33 Haftalık Gebelik Süreci

1
141

Hamileliğinizi en çok hissettiğiniz dönemlerden biri olan 33 haftalık gebelik dönemi hem sizin hem de bebeğinizin sıklıkla dinlenmeye ihtiyaç duyduğu dönemlerden biri olmasına rağmen bebek oldukça hareketli de davranabilmektedir. Eğer çok sık hareket eden bir bebeğiniz varsa elbette hareketleri size yol göstermeli ve bir anda çok durgun olduğu zaman doktorunuzla iletişim kurmalısınız. Bebeğinizin hareketlerini hissettiğiniz zaman saatinizi kontrol etmeye özen gösterin ve her kıpırdamayı, yuvarlanmayı, vuruşu ve titremeyi saymaya çalışın. Eğer tuttuğunuz saatin sonunda bebeğinizi en az 10 kez hissetmediyseniz biraz yemek yiyin veya bir şeyler için. Biraz yatın ve saymaya devam edin. Çünkü bebeğinizin de hareket etmek için tıpkı sizin gibi enerjiye ihtiyacı vardır.

33 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeğinizin Kilosu

Bebeğiniz 33 haftalık gebelik süreci içerisinde 1 kilo 800 gram ve 43 santimetre boyundadır. Rahminizdeki bu büyüklükte bebekle, amniyotik sıvı miktarınız en az seviyeye ulaşır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmeye devam ederken, antikorlar sizden bebeğe geçer bu onun işine rahim dışına çıktığında ve kendini her türlü mikroba karşı korurken yardımcı olacaktır. Kafatası kemikleri henüz kaynaşmamıştır, bu durum dada hareket etmesine olanak sağlar ve doğum kanalından geçişini kolaylaştırır. Doğum sırasında kafasının üzerindeki baskı kuvvetli olacaktır. Kafa kemikleri birkaç yıla kadar kaynamayacaktır, böylece beyni ve diğer organları çocukluğu boyunca gelişmeye devam edecektir.

33 Haftalık Gebelik Döneminde Sizde Görülen Değişiklikler

  • 33 haftalık gebelik itibariyle 12 kilo almış olmanız beklenir. Artık son zamanlardayım diye düşünerek kendinizi salmayın, doğuma kadar hala beslenmenize ve hareketinize dikkat etmeniz önemlidir.
  • Hamileliğin 33. Haftasında uykusuzluk probleminiz sürecektir. Bu sorun hamile kadınların 4’te 3’ünde görülmektedir. Değişen ve genişleyen vücudunuz ya da doğumla ve annelikle ilgili kaygılarınız da olduğu gibi uykusuzluğunuzun da pek çok sebebi olabilir. Ama aklınızdan çıkarmamalısınız ki, hem doğumunuza hem de doğumdan sonraki lohusalık sürecine iyi hazırlanabilmeniz için gevşemeyi öğrenmelisiniz. Stresli anlarınızda ya da uykuya dalmadan önce, kendinizi rahatlatmak için nelere ihtiyaç duyabileceğinizi bulmalısınız ve bu süreçte kendinize karşı olabildiğince nazik olmalısınız. Yatarken fazladan yastığa ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Yumuşak ve temiz gecelikler giymeye özen gösterin, elinizden geldiği kadar odanızı iyi havalandırın ve uyku için hazırlanın.
  • Özellikle 33 haftalık gebelik sürecinde yani gebeliğin bu haftalarında el ve ayak parmaklarınızda şişme, bileklerinizde acı, hatta uyuşukluk hissedebilirsiniz. Vücudunuzdaki pek çok organınız gibi bilekleriniz de su toplayabilir. Bileğinize sabitleyici bir şeyler takmayı deneyin ya da uyurken kolunuzun altına bir yastık koyun. Bu taktik ile ağrılarınız azalacaktır.
  • Eğer pozisyon değiştirdiğinizde veya aniden ayağa kalktığınızda beliniz ağrıyorsa, muhtemelen çevresel ağrılar yaşıyorsunuzdur. Bu ağrılar ara sıra olmasına rağmen ateşiniz, titremeniz ve kanamanız yoksa korkulacak bir şey yok demektir. Ayaklarınızı uzatmalı ve rahatlamalısınız, bu size oldukça yardımcı olacaktır.
  • Hamilelikten kaynaklanan hormonlar tırnaklarınızın çok çabuk uzamasına ve kırılgan bir yapıda olmasına sebep olur. Eğer tırnaklarınız çok kırılgansa beslenmenizde bol bol vitamin tüketmeye özen gösterin. Muz, fındık ve bolca tahıl depolayın. Aynı zamanda hamilelik sürecinizde güvenle kullanacağınız jelatin kapsüllerden kullanmayı deneyin.
  • 33 haftalık gebelik sürecinde artık göbek deliğiniz dışarı fırlamış gibi görünebilir. Bu durum için yapabileceğiniz bir şey yoktur. Fakat göbeğiniz doğum sonrası yaklaşık birkaç ay içinde eski haline dönecektir.33 haftalık gebelik süreci

33 Haftalık Gebelik Döneminde Sizi En Çok Ne Zorlar?

Artık 33 haftalık gebelik döneminde büyümekte olan karnınız önünüzde hiçbir şey bırakmamaktadır. Hatta daha fazla büyüme olanağı olmayan ciğerleriniz de dahil olmak üzere büyümüştür! Sizin için ne kadar rahatsız edici bir durum olsa da yaşadığınız durum bebeğiniz için çok daha rahatsız edici bir durumdur. Çünkü unutmayın ki bebeğiniz nefesiniz plasentadan alıyor. Bu durumda elinizden geldiğince dik durmaya çalışın böylece ciğerlerinizin nefes aldığınızda genişlemesi için daha çok yeriniz olacaktır. Sık sık nefes darlığı yaşadığınızı ya da sık aralıklarla kısa nefesler aldığınızı düşünüyorsanız telaşa kapılmayın. Büyümekte olan rahminiz tüm iç organlarınızı etkilediği gibi, ciğerlerinizi de etkilemektedir ve az da olsa sıkıştırmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. 33 haftalık gebelik sürecinde aşırı yoğun ve sık sık tekrarlanan bebek hareketleri normal mi ? sürekli kıpır kıpır .. gece uyuyamaz oldum şimdiden durmuyorsa doğunca işimiz var galiba 🙂

CEVAP VER