39 Haftalık Gebelik Süreci

1
186

Gebelik, kadınların başına gelen en güzel olaylardan bir tanesidir. Gebe olduğunu ilk öğrendiği andan itibaren her kadın içinde gelişen bebeğine karşı sorumluluk duymaya başlar. Ay ay büyüyen bir bebeği, taşıyan anneler her geçen hafta bebeğin yaşadığı gelişime bağlı olarak farklı hisler içinde olmaktadır. Anne adaylarının geçirdiği bu süre boyunca yaşadıkları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bunun en önemli sebebi bilinçli bir anne adayı olma çabasıdır. Yaşanan şeylerin ne anlama geldiğini bilmek daha rahat ve sorunsuz bir gebelik dönemini sağlayacaktır. Diğer taraftan pek çok sorunun önüne geçmek adına tedbirli davranmayı da sağlayan önemli bir gereklilik olarak da değerlendirilmektedir. Hafta hafta gebelik ile alakalı bilgi sahibi olmak önemli bir çabadır. Bu yazı ile 39 haftalık gebelik sürecinde olan gebeler ya da bu haftayı merak eden kimseler için önemli bilgiler verilmektedir.

39 Haftalık Gebelikte Bebek İle İlgili Gelişmeler

39 haftalık gebelik sürecinde olan annelerin artık doğum için çeşitli hazırlıkları yapmaları gerekmektedir. Erken doğum riski tüm gebeler için geçerli bir risktir. Bu durum hakkında doktorların verdiği bilgiler doğrultusunda da doğuma her anlamda hazırlık yapmak gerekir. Bu sebepten ötürü en önemli hazırlık psikolojik hazırlıktır. 39. haftaya gelindiğinde hem annede hem de bebekte birtakım değişiklikler meydana gelir. Bebekte meydana gelen değişikliklere bakıldığında, boy ve kilo ölçüsü hakkındaki değişiklik gündeme gelir. Bu haftada, bebeğin boyu 48 cm ye ulaşmıştır. Bebeğin kilosu ise yaklaşık 3500 gr olarak ölçülmektedir. Bebeğin gelişimsel özellikleri değişken karakterdedir. Yani bu bilgilere tamı tamına uymayan bebekler hasta veya gelişimi geride değildir. Bu tip oynamalar doğal olarak gözlenir. Bebeğin anne karnındaki hareketlere bakıldığında, onun da doğuma hazırlık yaptığı görülmektedir.

 

39 haftalık gebelik süreci

Doğum yaklaştıkça bazı bebeklerin daha hareketsiz hale geldikleri görülmektedir. Ancak yine de sağlıklı bir bebekte, günde 10 kez hareket gözlenir. Bu hafta için bebeklerde meydana gelen değişiklik, dışkı durumudur. 39 haftalık gebelik sürecinde olan bebek anne karnında var olan suyu yutmaya başlamaktadır. Bu suya amniyos mayi denir. Bebeğin büyümesi için gereken sistematik bir gereklilik için anne karnının içini doldurur. Bu suyun içinde yakın zamandan itibaren, bebeğin vücudundan dökülen tüyler de bulunmaktadır. İçerisinde tüylerin var olduğu bu suyun bebek tarafından yutulması, bebeğin bağırsak sistemini aktif hale getirir. Bu da dışkıyı meydana getirir. Bu dışkı jöleye benzer bir yapıdadır. Bebeğin bağırsağında olan bu dışkı, doğum anından itibaren geçen 24 saat içinde bebek tarafından dışkılanır. Doğum sırası gelmiş ancak günü geçen bebeklerin, anne karnında dışkıladıkları bilinmektedir. Bebek o durumda, kendi dışkısını da yutabilmektedir.

39 Haftalık Gebelik Sürecinde Anne Adaylarının Durumu

39 haftalık gebelik sürecinde bulunan anne adaylarında da, tıpkı bebeklerinde olduğu gibi, birtakım değişiklikler görülür. Doğumun yaklaşmış olması, anne adaylarında görülen değişiklikleri onlar için ağır hale getirir. Anne adayı, bu süreç içinde vücut olarak çok fazla ağırlaştığını hissetmektedir. Denge ile alakalı olarak çok fazla sorun yaşadıkları bilinir. Bu sebepten ötürü düşme tehlikesi söz konusudur. Bu haftada olan anne adaylarının banyo yaparken, merdiven inip çıkarken çok fazla dikkatli olmaları gerekmektedir. Anne adaylarının bu zamanlarda çok fazla sıkıldıkları da yaygın bir durumdur. Ancak doğum planlarının yavaş yavaş yapılması havayı dağıtabilir. Bu anlamda eşlerin dayanışması çok fazla önem arz eder. Her anne doktor tavsiyeleri üzerine doğum hakkında fikir sahibi olur.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. 39. haftadan itibaren kadınların yanına yaklaşmamak lazım hocam. zaten komple hamilelik dönemlerini stres yaşamak ve stres yaşatmak üzerine kurmuş gibiler. ama 39. hafta gebelik demek kocanın kadına canım cicimden başka bir söz demeyeceği tarih başlangıcıdır. her dediğiniz yalnış anlaşılır çünkü. psikopata bağladıkları dönemdir.neyseki uzun sürmüyor en fazla 3 haftada kurtuluyorsunuz 🙂

CEVAP VER