36 Haftalık Gebelik Süreci

1
174

Şu anda içinde bulunduğunuz 36 haftalık gebelik sürecinde doğum süresine gelmenize son bir ay kaldı. Artık bebeğiniz dışarıdaki hayata alışmaya hazırdır. Gebeliğin 36. haftasında anne adaylarında müthiş enerji vardır ve anne adayı evi derleyip toplama, temizlik yapma gibi bebeğe hazırlık hisleri yaşar. Doğuma iyice yaklaşan annede bu dönemde belirli değişiklikler vardır, tabi ki bebekte de.

36 Haftalık Gebelik Sürecinde Annedeki Değişim

Bu hafta itibariyle anne adayları çalışıyorsa son üç haftaya kadar çalışabilir ancak uzmanların tavsiyesi doğum iznine bu haftadan itibaren ayrılmasıdır. 36 haftalık gebelikte anne adayı artık karnında hiç yer kalmamış gibi hissedecektir. Alınan kilolar ise neredeyse 14 kiloya ulaşmış olabilir. Bu aydan itibaren bebeğin hareket alanı giderek azalmaktadır. Anne adayı 36. haftadan itibaren uyumada zorlanabilir, hatta birçok gece hiç uyumayabilir. Bu dönemde anne adayı sık sık tuvalete gitmelidir. İdrar kesesinin dolması beklenmemelidir. Bu dönemde annenin karnı çok büyüdüğü için geceleri önünü görmeyebilir. Bu sebeple size düşme tehlikesi yaratacak nesneleri ortadan kaldırmalısınız. 36 haftalık gebelik süreci itibariyle doktorunuz sizden haftada bir kontrole gelmenizi isteyecektir. Kontrollerde idrar test edilir, tansiyon ölçülür, kilo ve bebeğin ağırlığı ile kalp atışları için normal ölçümler yapılır. 36. haftada olan anne adayları gün içerisinde karnını açıp bebeğinin ellerinin, ayaklarının izlerini görmeye çalışabilir. Bebeğinize ses vermeniz onun tepki vermesine neden olabilir. Çünkü muhtemelen bu dönemde bebeğiniz sizi daha iyi duyuyor olacak. Bu dönemde vücudunuz doğuma hazırlık yapmaya devam etmektedir. Leğen kemikleriniz birbirinden ayrılmakta ve genişlemektedir. Bu anne adayı için ağrı ve acı anlamına gelmektedir. Bu noktada ılık bir duş ve hafif bir mesaj sonrası dinlenmek sizi ciddi derecede rahatlatacaktır.36 haftalık gebeliksüreci

36 Haftalık Gebelik Testi Bebekteki Değişim

36 haftalık gebelik sürecinde bebeğiniz ortalama 2.7 ile 3.16 kilogram arasındadır, boyu ise ortalama 46-52 santimetre uzunluğundadır. Eğer erken doğum olsaydı ve bebeğiniz bu haftada da doğsaydı bebeğin özel bir bakıma ihtiyacı olmazdı, ancak bebeğinizin emme refleksi tamamen gelişmediği için beslenmesinde sıkıntı yaşayabilirdiniz. Bu dönemde bebeğinizin kafatasını oluşturan kemikler büyüme sebebi ile birleşmez. Bebeğinizin kafası leğen kemiğine doğru inmeye başlar. Bebeğin bu pozisyonu alması ise doğum için önemlidir. Bebeğin bu pozisyonu almadığı durumlarda alternatif doğum seçenekleri düşünülmektedir. 36 haftalık gebelik sürecinde bebeğinizin bağırsakları bağırsağın ilk hareketini sağlayacak olan koyu renkli katransı yapışkan bir medde ile doludur. Eğer beklenmeyen bir  problem olursa bebek bu yapışkan maddeyi doğumdan daha önce dışarıya atabilir ve amniyon sıvısı berrak rengini kaybederek yeşil renk alır. Bu durumda hemen doktorunuza müracaat etmelisiniz.

36 Haftalık Gebelik İçin Bazı Öneriler

  • 36 haftalık gebelik sürecinde olan anne adayının artık çantasını hazırlaması gerekir. Erken doğuma da hazırlıklı olması gereken annenin bu dönemde çantasını hazırlamaya başlaması eksiklerin kalmamasına yardımcı olur. Aklınıza geldikçe yavaş yavaş çantanızda olması gerekenleri tamamlayın.
  • Bu dönemde anne adayı öğleden sonraki zaman dilimlerinde kısa kestirmeler yapabilir ancak çok uyuması önerilmez. Çünkü çok uyumanız gece uyuyamamanıza neden olabilir.
  • Hamilelikte 36. haftadan itibaren anne adayı mutlaka dişlerini düzenli olarak fırçalanmalıdır. Çünkü diş eti enfeksiyonları erken doğuma neden olabilmektedir.
  • Ayrıca bu dönemde anne adayı kendini yormamalı ve iyi beslenmelidir. Hamileliğin her döneminde önemli olan beslenme son aylara geldikçe de önemini artırmaktadır. Anne adayının bu dönemde mide bulantıları olabilir. Bu sebeple daha hafif ve yağsız yiyecekler yiyebilir.
  • Bu dönemde uterusunuzun arada sıkıştığını ya da gerildiğini hissedebilirsiniz. Bu durumda anne adaylarının aklına “Erken doğum olabilir mi?” sorusu gelebilir. Ancak bunlar büyük ihtimalle Braxton hicks kasılmalarıdır. Bu kasılmalar alıştırma kasılmaları diye adlandırılabilir. Yani bir nevi gerçek doğumdan önceki provalardır ve pozisyon değiştirdiğiniz zaman, sıvı aldığınız zaman ya da ılık bir banyo yaptığınız zaman bu kasılmaları durdurabilirsiniz.
  • Mümkün olan her fırsatta ayağınızı yüksek bir yere koyarak dinlenmeye çalışın. Ani olarak gelen kasılmalar sizi panikletse de çok fazla telaş yapmamaya, sakin olmaya çalışın. Aksi taktirde telaştan yanlış hareketlerde bulunabilir kendinize ya da bebeğinize olumsuzluk yaratacak davranışlarda bulunabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. 36. hafta gebeliğe ulaştıysanız bravo size. az daha sıkın dişinizi az kaldı çünkü 🙂 hem mutluluğa az kaldı hem de uykusuzluğa 🙂 hele çocuğunuzda gazlı bir çocuk ise yandınız. kafadan altı ay uykusuzsunuz demektir. artık pencereden atmayı düşünenleriniz de olacaktır. bol bol araba ile gezdirip uyutacak oyle eve geleceksiniz demektir 🙂

CEVAP VER