32 Haftalık Gebelik Süreci

1
98

Doğum heyecanı ile etrafınızın sarmalandığı 32 haftalık gebelik sürecinde artık çok net ve belirgin değişiklikler gözlemleyemeyebilirsiniz. Bu süreç hem sizin gemde bebeğinizin dinlenme sürecidir denilebilir. Bebeğiniz yaklaşık olarak 1 kilo 700 gramdır ve boyu da 42 santimetre kadar olmuştur. Bebeğiniz rahiminizde artık oldukça büyük bir yer işgal etmektedir. Bundan sonra her hafta yaklaşık olarak 500 gram alabilirsiniz ve bu kiloların yarısı bebeğinize gider. Bu dönemde ayak ve el tırnakları oluşmuştur, kafasında saçı vardır ve cildi de doğum sonrasındaki haline çok yakın, yumuşak ve parlaktır.  Üstelik birkaç zamandır parmağını da emmeye başlamıştır.

32 Haftalık Gebelik Sürecinde Sizde Görülen Değişimler

1. Kilo

32 haftalık gebelik ile birlikte 11 kilo almış olmanız beklenmektedir. Bebeğiniz doğana kadar yaklaşık olarak 2 ile 4 kilo daha alabilirsiniz. Normal kiloya sahip olan bir anne adayının gebeliği esnasında 11 ile 15 kilo arasında kilo alması beklenmektedir. Eğer normalde olması gerekenden biraz daha fazla kilolu ise 6 ila 11 kilo arasında kilo alması normal olarak kabul edilmektedir. Eğer anne adayı çok zayıf ise 12 ile 18 kilo arasında kilo alması beklenmektedir. Doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu kilo oranında kalmanız aslında çok kolaydır. Yapmanız gereken sadece düzenli beslenmeye çalışmanız ve düzenli olarak egzersiz yapmanızdır. Eğer kilonuzun normal oranda olmadığını düşünüyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz.

2. Braxton-Hicks Kasılmaları

Girdiğiniz 32 haftalık gebelik sürecinde vücudunuz doğuma hazırlanmaya başlar ve kaslarınızı gevşetir. Rahminizin periyodik olarak toplanmaya başladığınızı ya da sertleştiğini hissediyorsanız bu durumlar Braxton Hick kasılmaları olarak isimlendirilen hazırlık kasılmasıdır. Bu kasılmaların gerçek doğum sancısı olup olmadığı anlamak için birkaç durum mevcuttur. Örneğin bu kasılmalar siz pozisyon değiştirdiğinizde durur. Kasılmalarınız başladığı zaman yatıyorsanız, ayağa kalkmayı deneyin ya da eğer oturuyorsanız yürümeye çalışın.

32 haftalık gebelik süreci

32 Haftalık Gebelik Sürecinde Diğer Problemler

  • Sizin ve büyüyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kan basıncınız hamileliğinizin başından bu yana yüzde 40-50 oranında artmıştır.
  • Rahminiz diyaframa doğru baskı yapar ve karnınızda bir sıkışma başlar. Bunların sonucunda mide yanması (reflü) ve nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Bu rahatsızlıkları azaltabilmek için normalden daha küçük porsiyonlarla yemek yemeye ve destekli yastıkla uyumaya özen gösterin.
  • Hamileliğiniz son zamanlara yaklaştığı için sırt ağrılarınız olabilmektedir. Eğer eskiden olmayan bir sırt ağrınız oluştuysa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çünkü bu durum genellikle erken doğum işareti sayılmaktadır.
  • Eğer sırt ağrıları erken doğumdan kaynaklanmıyorsa hormonal değişiklikler ve rahim büyümesinden kaynaklanıyor olabilir. Rahminizin büyümesiyle birlikte ağırlık merkeziniz değişmeye başlar ve karın kaslarınız gerilerek zayıflar, bu durum da yamuk bir duruş sergilemenize neden olmaktadır. Yürürken, ayakta dururken ya da uzun süre otururken acı hissedebilirsiniz. Yapmış olduğunuz işleri olabildiğince dinlenerek yapmaya özen gösterin.
  • Artık 32 haftalık gebelik sürecinde bedeninizin ve bebeğinizin size gönderdiği sinyallere daha fazla dikkat etmeye özen göstermelisiniz. Dinlenmeye, su içmeye, tuvalete çıkmaya ihtiyaç duyduğunuz zaman bu ihtiyacınızı görmezden gelmemeniz çok önemlidir.
  • Hamilelikte midede ve bağırsaklarda birikmekte olan gazdan dolayı şişkinlik ve bitkinlik hissedebilirsiniz. Gaz hissini ortadan kaldırabilmek için, her gün küçük küçük porsiyonlar ile 6 öğün yemek yemelisiniz. Bu sayede sindirim sisteminizi zorlamamış olursunuz.
  • Vücudunuz 32 haftalık gebelik döneminde artık bebeğinizi de beslemek için ekstra bir çaba harcamak zorundadır. Haliyle metabolizmanız her zamankinden biraz daha yavaş çalışmaya başlar. Bu durum da şişkinlik ve gaz sorunu yaratabilir. Hamilelik beslenmelerinize odaklanın ve kabız olmamak için bol bol su tüketmeye özen gösterin.
  • Bayılma hissi ve baş dönmesi düşük kan şekeri gibi durumların sonucunda meydana gelebilmektedir. Çantanızda protein ve karbonhidrat oranı yüksek olan atıştırmalıkları her daim bulundurmayı ihmal etmeyin. Başınız döndüğü zaman bu besinlerden hemen bir ısırıkta olsa yiyin. Fındık fıstık, meyve gibi gıdalar iyi seçim olabilir ve sizi baş dönmesinden bir süreliğine de olsa korur.
  • Hamilelik döneminin en büyük sorunlarından bir tanesi hemoroiddir. Hemoroidler bağırsaklardaki varis damarları olarak bilinmektedir. Büyüdükçe acısı daha da çok olabilmektedir. Eğer zamanınızın çoğunu oturarak geçiriyorsanız ağrılarınız çok daha şiddetli olabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. 32 haftalık gebelik süreci oldukça riskli bir dönemdir. bebeğin düşük ihtimali diğer haftalara göre oldukça düşük olsa da kordon dolanması gibi vakaların en sık olduğu dönemlerden biridir. bu nedenle son haftalardaki gebelik kontrolünüzü olabildiğince sık gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER