34 Haftalık Gebelik Süreci

1
195

Artık 34 haftalık gebelik dönemine girmiş bulunmaktasınız! Bu haftada bebeğiniz bir kavun kadardır. Onunla kavuşmanıza az bir zaman kaldığından doğum sırasında kimin yanınızda duracağı, kimin refakatçi olarak yanınızda kalacağı, hangi hastaneye gideceğiniz gibi konulara açıklık getirmek için en doğru zamandır. Ayrıca bir doğum çantasında olması gerekenleri almanız için de en doğru zamandır. İhtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz her şeyi çantaya koymalısınız. Peki, bu çantada neler yer almalı? Kendiniz için rahat bir pijama takımı, bebeğiniz için zıbın, hırka, çorap, eldiven, şapka, yeni doğan bezi, temizlik malzemeleri ve benzeri eşyaları çantanıza yerleştirmelisiniz. Bebeğiniz eğer erkek ise testisleri artık skrotuma inmiş olacaktır. Bebeğiniz doğduktan sonra büyük bir görünüm var ise bu durumdan korkmayınız. Bu muhtemelen sıvı birikmesidir ve yaklaşık 1 hafta içinde inmiş olacaktır.

Bebeğiniz Artık Kıpırdayamıyor

Bebeğiniz bu zamana kadar oldukça çok kıpırdamış, tekmeler atmış olabilir ancak bu dönemden sonra bu pek mümkün olmayacaktır. Artık daha seyrek hareketlenmelerin olduğunu hissetmeye başlayacaksınız. Çünkü 34 haftalık gebelik döneminde artık bebeğiniz büyümeye başladı!

Kilosu Ve Boyu

Bebeğiniz büyümeye başladığı için uterus duvarına dayanmaktadır. Hissettiğiniz hareketlenmelerin ve bunun yanında karnınızda hangi bölgesinin çıkıntı yaptığını artık çözümleyebilmektesiniz. Kilosu 39 – 40,5 kg arasında olacaktır. Boyu ise 2- 2,2 cm arasında olacaktır. Doğumunuza haftalar kala bebeğiniz artık eskisi kadar kilo almamaktadır. Eğer böyle bir durum olsaydı bebeğinizi 80 kilo olarak dünyaya getirirdiniz.

Gözleri Ne Renk

34 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin gözleri mavi renktedir. Doğumdan birkaç haftaya kadar bebeğinizin gözleri kapalı olacağı için hala mavi renkte olacaktır. Çünkü ışığa maruz kalıncaya kadar irisi renkleme sürecini başlatmayacaktır.34 haftalık gebelik

34 Haftalık Gebelik Döneminde Doğum İçin Sona Yaklaşıldı

34 haftalık gebelik döneminde doğumunuza birkaç hafta kaldığı bilinen bir gerçektir. Bu dönemlerde sonra sancılanmalarınızın olması muhtemeldir. Sancılanmanızı kontrol altına almalı, belirtileri iyi tahlil edebilmelisiniz. En sık görülen belirtiler aşağıdaki gibidir,

  • Düzenli kasılmalar yaşanmaktadır, bu kasılmalar gittikçe kısalan aralıklarla oluşacaktır.
  • Kramplarla karşı karşıya kalınmaktadır. Krampların yanında bel ağrıları yaşanmaktadır
  • Su kesesinin patlamasıyla suyun gelmesi yaşanacaktır.
  • Rahim boynunun genişlemeye başladığını gösteren kan benzeri bir akıntı yaşanmaktadır.

Bu belirtileri doğumunuzdan haftalar önce yaşanabilir. Ancak bu belirtilerin herhangi biri bile görülür ise doktorunuza hemen haber vermelisiniz.

Bebekteki Değişimler

Bebeğiniziz saçları sık bir şekilde çıkmaktadır. Doğana kadar yoğunluğu ve sıklığı aynı kalmayabilecektir. Bebeğinizin solunum hareketleri artmaya başlayacaktır. Bu süreçte solunumunun artmasının nedeni doğduktan sonraki sürece hazırlık olarak düşünülmektedir. Bebeğiniz artık uyurken gözlerini kapatır, uyanıkken ise gözleri açık olmaktadır. Yani tam anlamıyla doğduğu güne hazırlık yapmaktadır. Tırnakları ise parmak uçlarına kadar uzamaktadır. Bebeğinizin kafa kemikleri tam anlamıyla birleşmemiş ve serttir. Bunun nedeni doğum sırasında rahat bir geçiş yapmaktadır. Bebeğiniz artık basit enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmiştir. Artık bağışıklık sistemi güçlenmiş ve mücadeleci bir bebek olmuştur!

Annedeki Değişimler

34 haftalık gebelik sürecinde annede bazı değişikler izlenmesi son derece doğal olmaktadır. el, ayak ve yüzde şişmeler meydana gelmektedir. Bu şişlik sıcak aylarda ve akşama doğru yorgunlukla birlikte artacaktır. Sancılarda bir artış gözlemlenir. Bu sancılar doğum sancılarından farklı olarak kısa aralıklarla, ağrısız ve düzensiz olmaktadır. Bu sancıları yaşamanız vücudunuzun ve sizin doğuma hazırlandığınızın bir göstergesi olmaktadır. Uykularınız gitgide zorlaşacaktır. Bu süreçte uyku ilaçları kullanmanız son derece yanlıştır. Yapmanız gereken gündüz uyuklamamak ve akşam yemeğini erkenden yemeniz olmaktadır.  Bu dönemde cinsel arzunuzda azalma görmeniz son derece doğaldır. Fiziksel ve psikolojik değişimler yaşamaktasınız. Genel olarak doktorunuz aksini belirtmediği müddetçe cinsel ilişkiye girebilmektesiniz. Cinsel ilişki pozisyonunu sizi zorlamayacak şekilde belirlemelisiniz. Orgazm sırasında yaşayacağınız kasılma bebeğinize zarar vermemektedir.

Gündelik hayatınızda sizi fazla yormayacak küçük aktivitelerle uğraşmanız ruhsal bakımdan rahatlamanıza yardımcı olmaktadır. Bebeğinizin böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlar( bu salgılanan hormon adrenal hormonudur) sizde süt üretiminin başlamasına neden olabilecektir. Doğuma kadar mineral ve vitamin almayı ihmal etmeyiniz. Bunları meyve ve sebzelerden almaya özen göstermelisiniz. Bu durum kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem teşkil edecektir. Lifli yiyecekler tüketmeniz sindirim sisteminizin rahat çalışmasına ve sizin rahat bir boşaltım yapmanıza yardım edecektir. Bu süreçte bol sıvı alımına özen göstermelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


1 YORUM

  1. 34 haftalik gebelikte yukarıda yazdığı gibi ortalama boy ve kilo değerleri yazsa da onlara siz çok önem vermeyin.kilo boy bunlar değişiklik gösterebilmektedir. ama bebek doğunca bu denge doğru orantıya ulaşıyor.yani kilosu az boyu kısa bebekler doğar doğmaz kendi gelişimlerine yeniden gelebiliyor.aklınız takılmasın.tabi siz yine de dikkatli olun.beslenmenizi daha dengeli ve doğruya yönlendirin.bebeğinizi destekleyin.

CEVAP VER