35 Haftalık Gebelik Süreci

1
244

Artık 35 haftalık gebelik sürecine girmiş bulunmaktasınız. Bu süreçte bebeğiniz bir kış kavunu kadardır. Her anne baba gibi sizde onun sağlıklı bir şekilde doğmasını istemektesiniz. Bu dönemlerde beslenmenize dikkat etmeniz ve moralinizi hep yüksekte tutmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı bir süreç geçirmesine neden olacaktır. Doktorunuzla sürekli irtibat halinde olmanız ve kontrollerinizi aksatmamanız önemlidir. Bebeğiniz vücudunuzdan demiri emerek demir deposunu güçlendirmeye devam edecektir. Sizin de bu açıdan demir deponuzu güçlendirecek besinler almanız gerekmektedir. Bu haftalarda doğumunuzun habercisi olan sancılar yaşayabilirsiniz. Bu açıdan doğum sancılarından biraz daha farklı olan kasılmaların ve krampların varlığından haberdar olmalısınız.

Bebeğinizdeki Değişimler

Bebeğiniz bu dönemde yağ depolamaya devam etmektedir. Hafif tombulluklar oluşmaya başlamaktadır. Örneğin omzunun etrafında boğumlar oluşmaya başlamaktadır. Rahim içinde artık daha fazla yer kaplamaya başlayacaktır çünkü sizin her haftada aldığınız kilonun yarısını alacaktır. İçinde yüzdüğü rahim suyunda eskisi kadar rahat hareket edememeye başlamaktadır. Göz rengi mavidir ve doğum sonrası dönemde gözleri gün ışığıyla temas edene kadar mavi kalacaktır. Çünkü doğumdan birkaç haftaya kadar gözleri kapalı olacaktır. Sonrasında göz rengi yani irisinde rengi belli olmaya başlayacaktır. Bebeğinizin tırnakları parmak uçlarına gelmiştir ve ayak tırnakları da görünmektedir. Halk arasında 7. ayda doğan bebeklerin 8. ayda doğan bebeklere nazaran az yaşadığı gibi yanlış bir bilgi yer almaktadır. Ancak bu bebeğinizin hayati fonksiyonlarına ve dış dünyaya ne kadar adapte olabildiğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yani 8. ayda daha güçlü 7. ayda daha güçsüz olacağı yanlış bir bilgidir.

Annedeki Değişimler

35 haftalık gebelik son sürat devam etmektedir. Bu süreçte annede bebekte olduğu gibi bazı değişimlerin olması son derece doğal olacaktır. Bu sürece kadar 9,5- 13 kilo almış olmanız doğaldır. Bu süreçte halsizlik, uykusuzluk, bir şey yapma isteğinin olmaması gibi duygular tüm anne adaylarında gözlemlenmektedir. İşlerinizden uzaklaşmanız dolayısıyla yaşadığınız bir durum olacaktır. El, ayak bileği gibi noktalarda şişlikler olmaktadır. Bunu engellemek için anı pozisyonda durmamaya özen göstermelisiniz. Hafif tempoda yürüyüşleri ihmal etmemelisiniz. Araba kullanıyorsanız arada dinlenmeye özen göstermelisiniz. Bu süreçte pelvik bölgede kaşıntı hissi yaşanmaktadır. Bu durum bebeğin pelvisteki sinirlere olan basıncından dolayı gerçekleşmektedir. Bu durum doğum gerçekleşinceye kadar yaşanacaktır.

Stresten Uzak Durun

35 haftalık gebelik döneminde annede fiziksel olduğu gibi ruhsal bazı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Neticede eskisi gibi hareket edemiyor, uyuyamıyor ve çeşitli fizyolojik sıkıntılar yaşanmaktadır. Arıca doğumun yaklaşması ile bazı tedirginler gün yüzüne çıkmaya başlamaktadır. Bu süreçte eşinizin desteğini almanız büyük önem teşkil etmektedir. Tedirgin olduğunuz durumları eşinizle birlikte doktorunuza iletmeniz bazı sıkıntılarınız ortadan kaybolmasına neden olmaktadır. Bu süreçte hazırlıklarınızı tamamlamanız, doğum çantanızı hazırlamanız, bebeğinizin odasını ufak ufak hazırlamaya başlamanız size enerji ve güç verecektir. Dünyada her gün binlerce kadının doğum yaptığını ve bunların çoğu kısmından hiçbir problemin yaşanmadığını unutmamalısınız. Bebeğinizin hareketleri bu dönemde önem teşkil etmektedir. Çünkü bu durum bebeğinizin kas gelişimini etkileyecektir. Halsiz, uykusuz olduğu zaman bebeğinizde ki kıpırdamaların daha az olduğunu hissedebileceksiniz. Hareketleri aniden kesilirse doktorunuza bu durumu iletmelisiniz. Her hareket kesilmesi kötü bir durum teşkil etmeyecektir ancak NST testi yaptırmanız içinizin rahatlaması açısından önemli olacaktır.35 haftalık gebelik süreci

Bebeğinizin Boyu Ve Kilosu

35 haftalık gebelik sırasında bebeğinizin kilosu 2,5 civarında olmaktadır. Boyu ise 42,5- 47 arasında değişim göstermektedir.

Bebeğinizin Konumu

Doğumdan önce bebeğiniz rahimde rahat hareket edememesine rağmen birkaç kere takla attığını hissedebilirsiniz. Doğum sırasında baş aşağı ve tepe üstü konum ideal konumdur. Ancak takla atması durumunda ilk poposu görünmekteyse buna ters doğum adı verilmektedir.

Sezaryen Doğum Hakkında

Sezaryenle doğum annenin karnına ve uterusuna cerrahi bir müdahale yapılarak bebeğin doğumunu gerçekleştirmektir. Normal doğum ve sezaryen hakkında görüş ve isteklerinizi doktorunuzla görüşmelisiniz. Prosedürler hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız. 35- 37 hafta arasından doktorunuz, B grubu streptokok bakteriler açısından test yapmak isteyebilir. Bu işlem son derece basit bir işlemdir. Vajinadan veya rektumdan bir sürüntü örneği alınıp idrar örneği test edilmektedir. Test sonucunda pozitif çıkarsa kolunuzdaki bir damardan antibiyotik alabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. 35 haftalık çok risklidir.doğuma kadar on güne bir mutlaka kontrole gidin.kordon bağlanması sonucu bebek ölümü sonuçları bu haftalarda yoğun oluyor.anne adayları da nasıl olsa az kaldı maşallah inşaallah diye diye kontrolü aksatıyor.

CEVAP VER