38 Haftalık Gebelik Süreci

1
133

Girmiş olduğunuz 38 haftalık gebelik zamanında da her şey normal gidiyorsa doğuma 2 hafta kadar bir süre kaldı. Fakat planlanan bir sezaryen durumu varsa bu hafta doğum gerçekleşecektir. Bu haftada anne adayının stresi ve endişesi tavan yapmış durumdadır 3150 gramlık bir bebeği normal doğum ile nasıl doğuracağını düşünen annelerin stresleri ve heyecanları daha da artmaktadır. Ancak endişelenecek bir şey yoktur bütün kadınlar bu yolla dünyaya gelmiş ve bu kadar da stres yapacak bir durum değildir. Anne adayı bu gibi düşüncelere girdiği zaman bebeğini kucağına alacağı anı hayal ederek bu streslerden kurtulup huzur dolabilir.

38 Haftalık Gebelik Döneminde Bebekte Meydana Gelen Değişimler

38 haftalık gebelik döneminde bebek yaklaşık olarak 3 kilo 100 gramdır ve popo ila baş arasındaki uzunluk 35 santimetredir. Normal uzunluğu ise 47 santimetre civarlarındadır. Genel olarak erkek bebekler kız bebeklere kıyasen daha da fazla yağ depolarlar bu yüzden erkek çocukları kız çocuklarına göre daha kilolu doğarlar. Minik bebek artık cisimleri rahatlıkla kavrayabilecek koordinasyona sahiptir. 38 haftalık gebelik dönemindeki bir bebek için rahimde kıpırdayacak bir yer kalmamıştır ve bütün organları tamamıyla gelişmiştir. Gebeliğin 38. Haftasında bebeğin karın çevresi ile kafa çevresi hemen hemen birbirine eşit durumdadır. Yağ birikmesi git gide yavaşladığı için bebeğin kilo alması da yavaşlamaya başlar. Bebeği kaplamış olan tüylü lanugo tabakasının hemen hemen hepsi kaybolmuştur. Aynı zamanda peynire benzeyen tabaka yani vernix caseos da tamamen kaybolmuştur. Her iki tabakada bebek tarafından yutulacağı için bebeğin bağırsaklarında tutulacaktır. Tutulan bu tabakalar bebeğin ilk meydana getirildiği bağırsak hareketleri ile attığı siyah bir dışkı olacaktır buna da mekonyum adı verilir.

 

38 haftalık gebelik süreci

38 Haftalık Gebelik Döneminde Annede Meydana Gelen Değişiklikler

38 haftalık gebelik döneminde ve sonrasında annenin ayak bileklerine ve ayaklarında şişlikler meydana gelebilmektedir. Bu gayet normal bir durumdur fakat ayak bileklerine ve ayaklarda, göz çevresine ani şişmeler veya aşırı şişmeler oluşursa mutlaka doktora bildirilmelidir. Aynı zamanda sürekli süren ve şiddetli bir baş ağrısında, bulanık veya çift görme gibi görmede değişiklikler olduğunda, Karnın üst bölgesinde şiddetle süren bir ağrı olduğunda, mide bulantısı ve kusma gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında da mutlaka doktora bildirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu gibi durumlar preeklamsi adı verilen bir rahatsızlık belirtileri olabilir.

Bu hafta itibari ile annede her an doğum sancısı başlayabilir bu yüzden bunu anneler dikkate almalıdırlar. Gerçek doğum sancısı düzenli ve aynı aralıklar ile olur ve bu sancılar yaklaşık olarak 10 dakikada 3 kez kadar olur ve her kasılma yaklaşık 45-50 saniye kadar sürer. Bu sancılar uzanarak geçmez ve şiddeti git gide artar. 38. Haftaya kadar rahim ağzı ve rahim içine bağlamakta olan kanal sümüğümsü bir tıkaç sayesinde doldurulmaktaydı. Bu tıkacın amacı ise bebek ve anneyi vajinadan gelebilecek enfeksiyon ve mikroplardan korumaktır. Bu tıkacın vajinadan gelmesi doğum belirtilerinden bir tanesidir. Bu durum halk dilinde nişan gelmesi olarak bilinir. Nişan doğumdan 1-2 hafta önce de gelebilir doğumdan 1-2 saat öncede gelebilmektedir. Anneler nişanı, genel olarak kanlı ve sümüğümsü bir akıntı olarak hissederler. Nişanın gelmesinden 2 gün sonra kadar genellikle doğum başlar. Meydana gelen kasılmalar düzenli bir şekilde oluyor ve geçmiyorsa mutlaka hastaneye gidilmelidir. 38 Haftalık gebelik döneminde anne artık daha dikkatli ve temkinli olmalıdır aynı zamanda daha sık dinlenmesi gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


1 YORUM

  1. anne adayı 38. haftaya geldiğinde eğer kendine iyi bakamamışsa kalça – popo- bacaklarında onlarca çatlağı kolayca görebilir. çoğu kadın cehaletten mi önemsememektenmidir nedir ilk gebelik haftalarından sonlarına dek krem ve diğer cilt bakım ürünlerini kullanmayı bilmiyor çünkü.

CEVAP VER