4 Haftalık Gebelik Dönemi

0
615

4 haftalık gebelik adet gecikmesi ile birlikte anne adayında kendini göstermektedir. Bu haftada embriyo hızlı bir şekilde hücre sayısını arttırmakta ve yerini sağlamlaştırmaya çalışmaktadır. Embriyonun hücreleri genel itibari ile iki gruba ayrılmaktadır. İlk grup bebeği ve organlarını oluşturmak yönünde farklılaşırken, ikinci grup ise 12. haftadan sonra tek başına bebeğin beslenmesi için gerekli olan plasenta ve göbek kordonunu oluşumunu sağlar. Minik bebeğiniz bu hafta da rahimde ve plasenta da büyümeye başlar. Bebeğiniz şimdiden kafası, temel olarak beyni, ağzı ve kalbi olan küçük bir varlık olarak görünmektedir. Bu haftada anne adayı, HCG hormon ölçümü ile gebe olup olmadığını netleştirmelidir. 4 haftalık gebelik anne adayında hormonların artması ile birçok değişiklikler olmasına neden olur.

4 haftalık gebelik döneminde beslenme4 Haftalık Gebelik Belirtileri

  • Artık kalbiniz eskisine göre daha hızlı atmaya başlamıştır.
  • Göğüslerinize fazla kan gelmesi ile göğüs uçlarında hassasiyet meydana gelmektedir.
  • Yorgunluk, halsizlik
  • Göğüslerde dolgunluk hissi
  • Uykuya aşırı eğilim
  • Ruh halinde değişkenlik
  • Bel ağrısı, kasık ağrısı

Bu sayılan belirtiler, adet dönemi öncesinde yaşanılan belirtiler ile aynı olmaktadır. Bu nedenle bayanlar tarafından bu belirtiler çoğu zaman gebelik ile karıştırılmaktadır. Bu belirtilerin hepsinin görülmesi hamile olduğunuzu göstermez. Bunu öğrenmenin en iyi yolu HCG hormon testi yaptırmaktır.

gebelikte 44 Haftalık Gebelikte Beslenme Düzeni

  • Bol miktarda meyve ve sebze tüketilmelidir.
  • Süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum içeren ürünler tüketilmelidir.
  • Demir içerikli yağsız et, tavuk, balık gibi besinler tüketilmelidir.

Bu dönemde folik asit kullanılması gerekir. Her kadın vücudu ve aldığı kilo miktarı farklı olmaktadır. Uzmanlar tarafından bütün hamilelik boyunca alınması gereken kilo 10 – 12 kg. fazla olmamalıdır.

4 Haftalık Gebelikte İlaç Alınması Gerekiyorsa

Bu dönemde herhangi bir rahatsızlığınızdan dolayı ilaç alıyorsanız veya tedavi görüyorsanız, bebeğinize nasıl etki edeceği konusunda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü bu dönem hamileliğin en kritik dönemidir, bu dönemde alınan ilaçlar bebeğin gelişimine olumsuz etki edebilir. Bu nedenle doktorunuza bu konuda mutlaka danışmalısınız.

gebelik dönemi4 Haftalık Gebelikte Anne Adayına Tavsiyeler

Vücudunuzda olup biten değişiklikleri bu dönemde yavaş yavaş hissetmeye başlayabilirsiniz. Muhtemelen bu haftanın sonunda olmasını beklediğiniz âdetiniz gecikecek. Kanda Beta HCG testi yaptırabilir veya evde kendiniz idrardan gebelik testi yapabilirsiniz. Eğer gebelik varsa her ikisi de olumlu sonuç verecektir. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren, sigara kullanıyorsanız biran önce bırakmalısınız ve sigara kullanan kişilerden hamileliğiniz boyunca uzak durmalısınız. Bu dönemde mide bulantıları oluşabilir. Özellikle sabah saatlerinde görülen mide bulantıları, genellikle ikinci 3 aylık dönemde geçer. Sabah mide bulantıları için uyanır uyanmaz hızlı bir şekilde yataktan kalmak yerine, uyandıktan sonra bir müddet yatakta dinlenip kalmanız mide bulantılarınızın ve baş dönmelerinizin azalmasını sağlayacaktır. Sabah uyandığınızda tuzlu çubuk kraker, ekşi yeşil elma gibi besinler mide bulantılarınızın bastırılmasını sağlar. Eğer bu dönemde sürekli kusuyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 4 haftalık gebelik bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Bu nedenle bu dönemde anne adayının yediğine, içtiğine ve fiziksel hareketlerine dikkat etmesi gerekir.

4 haftalık gebelik dönemi için öneriler

Bir önceki makalemiz olan Çocuk Eğitimi için Öneriler başlıklı yazımızda çocuk eğitimi, çocuk eğitimi önerileri ve çocuk gelişimi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER