli bir durum değildir. Eğer bir anne adayı 40. haftaya gelmişse bu süreçten itibaren her an doğumu bekleyebilir. Bu sebeple doğum planlamalarının kaba taslak yapılmış olması gerekmektedir. Bu süreç içinde Braxton Hicks adı verilen kasılmaların çok fazla yoğunlaştığı hissedilir. Bu kasılmalar çoğu zaman doğumu çağrıştırır. Ancak yeteri kadar araştırıldığında bu kasılmaların, doğumdan ayırt edilmesi için gereken bilgiler alınabilir. Bu konuda doktordan yardım alınması da yararlı olacaktır. Bu süreç içinde bebeğin hareketlerinde yavaşlama olur. Anneler bazen bu durumdan çok fazla endişe etmektedirler. Ancak bu çok normal bir durumdur. Gebeliğin bu döneminde karın en büyük boyutuna ulaştığı için, vücutta farklı değişimler meydana gelir. Bunlardan en önemlileri arasında da iç organların sıkışması yer alır. En çok mide için geçerli olan bu durum reflü sorununu tetikler.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

2 Yorumlar

  1. 40 haftalık gebelik süreci sezeryan anlaşması yapmış bayanların her an doğuma alınabileceği hafta başlangıcıdır. bebek neredeyse hazır haldedir. bol bol karnınıza yumruk attığı dönemin zirvesidir

  2. verdiğiniz bilgiler ciddeen çok işime yaradı çok kişi ile paylaştım bu konu hakkında size bu sayfayı.

CEVAP VER