37 Haftalık Gebelik Süreci

1
172

Hamilelikte genellikle 37 haftalık gebelik döneminde doğum daha da yaklaşmış olur ve buna bağlı olarak annenin heyecanı ve stresi de artmaya başlar. Stres ve heyecanın yanı sıra annenin şikayetlerinde de artış meydana gelir fakat bebeğini kucağına alacağı günü merakla bekleyen anne bu şikayetleri pek de umursamaz.

37 Haftalık Gebelikte Bebekteki Değişimler

Doğum tarihi yaklaştıkça bebek hala kilo almaya devam eder. 37 Haftalık gebelik zamanında yaklaşık olarak 2 kilo 900 gram ağırlığında ve yaklaşık 48 santimetre boyundadır. Büyüklüğüne bağlı olarak yeri daralan minik bebeğin hareketlerinde de azalma meydana gelir fakat alışılmış olan minik tekmeler hala devam etmektedir. Minik bebek ilk nefesine hazırlanmak için aminyotik sıvıyı minik minik ciğerlerine çekip bırakmaktadır. Ayrıca doğduğunda meme emmeye alışmış olmak için parmağını emmektedir. 37 haftalık gebelik döneminde bebek artık göz kırpma hareketleri yapmaya başlar ve sürekli dönme hareketleri yapar. Bu haftada bebeğin akciğerleri doğduğunda dünyaya uyum sağlayabilecek durumdadır. Minik bebek vücut sıcaklığını ve kan şekerini dengede tutmak için günlük 15 gram kadar yağ almaya devam etmektedir. Kafatası ve beyini de gelişmeye devam etmektedir.

37 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

37 Haftalık gebelik döneminde tıpkı bebek gibi annenin vücuda da doğuma hazırlık aşamasındadır. Karnı ve göğüsleri iyice büyüyen anne ağırlığından dolayı daha yavaş hareket etmeye başlar hatta bu ağırlık dolayısıyla annenin geceleri uyuması da oldukça zor olacaktır. Bu hafta itibari ile bebeğin hareketlerine dikkat edilmelidir. Sürekli attığı tekmeler de azalma olduğu anlaşıldığı an doktora bildirilmesi gerekir. Bu hafta itibari ile annede yaklaşık 8 ila 15 kilogram arası kilo artışı görülür. Bu hafta ve sonrasında annenin önceki haftalarda şikayet ettiği sağlık problemlerimde artacak ve unutkanlık başlayacaktır. Doktor kontrollerinde, rahim ağzına açılma olup olunmadığı, rahim ağzındaki değişimlere, bebeğin pozisyonuna ve doğumun başlayıp başlamadığına bakılacaktır.

37 haftalık gebelik süreci

37 Haftalık Gebelik Semptomları

  • Annedeki mide yanmaları 37 haftalık gebelik döneminde artış gösterebilir bunu önlemek için badem tüketilmelidir.
  • Doğuma hazırlık için rahim ağzı incelir ve genişleriniz. Bazı bayanlarda bu günlerce sürer bazılarında ise bir gecede meydana gelir bunu anne kendi fark etmez fakat muayene esnasında doktor fark eder.
  • Kahverengimsi ya da pembemsi mukoza akıntısı sebebi doğumun yaklaşmasıyla genişlemiş olan rahim ağzındaki kan damarlarının yırtılmasıdır.
  • Bacaklarda bulunan ve can yakıcı damarların acısını biraz daha dindirmek için ideal dolaşım sağlanmalıdır. Bunu sağlamanın en kolay yolu da uygun pozisyon yanı sol tarafa dönük olarak uyumaktır. Ayrıca bacakların yukarıda tutulması sonucunda da kan akışı sağlanacaktır. Bu da ayakların altına koyulan bir yastık sayesinde olabilir.
  • 37 haftalık gebelik semptomlarından en önemlisi bacak kramplarıdır. Bu yüzden gün içerisinde tüketilenden daha fazla sıvı tüketilmeli, yeterli miktarda magnezyum ve kalsiyum alınmalıdır.
  • Bu hafta itibari ile meme uçlarınızda olduğundan daha fazla dışarıda olur bu sayede doğum sonrasında bebek daha kolay ve rahat bir şekilde emebilir.
  • Gebeliğin 37.haftasından sonra unutkanlık da görülebilir. Bu yüzden anne evde sürekli girdiği bir odaya küçük notlar bırakabilir bu sayede unutmaması gereken randevuları veya herhangi bir şeyi unutmaz.
  • 37 Haftalık gebelik döneminde annede uyku zorluğu meydana gelir. Uykuya dalmakta epey zorluk çeker fakat erken doğum olabilecek bu haftada anne zorda olsa bir şekilde uykuya dalmaya çalışmalıdır ki doğum ve sonrasında enerjili olabilsin.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. 37. haftaya girdiğiniz an tüm doğum hazırlıklarını doğum çantasını falan bitirmiş olmalısınız. çünkü istatistiklere göre son beş yılda doğumlar 37. haftada başlıyor. çoğu kadın gebelik sürecini tamamlayamadan doğuma alınıyor.ya bebek geliyor.ya çatınız dar hemen sezeryan lazım deniliyor ya da siz sancı ile başvuruyorsunuz.

CEVAP VER